ILPB3/423-643/09-3/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-643/09-3/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2009 r. (data wpływu 17 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy do wartości zadłużenia określanego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji na dzień spłaty odsetek od pożyczek, które Wnioskodawca zawrze w przyszłości, wlicza się wartość spłacanych w tym dniu odsetek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy do wartości zadłużenia określanego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji na dzień spłaty odsetek od posiadanych (zaciągniętych) pożyczek wlicza się wartość spłacanych w tym dniu odsetek,

* czy do wartości zadłużenia określanego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji na dzień spłaty odsetek od pożyczek, które Wnioskodawca zawrze w przyszłości, wlicza się wartość spłacanych w tym dniu odsetek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest spółką holdingową Grupy P, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług finansowych na rzecz podmiotów wchodzących w skład Grupy oraz podmiotów niezależnych. W celu pozyskania środków na finansowanie prowadzonej działalności w latach 2004 - 2008, Spółka zaciągnęła szereg pożyczek od swojego jedynego udziałowca X z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Część z udzielonych Spółce pożyczek 30 stycznia 2009 r., w drodze cesji wierzytelności, została scedowana przez X na holenderski podmiot Y, w którym X posiada 100% udziałów (Y jest zatem spółką siostrzaną wobec Wnioskodawcy).

W związku z powyższym, obecnie, zgodnie z harmonogramami spłaty odsetek wynikającymi z zawartych umów pożyczek, Wnioskodawca dokonuje spłat odsetek należnych od tych pożyczek na rzecz, odpowiednio:

* Y oraz

* X.

Ostatniej spłaty odsetek Spółka dokonała 29 kwietnia i 30 lipca 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy do wartości zadłużenia określanego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji na dzień spłaty odsetek od posiadanych (zaciągniętych) obecnie pożyczek od odpowiednio X lub Y, Wnioskodawca powinien wliczać (zarówno dla spłat odsetek już dokonanych, jak i przyszłych) wartość spłacanych w tym dniu odsetek na rzecz pożyczkodawcy (obecnego wierzyciela).

2.

Czy w przypadku umów pożyczek, które Wnioskodawca zawrze w przyszłości z podmiotami, które będą wypełniać warunki określone w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do wartości zadłużenia określanego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji na dzień spłaty odsetek od pożyczek Wnioskodawca powinien wliczać wartość spłaconych w tym dniu odsetek od pożyczek udzielonych przez pożyczkodawcę (wierzyciela).

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 2. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 10 listopada 2009 r. nr ILPB3/423-643/09-2/MM.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, regulującym zagadnienie niedostatecznej kapitalizacji, ustawodawca ograniczył możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielanych podatnikowi przez:

* "spółkę matkę", jeżeli wartość zadłużenia podatnika wobec udziałowców posiadających co najmniej 25% udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca, osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki lub

* "spółkę siostrę", jeżeli wartość zadłużenia podatnika otrzymującego pożyczkę wobec udziałowców tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (spółki siostry) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki

w części, w jakiej pożyczka przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Ustawodawca nie zdefiniował w przepisach podatkowych pojęcia "wartości zadłużenia" niemniej jednak, zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z wykładnia językową należy pod nim rozumieć: "ogólną sumę długów jakiejś osoby lub przedsiębiorstwa", przy czym dług oznacza: "zaciągniętą pożyczkę, obowiązek dłużnika do spełnienia określonego świadczenia, zobowiązanie do świadczeń pieniężnych lub w naturze" ("Popularny Słownik Języka Polskiego" pod red. prof. Bogusława Dunaj, Wydawnictwo Wilga 2003).

W opinii Spółki, mając na uwadze treść przytoczonych przepisów i znaczenie pojęcia "wartość zadłużenia", należy uznać, że ustalając dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji wartość zadłużenia na dzień zapłaty odsetek - do jego wartości nie powinny być wliczane kwoty odsetek od pożyczek spłaconych w tym dniu.

Powyższy wniosek Spółka wywodzi z faktu, że spełnienie świadczenia należnego wierzycielowi powoduje wygaśnięcie długu (zobowiązania Spółki) - w konsekwencji czego, kwoty spłaconych odsetek, w dniu w którym ustalana jest wartość zadłużenia, nie stanowią dłużej zadłużenia Spółki i nie mogą być uwzględniane przy kalkulacji jego wartości.

Zdaniem Wnioskodawcy, kwota nominalna zadłużenia, która przyjmowana jest na potrzeby przepisów o niedostatecznej kapitalizacji powinna zostać ustalona według stanu na koniec tego dnia (tj. na godzinę 24.00), w którym są dokonywane płatności odsetek. Jeżeli zatem na koniec dnia, w którym przypada termin spłaty odsetek, odsetki te będą już zapłacone przez Spółkę, nie należy ich uwzględniać dla potrzeb ustalenia wielkości zadłużenia Spółki, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ponieważ zobowiązanie do ich uiszczenia uległo wygaśnięciu z momentem zapłaty odsetek).

Przedstawiony powyżej pogląd niejednokrotnie znajdował potwierdzenie w interpretacjach przepisów prawa podatkowego wydawanych przez organy podatkowe na wniosek podatników, przykładowo: w postanowieniu z dnia 22 września 2006 r. sygn. ŁUS-II-2-423/123/06/JB, w którym Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stanął na stanowisku, że: "... do wartości zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy o CIT, określonego na dzień zapłaty odsetek nie należy - wliczać kwoty odsetek spłaconych w tym dniu, ponieważ odsetki te nie stanowią już zadłużenia." oraz w postanowieniu Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 28 września 2007 r. sygn. ZD/4061-189/2/07 i interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 lipca 2009 r. sygn. IPPB3/423-276/09-2/JB, w których organy podatkowe wyraziły pogląd, że: "... należy uznać, iż skoro "zadłużenie" jest sumą długów, a o długu mówi się tylko wtedy, kiedy po stronie Spółki istnieje zobowiązanie, to w przedstawionym stanie faktycznym do wartości zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy o CIT, określonego na dzień zapłaty odsetek, nie należy wliczać kwoty odsetek od pożyczek oraz wartości zadłużenia z innych tytułów spłacanych w tym dniu, ponieważ kwoty te nie stanowią już na dzień zapłaty odsetek zadłużenia. Spełnienie świadczenia wobec wierzyciela skutkuje bowiem wygaśnięciem zobowiązania (długu)".

Reasumując, zdaniem Spółki, spełnienie świadczenia wobec wierzycieli poprzez zapłatę odsetek od pożyczek skutkuje wygaśnięciem zobowiązania Spółki z powyższego tytułu. Dla celów wyliczenia wartości zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy wziąć pod uwagę jedynie faktycznie istniejące na dzień spłaty odsetek (tj. pozostające do uregulowania przez Spółkę w przyszłości) zobowiązania Spółki wobec X i Y. A zatem, przy dokonanych w przeszłości spłatach odsetek od pożyczek wobec X i Y, wartość zadłużenia brana pod uwagę przy kalkulacji wskaźnika zadłużenia do kapitału nie powinna obejmować odsetek spłaconych danego dnia. Podobnie, Spółka nie powinna wliczać odsetek spłacanych danego dnia do wartości zadłużenia przy przyszłych spłatach odsetek do X lub Y.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze argumentację przedstawioną w pyt. 1, również w przypadku umów pożyczek, które Spółka będzie zawierać w przyszłości z podmiotami, które będą wypełniać warunki określone w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość zadłużenia ustalanego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji na dzień spłaty odsetek nie będzie obejmować odsetek od pożyczek, jak również odsetek od innych zobowiązań Spółki (w szczególności z tytułu dostaw towarów i usług) spłacanych w tym dniu.

Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości Jego stanowiska w opisanej powyżej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia czy do wartości zadłużenia określanego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji na dzień spłaty odsetek od pożyczek, które Wnioskodawca zawrze w przyszłości, wlicza się wartość spłacanych w tym dniu odsetek uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl