ILPB3/423-658/09-6/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-658/09-6/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2009 r. (data wpływu 17 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat poniesionych z tytułu umowy leasingu finansowego w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismami z dnia 25 września 2009 r. (data wpływu 25 września 2009 r.) i 2 października 2009 r. (data wpływu 9 października 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat poniesionych:

* z tytułu umowy leasingu operacyjnego,

* z tytułu umowy leasingu finansowego

w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka użytkuje na podstawie umowy leasingu nieruchomości i grunt. Obie strony umowy potwierdzają, iż w części dotyczącej naniesień ma ona charakter leasingu operacyjnego oraz w części dotyczącej gruntu leasingu finansowego. Umowa leasingu została zawarta 8 grudnia 2006 r. na czas określony. Początek umowy przypadał na dzień podpisania protokołu zdawczo - odbiorczego, które to zdarzenie miało miejsce tego samego dnia, tzn. 8 grudnia 2006 r. Okres obowiązywania 120 miesięcy od ww. dnia.

Spółka zamierza rozwiązać umowę przed terminem jej zakończenia.

Wartość netto przedmiotu leasingu wynosi 33.400.000 PLN, przy czym wartość naniesień wynosi 32.860.000 PLN, a wartość gruntu wynosi 540.000 PLN.

Pierwsza rata uiszczona została w dniu podpisania umowy w wysokości 4.436.100 PLN powiększona o podatek od towarów i usług. Ustalono, iż Korzystający jest zobowiązany do uiszczenia 120 rat okresowych powiększonych o podatek od towarów i usług z częstotliwością miesięczną.

Finansujący obciąża Korzystającego fakturami: jedną dotyczącą leasingu gruntu i drugą dotycząca leasingu nieruchomości. Leasing finansowy (leasing gruntu) został w całości udokumentowany jedną fakturą VAT. Natomiast leasing operacyjny (leasing nieruchomości) jest dokumentowany fakturą VAT comiesięczną - okresowa opłata leasingowa. Wartość Resztowa Budynków stanowi 46% wartości nabycia budynków, tj. 15.115.600 PLN.

Korzystający zgodnie z umową zobowiązał się również do: ubezpieczenia nieruchomości na rzecz Finansującego, ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości, a w szczególności kosztów opłat eksploatacyjnych, remontów i bieżących napraw, podatku od nieruchomości czy opłat skarbowych, sądowych i administracyjnych. Spółka po rozwiązaniu umowy nie zamierza przejmować na własność ani budynków, ani gruntu stanowiących przedmiot umowy. Umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem Stron.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dotychczasowo poniesione:

1.

opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego - pierwsza rata oraz dotychczasowe wniesione opłaty leasingowe,

2.

opłaty z tytułu leasingu finansowego - części odsetkowe

będą mogły być uznawane podatkowo jako opłaty z tytułu leasingu - koszt uzyskania przychodu, jeśli umowy te zostaną rozwiązane przed terminem ich zakończenia.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat poniesionych z tytułu umowy leasingu finansowego w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu.

Natomiast wniosek w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat poniesionych z tytułu umowy leasingu operacyjnego w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 9 listopada 2009 r. nr ILPB3/423-658/09-5/JG.

Zdaniem Wnioskodawcy, rozwiązanie umów leasingu przed terminem nie wpływa na poniesione koszty uzyskania przychodu i nie skutkuje wyłączeniem ich z kosztów uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE

Spółka zawarła umowę leasingu finansowego na użytkowanie gruntu. Umowa leasingu jest umową leasingu finansowego, jeżeli spełni ona następujące kryteria:

1.

umowa została zawarta na czas oznaczony,

2.

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

3.

umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.

Umowa zawiera zapis, iż przedmiot leasingu - grunt znajduje się w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Korzystającego. Grunty mimo, iż są traktowane jako środki trwałe, w myśl art. 16c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie podlegają amortyzacji.

W związku z tym, ze względu na właściwość przedmiotu leasingu, Spółka jako Korzystający nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych gruntu posiadanego w ewidencji gruntów w podstawowym okresie umowy leasingu.

Ustawodawca w sposób odrębny uregulował kwestie opodatkowania stron umowy leasingu gruntów. W myśl art. 17i ust. 1 ww. ustawy, jeżeli przedmiotem umowy leasingu zawartej na czas oznaczony są grunty, a suma ustalonych w niej opłat odpowiada co najmniej wartości gruntów równej wydatkom na ich nabycie - do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat ustalonych w tej umowie, ponoszonych przez korzystającego w podstawowym okresie tej umowy z tytułu używania przedmiotu umowy, w części stanowiącej spłatę tej wartości.

Powyższy przepis ma zastosowanie do umów leasingu w rozumieniu art. 17a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które spełniają następujące warunki:

1.

przedmiotem umowy są grunty,

2.

umowa jest zawarta na czas określony,

3.

suma ustalonych w umowie opłat odpowiada co najmniej wartości gruntów równej wydatkom na ich nabycie.

Umowa leasingu zawarta przez Spółkę spełnia powyższe warunki, w związku z tym ma charakter umowy leasingowej. Została bowiem zawarta na okres 10 lat, przedmiotem umowy jest grunt, a suma ustalonych w niej opłat przewyższa wydatki poniesione na nabycie gruntów. Opłata leasingowa za korzystanie z gruntu w części kapitałowej (spłata wartości gruntu) jest podatkowo neutralna, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla korzystającego. Część odsetkowa opłaty leasingowej jest kosztem uzyskania przychodu u korzystającego. Jest bowiem wydatkiem poniesionym w celu osiągnięcia przychodu (art. 15 ust. 1 ww. ustawy) i nie jest objęta wyłączeniem art. 16 ust. 1 tejże ustawy.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Oznacza to, że wszelkie poniesione wydatki, z wyłączeniem art. 16 ust. 1 ww. ustawy, pozostające w związku pośrednim lub bezpośrednim z przychodem stanowią koszty uzyskania przychodu. Opłaty leasingowe ponoszone przez Spółkę w trakcie trwania umów leasingowych pozostawały w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przez Nią przychodami. W związku z tym, stanowiły koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia. Ustawodawca nie uregulował skutków podatkowych wynikających z przedterminowego rozwiązania umowy leasingowej. Określone są jedynie skutki podatkowe w trakcie podstawowego okresu umowy oraz po upływie podstawowego okresu umowy. Również analizując art. 16 ust. 1 tejże ustawy brak jest rat leasingowych wymienionych jako wydatek nieuznawany za koszt uzyskania przychodów.

Powyższa argumentacja została potwierdzona przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21 listopada 2007 r. (sygn. ILPB3/423-62/07-2/HS). Odnośnie podatkowych skutków rozwiązania umowy leasingowej w przypadku leasingu finansowego wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 31 stycznia 2008 r. (sygn. ITPB3/423-248/07/MT).

W analogicznym zapytaniu, tj. czy poniesione opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego i gruntu będą mogły być uznawane podatkowo jako opłaty leasingowe, jeśli umowy te zostaną rozwiązane przed terminem ich zakończenia oraz bardzo zbliżone do sytuacji faktycznej, zadanym do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 23 września 2008 r. sygn. ILPB3/423-399/08-2/DS, Wnioskodawca otrzymał odpowiedź: " (...) w przypadku rozwiązania umowy przed upływem okresu na jaki została zawarta, opłaty leasingowe w przypadku leasingu operacyjnego nieruchomości jak również część odsetkowa w przypadku leasingu gruntu stanowią koszt uzyskania przychodów. W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe".

Mając na uwadze wyżej wymienione argumenty oraz przytoczone interpretacje, Spółka wnosi o odpowiedź na zadane pytanie i rozwianie wątpliwości, iż poniesione opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego i finansowego będą mogły być uznawane podatkowo jako opłaty z tytułu leasingu, w przypadku gdy umowy te zostaną rozwiązane przed terminem ich zakończenia. Spółka uprzejmie prosi o możliwie pilne ustosunkowanie się do stanowiska w sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę orzeczeń organów podatkowych stwierdzić należy, że rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl