ILPB3/423-70/07-4/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-70/07-4/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej T.D. reprezentowanej przez Pełnomocnika Pana F.B., przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2007 r. (data wpływu 30 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 3 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Do wniosku nie został dołączony dokument upoważniający osobę, która złożyła swój podpis, do występowania w imieniu Wnioskodawcy, w związku z czym pismem z dnia 26 września 2007 r., na podstawie art. 169 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, wezwano Wnioskodawcę do usunięcia ww. braku w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 1 października 2007 r., a w dniu 3 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

T.D. S.A. jest operatorem telekomunikacyjnym świadczącym abonentom różnego rodzaju usługi telekomunikacyjne. W związku z rosnącą konkurencją na rynku telekomunikacyjnym, w celu utrzymania i zwiększenia przychodów, Spółka zmuszona jest do stałego poszerzania i rozwijania swojej działalności. W związku z faktem, iż działalność Spółki jest kapitałochłonna, co wynika z konieczności wprowadzania nowoczesnych technologii oraz organizacji specjalistycznych stanowisk pracy, Spółka zdecydowała o pozyskaniu kapitału, mającego służyć rozwojowi Spółki i poprawie jej pozycji rynkowej, w drodze publicznej emisji akcji własnych.

Środki otrzymane z emisji akcji własnych Spółka przeznaczy na rozwój prowadzonej działalności, w tym m.in. na:

* rozwój dotychczasowych usług,

* wprowadzenie na rynek nowych usług (m.in. telewizji interaktywnej, telefonii mobilnej),

* rozwój terenowych struktur sprzedaży,

* dokończenie obecnych inwestycji,

* zasilenie kapitału obrotowego,

* realizację dotychczasowej strategii rozwoju działalności poprzez kupno nowych Spółek z branży telekomunikacyjnej,

* reklamę.

W związku z planowaną emisją akcji Spółka ponosi szereg wydatków, do których zaliczyć można m.in.:

* przygotowanie prospektu emisyjnego (koszty badania prawnego i finansowego Spółki),

* doradztwo prawne i finansowe,

* wydatki administracyjne (druk, publikacja i dystrybucja prospektu emisyjnego),

* koszty prawne (opłaty notarialne, sądowe, skarbowe),

* ogłoszenia wymagane przepisami prawa,

* tłumaczenia dokumentacji przygotowanej na potrzeby oferty publicznej,

* promocję oferty publicznej, w tym organizację spotkań (wynajęcie sal, druk materiałów informacyjnych, itp.),

* kampanię medialną,

* szkolenia pracowników w zakresie wiedzy o Giełdzie Papierów Wartościowych.

Spółka zakłada również, iż po zakończeniu oferty publicznej zostanie podjęta uchwała Walnego Zgromadzenia w sprawie pokrycia kosztów emisji akcji z kapitału zapasowego powstałego z nadwyżki wartości emisyjnej nad nominalną sprzedanych akcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatki poniesione przez Spółkę w związku z pozyskaniem kapitału poprzez publiczną emisję akcji własnych, mającą na celu rozszerzenie i rozwój prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu w momencie poniesienia.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za kryteria kwalifikujące dany koszt do kosztów uzyskania przychodów należy uznać:

* poniesienie kosztu w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* niezakwalifikowanie kosztu do grupy kosztów nieuznawanych zgodnie z art. 16 ust. 1 za koszty uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy koszty emisji akcji (m.in. sporządzenia projektu emisyjnego oraz audytu prawnego i finansowego, a także opłat sądowych, notarialnych i giełdowych, jak również pozostałe koszty wymienione przez Spółkę we wniosku) zostały poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki, w celu pozyskania kapitału na rozwój, poprzez publiczną emisję akcji własnych. Głównym celem emisji akcji jest pozyskanie środków na prowadzenie działalności gospodarczej Spółki, której efekty podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie ma również na celu uwiarygodnienie Spółki w oczach kontrahentów (klientów), a także reklamę Spółki.

Zatem koszty emisji akcji, związane pośrednio z osiąganymi przychodami, służą również zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodu i w myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy stanowią koszty uzyskania przychodów. W opinii Spółki w analizowanej sytuacji, wydatki przeznaczone na emisję akcji są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodu i jako koszty nieujęte w art. 16 ust. 1 cyt. ustawy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki. Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poczynione przez Spółkę w celu pozyskania kapitału poprzez emisję akcji własnych są ponoszone w związku z działalnością gospodarczą podatnika. Pozyskany kapitał Spółka planuje wykorzystać na rozwój działalności (m.in. wprowadzenie na rynek nowych usług, rozwój dotychczas świadczonych usług, rozwój terenowych struktur sprzedaży, reklamę, kupno nowych spółek), co tym samym będzie miało wpływ na osiągane przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Z kolei koszty, których zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia. W związku z powyższym koszty te stanowić będą koszt podatkowy zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie ujęcia kosztu w księgach rachunkowych podatnika na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) lub innego dokumentu, za wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. W opinii Wnioskodawcy, późniejsza decyzja o pokryciu kosztów emisji z kapitału zapasowego nie będzie miała wpływu na ujęcie podatkowe, tj. koszty te będą rozpoznawane jako koszt podatkowy w momencie poniesienia.

Na potwierdzenie przedstawionego we wniosku stanowiska Wnioskodawca powołuje się na wyrok NSA z dnia 22 lutego 2006 r. sygn. II FSK 191/05, orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 7 marca 2007 r. sygn. I SA/Lu 82/07, decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 15 listopada 2006 r., postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25 października 2006 r. sygn. PO1/423-70/06/82268 wydane przez Małopolski Urząd Skarbowy oraz pismo Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu w Poznaniu z dnia 1 czerwca 2005 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej stosownie do treści art. 431 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Zgodnie z art. 431 § 2 ww. ustawy objęcie nowych akcji może nastąpić w drodze:

1.

złożenia oferty przez spółkę i jej przyjęcia przez oznaczonego adresata; przyjęcie oferty następuje na piśmie pod rygorem nieważności (subskrypcja prywatna),

2.

zaoferowania akcji wyłącznie akcjonariuszom, którym służy prawo poboru (subskrypcja zamknięta),

3.

zaoferowania akcji w drodze ogłoszenia zgodnie z art. 440 § 1, skierowanego do osób, którym nie służy prawo poboru (subskrypcja otwarta).

O możliwości zaliczenia wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów decydują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Jak stanowi art. 15 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 cyt. ustawy. Należy zauważyć, że nie każdy wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością stanowić może koszt uzyskania przychodu. W myśl powołanego przepisu koszt uzyskania przychodu związany jest z celem jego osiągnięcia. Cel ten powinien być zdefiniowany, a ponoszone koszty winny go bezpośrednio realizować lub co najmniej zakładać jako realny.

Nie będą jednak kosztami uzyskania przychodów koszty związane z utworzeniem lub powiększeniem kapitału zakładowego. Stosownie bowiem do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 4 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

W tym przypadku bezpośredni związek poniesionych kosztów należy odnieść do przychodu z emisji akcji (co skutkować będzie podwyższeniem kapitału zakładowego).

Konsekwencją zwolnienia przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego z podatku jest brak możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania tych przychodów przy ustalaniu dochodu do opodatkowania.

Z treści art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ww. ustawy wynika, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku. Związane z tymi przychodami koszty nie mogą, stosownie do pkt 3 tego przepisu, pomniejszać przychodów uzyskiwanych z innych źródeł.

Konkludując, wydatki związane z powiększeniem kapitału zakładowego dotyczące przygotowania prospektu emisyjnego, doradztwa prawnego i finansowego, przygotowania i przeprowadzenia kampanii reklamowych i informacyjnych, koszty notarialne, sądowe, administracyjne (druk, publikacja i dystrybucja prospektu emisyjnego) i skarbowe, jak również koszty ogłoszeń i tłumaczeń dokumentacji na potrzeby oferty publicznej oraz wydatki przeznaczone na szkolenie pracowników z zakresu wiedzy o Giełdzie Papierów Wartościowych nie stanowią w Spółce kosztów o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż są związane z przychodem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W zakresie stanu faktycznego dotyczącego podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja w dniu 14 listopada 2007 r., nr ILPP1/443-180/07-3/BD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl