ILPB3/423-660/09-2/KS - Wartość początkowa prawa ochronnego na znak towarowy w spółce akcyjnej przekształconej ze spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-660/09-2/KS Wartość początkowa prawa ochronnego na znak towarowy w spółce akcyjnej przekształconej ze spółki jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2009 r. (data wpływu 17 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

*

możliwości amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej - jest prawidłowe,

*

ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2009 r. w Biurze Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej oraz wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej. Pismem z dnia 12 sierpnia 2009 r. nr IPIA/071-130/09-2/JP, IPIA/071-131/09-2/JP Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - działając na podstawie art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z § 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 236, poz. 1632) - przekazał wniosek Pani (...) według właściwości do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu. Pismo wraz z wnioskiem wpłynęło do tut. Organu w dniu 17 sierpnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, prowadzi przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem serwisów www, sklepów internetowych, internetowego oprogramowania bazodanowego, a także pozycjonowaniem i hostingiem.

Jako przyszły wspólnik, Wnioskodawca zamierza wnieść całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo jego zorganizowaną część tytułem wkładu niepieniężnego do handlowej spółki osobowej - spółki jawnej. Jednym ze składników przedsiębiorstwa jest prawo ze zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym.

Zakładając pozytywny przebieg postępowania rejestracyjnego, uzyskanie prawa ochronnego na ww. znak towarowy nastąpi za ok. 2 lata, tj. już po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki jawnej.

Dla celów aportu, dokonana zostanie wycena rynkowa przedmiotu aportu, w tym wartości prawa ze zgłoszenia znaku. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa, które będzie stanowiło przedmiot wkładu do spółki osobowej jest znacząco wyższa od wartości rynkowej aktywów netto tego przedsiębiorstwa (aktywa pomniejszone o zobowiązania). W związku z tym, w ramach rozliczenia wniesienia wkładu do spółki osobowej powstanie dodatnia wartość firmy.

W przyszłości planowane jest również przekształcenie spółki jawnej w spółkę akcyjną. W jego wyniku, dotychczasowi wspólnicy spółki jawnej staną się akcjonariuszami spółki akcyjnej. Mając na uwadze przewidywaną długość procesu rejestracji znaku towarowego, możliwe jest, że prawo ochronne na znak zostanie przyznane po przekształceniu spółki jawnej w spółkę akcyjną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

1.

Czy jeżeli znak towarowy zostanie zarejestrowany w Urzędzie Patentowym po przekształceniu spółki jawnej w spółkę akcyjną (prawa ochronne uzyska spółka akcyjna), Wnioskodawca będzie mógł uznać to prawo za wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji podatkowej.

2.

W jaki sposób należy ustalić wartość początkową prawa ochronnego na znak towarowy w Spółce Akcyjnej na moment jego uzyskania i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy - Prawo własności przemysłowej, prawo ze zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym jest zbywalne i podlega dziedziczeniu.

W myśl natomiast art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Zatem, w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę akcyjną, spółka akcyjna stanie się z mocy prawa podmiotem uprawnionym w zakresie omawianego prawa ze zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym.

Wartość omawianego prawa ze zgłoszenia nie będzie jednak mogła być amortyzowana w spółce jawnej przed uzyskaniem prawa ochronnego. Mając na uwadze, iż proces rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym trwa w praktyce około dwa lata, możliwe jest, iż prawo ochronne na znak towarowy zostanie przyznane już po dokonanym przekształceniu spółki jawnej w spółkę akcyjną. W tym momencie, prawo ze zgłoszenia znaku towarowego ulegnie "przekształceniu" w prawo ochronne (podlegające amortyzacji).

W myśl art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa, określone w ustawie - Prawo własności przemysłowej. Do tej kategorii praw zalicza się w szczególności prawo ochronne na znak towarowy. Należy zatem stwierdzić, iż spółka przekształcona, jako podmiot wstępujący - zgodnie z zasadą kontynuacji, wyrażoną w art. 553 Kodeksu spółek handlowych - we wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, będzie na mocy art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uprawniona do ujęcia omawianego prawa ochronnego na znak towarowy w swojej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości tego prawa, począwszy od następnego dnia miesiąca, w którym prawo to zostanie ujęte w ewidencji.

W celu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości omawianego prawa, niezbędne będzie ponadto ustalenie jego wartości początkowej. Zdaniem Wnioskodawcy, spółka przekształcona (spółka akcyjna), jako podmiot kontynuujący działalność spółki przekształcanej (spółki jawnej) powinna wartość tę ustalić - mimo, iż prawo to nie zostało wprowadzone do ewidencji spółki jawnej - w oparciu o przepisy art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów (...) wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Zatem, wartość początkową prawa ochronnego na znak towarowy należy w Spółce Akcyjnej ustalić w tej samej wysokości, która została przyjęta dla tego prawa w spółce jawnej. Przy założeniu, że na moment aportu przedsiębiorstwa do spółki jawnej powstanie dodatnia wartość firmy, wartością początkową prawa ochronnego w Spółce Akcyjnej będzie zatem jego wartość rynkowa ustalona na moment aportu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za:

*

prawidłowe - w zakresie możliwości amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej,

*

nieprawidłowe - w zakresie ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej.

Podstawę przekształceń prawnych spółek stanowią przepisy Działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 § 1 tej ustawy, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). W myśl natomiast art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 ww. ustawy).

Kwestię sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 ww. ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Wobec powyższego, jeżeli przekształcenie spółki jawnej w spółkę akcyjną zostanie przeprowadzone ściśle według przepisów Kodeksu spółek handlowych, to tym samym, spółka akcyjna wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki jawnej. Spółka przekształcana (spółka jawna) stanie się spółką przekształconą (spółką akcyjną) z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru.

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów ww. Kodeksu powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej. Należy mieć na względzie fakt, iż wspólnik spółki przekształcanej staje się - z dniem przekształcenia - wspólnikiem spółki przekształconej, a działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przez następcę. prawnego

Zatem, zasadniczą cechą przekształcenia jest to, że nie powstaje nowy ani nie ustaje byt prawny dotychczasowego podmiotu. Przeciwnie, cały czas mamy do czynienia z tym samym podmiotem, który zmienia tylko formę prawną.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza wnieść całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo jego zorganizowaną część tytułem wkładu niepieniężnego do handlowej spółki jawnej. Jednym ze składników przedsiębiorstwa jest prawo ze zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Wnioskodawca, zakładając pozytywny przebieg postępowania rejestracyjnego, wskazuje, iż uzyskanie prawa ochronnego na ww. znak towarowy nastąpi za ok. 2 lata, tj. już po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki jawnej. Jednakże, mając na uwadze przewidywaną długość procesu rejestracji znaku towarowego, możliwe jest, że prawo ochronne na znak zostanie przyznane po przekształceniu spółki jawnej w spółkę akcyjną, gdyż taki proces zakłada Wnioskodawca w przyszłości. Ponadto, dotychczasowi wspólnicy spółki jawnej staną się akcjonariuszami spółki akcyjnej.

W wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę akcyjną, spółka akcyjna stanie się z mocy prawa podmiotem uprawnionym w zakresie omawianego prawa ze zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym.

Odpowiedź w zakresie pytania nr 1.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.)- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji) umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi (art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Wskazana w powyższym przepisie ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) normuje:

1.

stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych;

2.

zasady, na jakich przedsiębiorcy mogą przyjmować projekty racjonalizatorskie i wynagradzać ich twórców;

3.

zadania i organizację Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "Urzędem Patentowym" (art. 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy, na warunkach w niej określonych udzielane są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.

Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne (art. 121 ww. ustawy). Wydanie decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy następuje po sprawdzeniu przez Urząd Patentowy, czy są spełnione ustawowe warunki wymagane dla uzyskania prawa (art. 144 ustawy). Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi brak ustawowych warunków do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy, wydaje, z zastrzeżeniem ust. 2, decyzję o odmowie jego udzielenia (art. 145 ustawy). Urząd Patentowy wydaje decyzję o udzieleniu prawa ochronnego, jeżeli nie stwierdzi braku ustawowych warunków wymaganych do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy (art. 147 ustawy).

W myśl art. 149 tej ustawy, udzielone prawa ochronne na znaki towarowe podlegają wpisowi do rejestru znaków towarowych. Udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego na znak towarowy (art. 150 ustawy). Stosownie do art. 162 ust. 1 ustawy, prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu (...).

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż na warunkach określonych w ustawie - Prawo własności przemysłowej - udzielane są m.in. prawa ochronne na znaki towarowe. Po wpłynięciu zgłoszenia znaku towarowego, Urząd Patentowy ma dopiero podstawy do zbadania, czy zostały spełnione ustawowe warunki wymagane dla uzyskania prawa ochronnego.

Uzyskane przez spółkę akcyjną prawo - potwierdzone wydaną przez Urząd Patentowy decyzją - w myśl art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, stanowić będzie wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji podatkowej. Natomiast "prawo ze zgłoszenia znaku towarowego", które powstaje w dacie zgłoszenia wniosku o rejestrację znaku towarowego, nie jest wartością niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji.

Podatnicy, (...) dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b (art. 16f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W sytuacji będącej przedmiotem wniosku, należy stwierdzić, iż spółka przekształcona (spółka akcyjna), wstąpi - zgodnie z zasadą kontynuacji, wyrażoną w art. 553 Kodeksu spółek handlowych - we wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Wobec powyższego, spółka przekształcona będzie uprawniona do uznania prawa ochronnego na znak towarowy za wartość niematerialną i prawną oraz rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej tego prawa, począwszy od następnego dnia miesiąca, w którym prawo to zostanie ujęte w ewidencji (art. 16b ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 16h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Odpowiedź w zakresie pytania nr 2.

Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest ustalenie wartości początkowej prawa ochronnego na znak towarowy na moment po dokonaniu przekształcenia spółki osobowej (jawnej) w spółkę akcyjną.

Zgodnie z zasadą kontynuacji amortyzacji określonej w art. 16h ust. 3 oraz art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podmioty powstałe w wyniku przekształcenia formy prawnej dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, zasada ta odnosi się również do wartości początkowej przejmowanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, którą ustala się w wysokości wynikającej z ewidencji podmiotu przekształconego.

Powyższe oznacza, że w razie przekształcenia formy prawnej, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu przekształcanego (art. 16g ust. 9 ww. ustawy).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jako osoba fizyczna zamierza wnieść całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo jego zorganizowaną część tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (spółki jawnej). Jednym ze składników przedsiębiorstwa jest prawo ze zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. W przyszłości planowane jest przekształcenie spółki jawnej w spółkę akcyjną. Na moment tego przekształcenia może wystąpić sytuacja, iż nie zostanie jeszcze wydana decyzja o udzieleniu prawa ochronnego na znak towary, tj. zostanie ona wydana prawdopodobnie dopiero po przekształceniu spółki jawnej w spółkę akcyjną.

W oparciu o powyższe należy stwierdzić, iż w spółce jawnej prawo ze zgłoszenia znaku towarowego nie będzie stanowić wartości niematerialnej i prawnej, a zatem nie zostanie wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez tą spółkę.

W konsekwencji, art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie miał w przedmiocie sprawy zastosowania.

Nakłady inwestycyjne poniesione przez osobę fizyczną związane ze zgłoszeniem prawa ochronnego winny być zaliczone do wartości aportu wniesionego do spółki osobowej. Wartością początkową prawa ochronnego w spółce akcyjnej będzie zatem jego wartość wynikająca z umowy aportowej.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku (art. 16g ust. 3 ww. ustawy).

Reasumując powyższe wyjaśnienia, spółka przekształcona po uzyskaniu prawa ochronnego na znak towarowy będzie uprawniona do uznania tego prawa za wartość niematerialną i prawną oraz rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od jej wartości początkowej. Wartość początkowa prawa ochronnego na znak towarowy powinna zostać ustalona jako wartość rynkowa wynikająca z umowy aportowej.

Jednocześnie mając na uwadze, że stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest osoba fizyczna, zaznacza się, iż niniejsza interpretacja nie ma dla niej mocy wiążącej.

W związku z powyższym, informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez wskazaną we wniosku spółkę akcyjną możliwe jest poprzez złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wraz ze spełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i 14f ustawy - Ordynacja podatkowa przez tę spółkę.

Ponadto, informuje się, iż wniosek w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 23 października 2009 r. sygn. ILPB1/415-874/09-2/IM.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl