ILPB3/423-57/09-3/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-57/09-3/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2009 r. (data wpływu 12 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczenia za rok 2007 zapłaconego w Niemczech podatku od przychodów uzyskanych przez Spółkę z tytułu udziału i rozwiązania "spółki cichej" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 1 kwietnia 2009 r. (data wpływu 2 kwietnia 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* sposobu rozliczenia za rok 2007 zapłaconego w Niemczech podatku od przychodów uzyskanych przez Spółkę z tytułu udziału i rozwiązania "spółki cichej",

* możliwości dokonania korekty zeznań podatkowych za lata 2005 - 2006 w związku z zapłaceniem w 2007 r. w Niemczech podatku od przychodów uzyskanych w tych latach przez Spółkę z tytułu udziału w "spółce cichej".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w grudniu 2005 r. podpisała z firmą S (Niemcy) umowę cichej spółki. Kwota udziału Spółki wynosił 500.000,00 euro.

Udział był oprocentowany w stosunku rocznym w wysokości 8% oraz dodatkowo Spółka posiadała 7% - owy udział w wypracowanym zysku.

Spółka otrzymała z tytułu udziału w "cichej spółce" w latach 2005 i 2006 przychód w wysokości ok. 450.000,00 zł oraz w 2007 r. przychód w wysokości 223.000,00 zł.

Przychody zostały wykazane w CIT-8 za poszczególne lata i opodatkowane w wysokości 19%.

W roku 2007 Urząd Skarbowy (Niemcy) wymierzył Spółce decyzją podatek od otrzymanych kwot za 2005 r. i 2006 r. w kwocie płatnej jednorazowo oraz decyzją na 2007 r. podatek w kwocie płatnej zaliczkowo w 4-ch równych ratach.

W grudniu 2007 r. "cicha spółka" została rozwiązana, a kwota 500.000,00 euro w całości zwrócona Spółce.

Za rok 2007 Spółka dodatkowo otrzymała przychód z tytułu odprawy w związku z rozwiązaniem cichej spółki. Po zgłoszeniu rozwiązania cichej spółki do Urzędu Skarbowego, została wydana decyzja anulująca 4-tą wpłatę zaliczki za rok 2007.

W roku 2007 Spółka wpłaciła do Urzędu Skarbowego (Niemcy) podatek dochodowy za rok 2005, 2006 oraz zaliczkę za rok 2007.

W 2007 r. Spółka wykazała przychody uzyskane z tytułu udziału w cichej spółce w deklaracji CIT-8 i opodatkowała stawką 19%. Od wyliczonego podatku potrąciła kwotę podatku zapłaconego w Niemczech (w wysokości nie przekraczającej 19% od kwoty podlegającej opodatkowaniu) za rok 2007, ale nie rozliczyła kwoty zapłaconej w roku 2007 - dotyczącej roku 2005, 2006. Przychody uzyskiwane w latach 2005 - 2006 z tytułu udziału w cichej spółce były wykazywane w deklaracjach CIT-8 odpowiednio za lata 2005 - 2006 i opodatkowane wg stawki 19%.

W piśmie z dnia 1 kwietnia 2009 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego Spółka wskazała, iż przychody uzyskane na terenie Niemiec z tytułu udziału w "cichej spółce" powstały z:

1.

oprocentowania wniesionego udziału w wysokości 8% w stosunku rocznym (§ 3 pkt 2 umowy dotyczącej stworzenia nietypowej cichej spółki - rocznie kwota 40.000,00 euro),

2.

udziału w zysku firmy S - oprocentowanie w wysokości 7% od wniesionego wkładu (§ 7 pkt 1 umowy dotyczącej stworzenia nietypowej cichej spółki - rocznie kwota 35.000,00 euro).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Spółka postąpiła prawidłowo wykazując przychody uzyskane z tytułu udziału i rozwiązania cichej spółki oraz potrąciła kwotę podatku zapłaconego w roku 2007 i dotyczącego zaliczki za rok 2007.

2.

Czy można dokonać korekty podatku (CIT-8) za lata 2005 - 2006 i potrącić zapłacony podatek dotyczący tych lat, ale zapłacony w 2007 r....

Stanowisko Wnioskodawcy jest następujące.

Stanowisko w zakresie pytania nr 1.

Spółka uważa, ze postąpiła prawidłowo rozliczając w deklaracji CIT-8 uzyskane w roku 2007 przychody z tytułu udziału w "cichej spółce" oraz potrącając podatek zapłacony w Niemczech w kwocie nieprzekraczającej 19% od przychodu.

Stanowisko w zakresie pytania nr 2.

Spółka uważa, że ma prawo do korekty deklaracji CIT-8 za lata 2005 i 2006 w zakresie rozliczenia podatku zapłaconego w roku 2007 dotyczącego odpowiednio roku 2005 i 2006.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie sposobu rozliczenia za rok 2007 zapłaconego w Niemczech podatku od przychodów uzyskanych przez Spółkę z tytułu udziału i rozwiązania "spółki cichej" (pytanie nr 1), w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowego od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wynikająca z posiadania siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zasada rezydencji sprawia, że opodatkowaniu podlegają dochody podmiotów sytuujących siedzibę lub zarząd na obszarze Polski, niezależnie od miejsca, w którym dochody te powstały. Obowiązek podatkowy osób posiadających w Polsce siedzibę lub zarząd, obejmuje wszystkie ich dochody, osiągane tak w Polsce, jak i w innych państwach, przy czym generalnie nie ma znaczenia rodzaj źródła, z którego dochody pochodzą. Zatem ulokowanie w Polsce siedziby lub zarządu stanowi o powstaniu nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka w roku 2005 zawarła ze spółką niemiecką umowę "spółki cichej" wnosząc do niej stosowny kapitał. Udział ten był oprocentowany w stosunku rocznym w wysokości 8%. Dodatkowo Spółka posiadała udział w wypracowanym zysku oprocentowany w wysokości 7% wniesionego wkładu. w związku z tym, Spółka otrzymywała z tytułu udziału w ww. "spółce cichej" przychody, które ujmowała w zeznaniach rocznych i opodatkowywała stawką 19%. w roku 2007 Urząd Skarbowy w Niemczech wymierzył Spółce decyzją podatek od otrzymanych w latach 2005 - 2007 przychodów. Podatek za cały ten okres Spółka zapłaciła w 2007 r. Rozwiązanie "spółki cichej" nastąpiło w grudniu 2007 r. z tytułu tego rozwiązania, kwota wniesionego przez Spółkę wkładu została Jej zwrócona oraz dodatkowo wypłacono Jej stosowną odprawę.

Funkcjonowanie spółki cichej opiera się na wniesieniu przez wspólnika cichego, dysponującego majątkiem rzeczowym lub finansowym, wkładu (niekiedy w postaci wkładu własnej pracy) na rzecz drugiego wspólnika, prowadzącego przedsiębiorstwo lub inną działalność zarobkową we własnym imieniu. Wspólnik cichy w zamian za swój wkład uczestniczy w zyskach tej działalności, nie ujawniając jednak się na zewnątrz, nie mając też praw do majątku tej spółki. Udział wspólnika cichego nie prowadzi do utworzenia jakiegokolwiek rodzaju wspólnoty ze wspólnikiem - ani rzeczowej, ani majątkowej, ani osobowej. Wspólnik cichy nie odpowiada też za zobowiązania spółki wobec wierzycieli. Spółka taka jest po prostu odmianą umowy cywilnoprawnej dwóch stron.

Do istotnych elementów stosunku spółki cichej należą:

1.

uczestniczenie w cudzym przedsiębiorstwie (strony dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego),

2.

wniesienie wkładu (wkład wspólnika cichego, który może być w formie zarówno pieniężnej, jak i niepieniężnej, staje się częścią majątku przedsiębiorcy),

3.

udział w zysku (nie można wyłączyć wspólnika cichego od uczestnictwa w zyskach - inaczej jest w odniesieniu do strat),

4.

wyłączenie osobistej odpowiedzialności (wobec wierzycieli przedsiębiorcy).

Istota spółki cichej wyczerpuje się w stosunku zobowiązaniowym łączącym wspólników (spółka wewnętrzna). Wspólnik cichy, nie staje się współwłaścicielem majątku, do którego wniósł wkład, ani nie występuje w stosunkach zewnętrznych. Stronami umowy spółki cichej są przedsiębiorca i wspólnik cichy, któremu przysługuje zdolność prawna.

Ponieważ dopuszczalne jest stosowanie do umów nienazwanych przepisów o umowach nazwanych, wprost lub przez analogię, w zależności od celu umowy nienazwanej i podobieństwa tego celu do umowy nazwanej, właściwym jest potraktowanie wniesienia wkładu przez wspólnika cichego jako udzielenie pożyczki - na co wskazuje treść art. 720 Kodeksu cywilnego, jeżeli przedmiotem wkładu są pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku. Przekazanie przedmiotu wkładu i późniejszy jego zwrot nie stanowi dochodu wspólnika cichego. Za dochód taki należy uważać jedynie udział w zysku przedsiębiorcy.

W związku z powyższym, stwierdzić należy, iż przychody, które Spółka uzyskała z tytułu udziału w zyskach spółki cichej oraz odprawy związanej z jej rozwiązaniem stanowią przychody z tytułu odsetek, od których Spółka zapłaciła podatek u źródła.

Równoczesne stosowanie przez państwa zasady rezydencji oraz zasady źródła prowadzi do nakładania się jurysdykcji podatkowych określonych państw, co skutkuje powstaniem niekorzystnego zjawiska podwójnego opodatkowania. Eliminacji tego zjawiska służą bądź zabiegi ustawowe wewnątrz systemu podatkowego państwa, bądź też wprowadzenie unormowań o charakterze międzynarodowym.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt b umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), w przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej, podwójnego opodatkowania unikać się będzie w następujący sposób - jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej osiąga części dochodu, które zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11 i 12 mogą być opodatkowane w Republice Federalnej Niemiec, wówczas Rzeczpospolita Polska zezwoli na odliczenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Republice Federalnej Niemiec. Jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i który odpowiada tej części dochodu, która została osiągnięta w Republice Federalnej Niemiec.

Stosownie natomiast do art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. w tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Powyższa regulacja ustanawia ogólną zasadę zaliczania przez podatników, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a więc podatników o nieograniczonym obowiązku podatkowym, podatku uiszczonego za granicą od uzyskanego tam dochodu. Zastosowanie tej regulacji polega na łączeniu dochodów (przychodów) podatnika o nieograniczonym obowiązku podatkowym osiągniętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dochodami osiągniętymi poza jej terytorium za rok podatkowy, obliczeniu podatku od łącznej sumy tych dochodów i odliczeniu od niego kwoty podatku zapłaconego w obcym państwie, z tym zastrzeżeniem, że kwota odliczenia nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Oznacza to, że odliczeniu od podatku ustalonego od łącznej sumy dochodów podlega jedynie taka kwota, która odpowiada kwocie podatku od dochodu osiągniętego za granicą, jaki należałoby uiścić w Polsce. Warty podkreślenia jest fakt, że odliczeniu podlega jedynie podatek zapłacony w obcym państwie. Podatnik powinien zatem liczyć się z koniecznością udowodnienia, że odliczony przez niego podatek spełnia ten warunek.

Koniecznym jest również, by dochody osiągnięte w obcym państwie podlegały tam opodatkowaniu, nie były wolne od podatku w Polsce na podstawie umowy międzynarodowej (art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i umowa o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu zawarta z tym państwem nie stanowiła inaczej.

W przedmiotowej sprawie umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarta z Niemcami zezwala na opodatkowanie odsetek w państwie źródła (tj. w Niemczech), dochód z tego tytułu nie jest wolny od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym w stosunku do Spółki znajdzie zastosowanie opisana powyżej metoda zaliczenia.

Reasumując, Spółka postąpiła prawidłowo wykazując w swoim rozliczeniu rocznym za rok 2007 przychody z tytułu udziału w zyskach spółki cichej oraz jej rozwiązania uzyskane właśnie w tym roku i potrącając od podatku obliczonego od łącznej sumy swoich dochodów - stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - podatek zapłacony w Niemczech dotyczący roku 2007, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich ww. warunków co do wielkości tego odliczenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie nadmienia się, iż wniosek Spółki w zakresie możliwości dokonania korekty zeznań podatkowych za lata 2005 - 2006 w związku z zapłaceniem w 2007 r. w Niemczech podatku od przychodów uzyskanych w tych latach przez Spółkę z tytułu udziału w "spółce cichej" (pytanie nr 2), został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 3 kwietnia 2009 r. nr ILPB3/423-57/09-4/HS.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl