ILPB3/423-690/09-2/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-690/09-2/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2009 r. (data wpływu 26 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków Spółki jako płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków Spółki jako płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka posiada miejsce siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka zamierza przekształcić się w spółkę osobową (spółkę komandytowo - akcyjną) w trybie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Na dzień przekształcenia udziałowcem Spółki będzie m.in. spółka komandytowo - akcyjna (dalej "udziałowiec"), której akcjonariuszem będzie fundusz inwestycyjny (dalej "fundusz"), działający na podstawie przepisów ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych; przy czym w wyniku przekształcenia Spółki w spółkę komandytowo - akcyjną udziałowiec stanie się akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej.

W przyszłości zyski z bieżącej działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę komandytowo - akcyjną będą wypłacane na rzecz udziałowca jako akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z wypłatą przez spółkę komandytowo - akcyjną na rzecz udziałowca zysków z prowadzonej działalności gospodarczej, spółka komandytowo - akcyjna będzie zobowiązana jako płatnik pobrać i wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatek z tytułu dochodu osiąganego przez fundusz (jako akcjonariusza udziałowca).

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wypłatą przez spółkę komandytowo - akcyjną na rzecz udziałowca zysków z prowadzonej działalności gospodarczej, spółka komandytowo - akcyjna nie będzie zobowiązana jako płatnik do pobrania i zapłaty na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatku z tytułu dochodu osiąganego przez fundusz (jako akcjonariusza udziałowca).

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych:

1.

co do zasady:

a.

przepisy ustawy nie mają zastosowania do spółek niemających osobowości prawnej (art. 1 ust. 2),

b.

przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału (art. 5 ust. 1),

c.

powyższą zasadę stosuje się również do kosztów uzyskania przychodów (art. 5 ust. 2),

2.

zwalnia się od podatku fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (art. 6 ust. 1 pkt 10),

3.

dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z pewnymi zastrzeżeniami niemającymi zastosowania w analizowanej sprawie, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji),

4.

podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu,

5.

w przypadku powyższych dochodów, z pewnymi wyjątkami, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej lub będąca przedsiębiorcą osoba fizyczna dokonująca wypłat tych dochodów jest zobowiązana, jako płatnik, pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (art. 26 ust. 1).

Zgodnie z ustawą - Ordynacja podatkowa, płatnikiem jest m.in. osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8).

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka komandytowo - akcyjna jako spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej (art. 4 § 1 pkt 1 oraz art. 125).

Opodatkowanie dochodów spółki osobowej.

Zgodnie z ogólnymi zasadami opodatkowania spółek osobowych:

a.

spółki te nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych;

b.

dochody tych spółek są opodatkowane na poziomie ich wspólników;

c.

w przypadku osób prawnych będących wspólnikami spółek osobowych, wspólnicy partycypują w przychodach i kosztach spółki osobowej proporcjonalnie do posiadanego udziału.

W konsekwencji, przychody osiągane przez spółki osobowe są opodatkowane na poziomie wspólników tych spółek w momencie uzyskania tych przychodów przez spółki osobowe, natomiast wypłata zysków wygenerowanych w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej jest co do zasady neutralna dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, tj. nie stanowi przychodu wspólnika otrzymującego takie zyski.

Ponadto, zyski z działalności gospodarczej wypłacane przez spółkę komandytową - akcyjną na rzecz wspólników (akcjonariuszy) nie stanowią dochodu (przychodu) z zysków osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przyjęcie odmiennego stanowiska pozostawałoby w oczywistej sprzeczności z intencją ustawodawcy, który jednoznacznie określił kategorie dochodów objętych regulacją art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochody uzyskiwane z tytułu uczestnictwa w zyskach spółki komandytowo - akcyjnej nie są objęte definicją dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, gdyż spółka komandytowo - akcyjna nie jest osobą prawną.

W rezultacie, w przypadku dokonywania przez spółkę komandytowo - akcyjną wypłat zysków na rzecz wspólników (akcjonariuszy) nie znajdują zastosowania odpowiednie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które nakładają na podmioty dokonujące wypłat dochodów z udziału w zyskach osób prawnych obowiązek poboru podatku w momencie dokonania tych wypłat. W szczególności, nie znajdzie zastosowania art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe, w związku z wypłacanymi na rzecz udziałowca zyskami z działalności gospodarczej, spółka komandytowo - akcyjna nie będzie zobowiązana do pobrania i zapłaty na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatku dochodowego od dochodu uzyskiwanego przez fundusz jako wspólnika udziałowca (spółki osobowej).

Obowiązki płatnika.

W przypadku jednak zajęcia stanowiska odmiennego od zaprezentowanego powyżej, co zdaniem Spółki, stałoby w oczywistej sprzeczności z zasadami opodatkowania spółek osobowych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. uznania, że zyski wypłacane przez spółkę komandytowo - akcyjną stanowią jednak dochody z udziału w zyskach osób prawnych, należy stwierdzić, że bez względu na taką klasyfikację wypłaty te nie będą rodziły obowiązku pobrania i zapłaty przez spółkę komandytowo - akcyjną podatku dochodowego z uwagi na fakt, że w analizowanej sytuacji:

a.

udziałowiec jako spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast wszelkie dochody generowane przez udziałowca są opodatkowane podatkiem dochodowym, jako dochody jego wspólników, w szczególności jako dochody funduszu,

b.

podatnikiem, na którym mógłby potencjalnie ciążyć obowiązek podatkowy z tytułu dokonywanych wypłat jest fundusz będący funduszem inwestycyjnym działającym na podstawie przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych, a zatem - podmiot, który jest podmiotowo zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

Konsekwentnie, skoro w analizowanej sytuacji podatnik, tj. fundusz będący wspólnikiem udziałowca, jest podmiotowo zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych, nie sposób logicznie przyjąć by w związku z dokonywanymi wypłatami, spółka komandytowo - akcyjna mogła być zobowiązana, jako płatnik, do obliczenia i pobrania od tegoż podatnika podatku, a następnie przekazania go na rachunek właściwego urzędu skarbowego, skoro podatnik (fundusz) będąc podmiotowo zwolnionym, nie jest zobowiązany do uiszczenia przedmiotowego podatku.

Zajęcie odmiennego stanowiska oznaczałoby, iż działanie określonego podmiotu w charakterze płatnika rozpatrywane jest w oderwaniu od praw i obowiązków podatkowych podatnika, co byłoby sprzeczne zarówno z literalnym brzmieniem przepisów (zgodnie z którymi płatnik oblicza i pobiera podatek od podatnika), jak i z ratio legis funkcjonowania tej instytucji na gruncie prawa podatkowego, której istotą jest ustalenie w określonych sytuacjach podmiotu odpowiedzialnego za obliczenia, pobór i wpłacenie podatku od podmiotu zobowiązanego do jego uiszczenia (podatnika).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (...).

Jak wynika z powyższego, dochód z udziału w zyskach osób prawnych jest opodatkowany "u źródła", tzn. należny podatek oblicza, pobiera i odprowadza na rachunek właściwego urzędu skarbowego podmiot wypłacający te należności, w trybie i na zasadach wskazanych w ww. art. 26 ustawy.

Natomiast art. 22 ust. 1 stanowi, iż podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Z przepisu tego wynika, że zryczałtowany podatek dochodowy ustala się od dochodów (przychodów) z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Literalne brzmienie tego przepisu wskazuje, że przepis ten odnosi się do zysków osób prawnych. Spółka komandytowo - akcyjna nie jest osoba prawną, wobec czego przepis ten w stosunku do niej nie ma zastosowania.

Stosownie bowiem do art. 125 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółką komandytowo - akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Jako, że spółka osobowa (spółka komandytowo - akcyjna) nie posiada osobowości prawnej (jest transparentna dla celów podatku dochodowego), to z punktu widzenia prawa podatkowego obowiązanymi do zapłaty podatku od osiąganych przez nią dochodów (podatnikami) są jej poszczególni wspólnicy. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie zatem uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika.

Wobec powyższego, w przypadku, gdy wspólnikiem spółki komandytowo - akcyjnej jest osoba prawna, to zastosowanie znajdzie art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Skoro zatem przychody i koszty ich uzyskania poniesione przez spółkę komandytowo - akcyjną podlegają opodatkowaniu na poziomie jej wspólnika, będącego osobą prawną, proporcjonalnie do posiadanego udziału w zyskach tej spółki, a następnie wypłacie podlega tylko zysk wypracowany przez tę spółkę, to należy stwierdzić, iż te same wartości nie mogą być opodatkowane dwukrotnie przez tego samego podatnika (tj. osobę prawną będącą wspólnikiem spółki komandytowo - akcyjnej).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza przekształcić się w spółkę komandytowo - akcyjną w trybie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Na dzień przekształcenia udziałowcem Spółki będzie m.in. spółka komandytowo - akcyjna, której akcjonariuszem będzie fundusz inwestycyjny działający na podstawie przepisów ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych. W wyniku przekształcenia Spółki w spółkę komandytowo - akcyjną, udziałowiec stanie się akcjonariuszem spółki.

Ponadto Spółka wskazała, iż w przyszłości zyski z bieżącej działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę komandytowo - akcyjną będą wypłacane na rzecz udziałowca jako akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej.

Zatem, wypłata dochodu wypracowanego przez przekształconą spółkę komandytowo - akcyjną na rzecz jej udziałowca (spółki komandytowo - akcyjnej), którego akcjonariuszem jest fundusz korzystający ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowi przysporzenia majątkowego tego funduszu.

Reasumując powyższe, w związku z wypłatą przez spółkę komandytowo - akcyjną na rzecz udziałowca zysków z prowadzonej działalności gospodarczej, spółka komandytowo - akcyjna nie będzie zobowiązana jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego pobrać i wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatek z tytułu dochodu osiąganego przez fundusz (jako akcjonariusz udziałowca).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl