ILPB3/423-54/08-2/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-54/08-2/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 24 grudnia 2007 r. (data wpływu 2 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zakupiła 31 maja 2007 r. jednostki uczestnictwa w otwartym funduszu inwestycyjnym (X). Zakupu dokonano w celu uzyskania dochodu z tytułu zwiększenia wartości zakupionych jednostek uczestnictwa. Niestety w związku z nieoczekiwanym załamaniem koniunktury na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, zakupione przez Spółkę jednostki uczestnictwa zaczęły tracić na wartości i tendencja ta utrzymywała się do grudnia 2007 r. Ponadto, w świetle dostępnych prognoz Spółka uznała, iż istnieje bardzo duże ryzyko, że tendencja spadkowa na Warszawskiej Giełdzie utrzyma się także w roku 2008, a co za tym idzie wartość jednostek uczestnictwa nadal będzie spadać. W tych okolicznościach podjęta została decyzja o odsprzedaży posiadanych jednostek uczestnictwa w X na rzecz tego funduszu. Spółka dokonała tej odsprzedaży z rozliczeniem na dzień 20 grudnia 2007 r., a zatem kwota przychodu z tego tytułu była niższa od kwoty zakupu (wartości jednostek uczestnictwa w cenie zakupu). W praktyce oznacza to, że Spółka poniosła stratę na odsprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, która wyniosła około 11,1 tys. zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wartość jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym w cenach zakupu stanowi w całości koszt uzyskania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia (odsprzedaży) tych jednostek, w sytuacji, gdy kwota przychodu uzyskana z tej odsprzedaży jest niższa od wartości zakupu zbytych jednostek uczestnictwa.

Zdaniem Wnioskodawcy, z chwilą odsprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym ma on prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu uzyskanego z tego tytułu całość wydatków poniesionych na nabycie tych jednostek, w tym w szczególności wartość zbytych jednostek w cenie zakupu.

Stanowisko takie uzasadnia treść art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie ustawodawca wprost postanowił, że wydatki na nabycie m.in. jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych są kosztem uzyskania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia tych jednostek. Jednocześnie przepisy ustawy nie zawierają ograniczeń w tym zakresie w związku z faktem poniesienia straty na odsprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszu kapitałowym.

Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym, prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, nie ogranicza treść art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Bowiem przedmiotowe jednostki uczestnictwa zostały zakupione w celu uzyskania dochodu ze zwiększenia ich wartości. Natomiast decyzja o ich odsprzedaży została podjęta w celu ograniczenia ewentualnych strat związanych z wysokim prawdopodobieństwem utrzymania się, w dłuższej perspektywie, stagnacji na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowego od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wydatki ponoszone przez podatników podlegają więc zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, czyli ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody oraz mają one związek z prowadzoną działalnością.

Innymi słowy należy stwierdzić, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, której celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Jednakże rozpatrując kwestię kosztów podatkowych w oparciu o przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rówmież mieć na uwadze postanowienia art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

W związku z powyższym, w przypadku wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, stają się one kosztem uzyskania przychodów dopiero w momencie ich zbycia. Za odpłatne zbycie, w myśl powyższej regulacji, uważa się - oprócz umowy sprzedaży - także odkupienie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Zgodnie z art. 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.), fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. Jednostki uczestnictwa nabywa się poprzez uczestnictwo w otwartym funduszu inwestycyjnym, natomiast certyfikaty inwestycyjne potwierdzają udział w zamkniętym funduszu inwestycyjnym.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, wynika, iż nabyła ona jednostki uczestnictwa w otwartym funduszu inwestycyjnym X. Następnie z uwagi na złą koniunkturę na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Spółka podjęła decyzję o ich odsprzedaży na rzecz tegoż funduszu.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż fundusz inwestycyjny X odkupił od Spółki posiadane przez nią jednostki uczestnictwa. Operacja ta mieści się więc w zakresie uregulowanym przez art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem Spółka miała prawo rozpoznać, w momencie odkupienia jednostek uczestnictwa przez ww. fundusz, jako koszty uzyskania przychodów, wydatki na ich nabycie obliczone jako iloczyn ilości zakupionych jednostek uczestnictwa i ceny zakupu.

Dla uczestników funduszów inwestycyjnych będących osobami prawnymi dochody uzyskiwane z odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa, w tym z ich odkupienia opodatkowane są na zasadach ogólnych.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 ww. ustawy).

Biorąc powyższe pod uwagę, skutek podatkowy w postaci straty poniesionej na powyższej operacji gospodarczej winien zostać rozliczony na zasadach ogólnych, tj. w momencie odkupienia przez fundusz inwestycyjny jednostek uczestnictwa będących w posiadaniu Spółki, przychodem będą otrzymane pieniądze, a kosztem ich uzyskania wydatki na ich nabycie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl