ILPB3/423-728/10-2/GC - Wydatki ponoszone na nieodpłatne udostępnienie związkom zawodowym pomieszczeń i innych świadczeń jako koszt uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-728/10-2/GC Wydatki ponoszone na nieodpłatne udostępnienie związkom zawodowym pomieszczeń i innych świadczeń jako koszt uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zakładu przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2010 r. (data wpływu 30 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zakład jest samorządowym zakładem budżetowym. Zakład, na podstawie art. 33 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.) jest zobowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy. Na terenie Zakładu działają 4 organizacje związkowe. Członkowie związków korzystają z pomieszczeń raz w tygodniu (w każdą środę) w godzinach 8.00 -13.00.

Zakład udostępnia organizacjom związkowym nie pobierając żadnego wynagrodzenia:

* pomieszczenia wraz z wyposażeniem w meble, tj. szafy, biurka, krzesła, szafki,

* świadczenia usług telefonicznych w celu zapewnienia łączności telefonicznej stacjonarnej,

* korzystanie z kserokopiarki zakładu (kserokopie na potrzeby związków wykonuje sekretariat).

Ponadto, na podstawie regulaminu wynagradzania art. 15 pkt 7, Zakład wypłaca dwóm pracownikom księgowości dodatkowe wynagrodzenie za prowadzenie księgowej ewidencji związków zawodowych w wysokości 13% minimalnego wynagrodzenia określonego przez Prezesa Rady Ministrów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy koszty ponoszone na udostępnienie związkom zawodowym, bez pobierania wynagrodzenia, pomieszczeń i innych świadczeń (rozmowy telefoniczne, korzystanie z ksero, prowadzenie księgowości związków przez pracowników Zakładu), można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty poniesione w związku z udostępnieniem związkom zawodowym, bez pobierania wynagrodzenia, pomieszczeń i innych świadczeń (rozmowy telefoniczne, korzystanie z ksero, prowadzenie księgowości związków przez pracowników Zakładu) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Działanie zakładu umożliwiające sprawne funkcjonowanie związków zawodowych jest związane ze skalą prowadzonej działalności i ma za cel zachowanie źródła przychodów. Zakład świadczy usługi lokalnego transportu zbiorowego na terenie miasta i przyległych gmin. Zatrudnia ok. 438 osób.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Zatem, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym kosztem, a przychodem musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Przez koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami należy rozumieć te koszty, których poniesienie wpływa bezpośrednio na uzyskanie przychodu z danego źródła. Są to więc wszelkie koszty, których poniesienie jest niezbędne, aby określone źródło przychodów przyniosło konkretne przychody. Jednakże, aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów nie jest konieczne, w każdym przypadku, wykazanie między nim, a przychodem bezpośredniego związku. Należy zaznaczyć, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, tak, aby to źródło przynosiło przychody.

Wobec powyższego, kosztami będą również koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym, dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Tak więc, mowa tu o kosztach zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanym przychodem oraz kosztach dotyczących całokształtu działalności podatnika, czyli związanych z funkcjonowaniem firmy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż jest samorządowym zakładem budżetowym, na terenie którego działają cztery organizacje związkowe. Zakład na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych udostępnia tym organizacjom pomieszczenie wraz z wyposażeniem w meble oraz możliwość korzystania z aparatów telefonicznych i kserokopiarki. Za powyższe świadczenia Zakład nie pobiera wynagrodzenia. Natomiast ponosi koszty wynagrodzenia pracowników, prowadzących dodatkowo ewidencję księgową związków zawodowych.

Przedmiotowe koszty ponoszone przez Wnioskodawcę nie zostały ujęte w katalogu wyłączeń zawartym w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednak dla oceny prawnej tych wydatków kluczowe znaczenie ma kwestia ich związku z działalnością Zakładu i Jego przychodami.

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.), związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych, posiada on osobowość prawną oraz własne środki na finansowanie działalności związku.

Natomiast zgodne z art. 1 ust. 2 ww. ustawy, związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji.

Zatem, związek zawodowy stanowi odrębny od pracodawcy podmiot, mający określony status prawny, strukturę, sposób finansowania oraz cele działania.

Zważywszy na obowiązek wynikający z ustawy o związkach zawodowych, wydatki z tytułu ponoszonych świadczeń stanowią koszty funkcjonowania Zakładu. Nie są to jednak koszty podatkowe z racji braku wymienionego wyżej związku przyczynowo - skutkowego, lecz koszty w ujęciu rachunkowym.

Wobec powyższego, trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie, w jaki sposób finansowanie sfery działalności organizacji związkowej miałoby wpływać na przychody Wnioskodawcy bądź służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu ich źródła. Przedmiotowe wydatki ponoszone w związku z wykonywaniem działalności związkowej nie mają wpływu bezpośredniego ani pośredniego na przychody Wnioskodawcy.

W związku z powyższym, koszty ponoszone przez Zakład związane z udostępnieniem związkom zawodowym pomieszczeń i innych świadczeń - korzystanie z aparatów telefonicznych, korzystanie z ksero oraz z prowadzeniem księgowości związków przez pracowników zakładu (za wynagrodzeniem), nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl