ILPB3/423-63/09-4/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-63/09-4/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2008 r. (data wpływu 27 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2008 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismami z dnia 15 stycznia 2009 r. i 12 lutego 2009 r. (data wpływu 19 stycznia 2009 r. i 16 lutego 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz wynajem takich nieruchomości. Spółka nosi się z zamiarem nabycia na własność lokalu mieszkalnego, który w przyszłości będzie wynajmowany.

Spółka zamierza nabyć lokal o przeznaczeniu mieszkalnym. Lokal ten ma być przeznaczony na cele biurowe (ma w nim zostać urządzone biuro Spółki).

Pismem wyjaśniającym z dnia 12 lutego 2009 r. Spółka wskazała, iż przedmiot Jej działalności jest szeroki. Oprócz kupna i sprzedaży nieruchomości oraz ich wynajmu, Spółka prowadzi przede wszystkim działalność polegającą na prowadzeniu usług pralniczych. Prowadzona przez Spółkę działalność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Lokal, z zamiarem kupna którego nosi się Spółka, jest lokalem o przeznaczeniu mieszkalnym. Ponadto, zakupiony lokal ma być przeznaczony na cele biurowe (jako siedziba Spółki). Korzystać z niego będzie sama Spółka lub też zostanie on przeznaczony na wynajem - innej osobie prawnej albo osobie fizycznej.

Zakupione mieszkanie będzie ujęte w wykazie środków trwałych (art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości) i będzie stanowiło aktywa Spółki, w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

1.

Czy zakupiony lokal, do którego Spółce będzie przysługiwało odrębne prawo własności będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy, jeżeli Spółka odda zakupiony lokal w najem osobie fizycznej będzie mogła kontynuować odpisy amortyzacyjne.

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera katalog środków trwałych podlegających amortyzacji, jeżeli wykorzystywane są przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (w przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok), albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku zakupu lokalu mieszkalnego przeznaczonego przez Spółkę na cele związane z Jej działalnością (siedziba), jak również w wypadku oddania lokalu na podstawie umowy najmu osobie fizycznej w dalszym ciągu cena nabycia takiego lokalu podlega amortyzacji i odpisy amortyzacyjne w takim przypadku stanowią koszt uzyskania przychodu podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z dnia 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Stosownie natomiast do treści art. 15 ust. 6 tej ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Na podstawie art. 16a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z treści powołanych przepisów wynika zatem, że amortyzacja dotyczy zarówno środków trwałych używanych w działalności gospodarczej, jak i wynajmowanych.

Jednocześnie należy zauważyć, iż środki trwałe służą osiąganiu przychodów przez wiele lat, w związku z czym ustawodawca zdecydował, że związane z nimi wydatki powinny być również rozliczone w dłuższym okresie czasu. Innymi słowy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na nabycie, wytworzenie albo ulepszenie środka trwałego lub też na nabycie wartości niematerialnych i prawnych (art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), lecz zużycie tych środków i wartości, mierzone amortyzacją (art. 15 ust. 6 ww. ustawy podatkowej).

Ponadto, katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, określony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także treść art. 16c tej ustawy, nie przewiduje wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od lokalu, jeżeli będzie przeznaczony na cele biurowe Spółki (jako Jej siedziba), a następnie odda go pod wynajem osobie fizycznej.

Odnosząc powyższe wyjaśnienia do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w przypadku nabycia lokalu mieszkalnego na własność, przeznaczonego przez Spółkę na cele związane z Jej działalnością, jak również oddania go w najem osobie fizycznej, Spółce przysługiwać będzie prawo do kontynuowania odpisów amortyzacyjnych, które będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto nadmienia się, iż w kwestii dotyczącej podatku od towarów i usług wydane zostały w dniu 28 stycznia 2009 r. odrębne interpretacje indywidualne nr ILPP2/443-982/08-4/MR oraz ILPP2/443-982/08-5/MR.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl