ILPB3/423-502/11-EK - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia dla organizatora usług promocyjno-marketingowych dla spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-502/11-EK Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia dla organizatora usług promocyjno-marketingowych dla spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2011 r. (data wpływu 24 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

S.A. (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji i sprzedaży piwa, czyli co do zasady działalność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Celem zwiększenia poziomu sprzedaży, rozpoznawalności marek, pod którymi sprzedawane są towary Spółki, budowania i umacniania długofalowych relacji z klientami i kooperantami, Spółka angażuje się w różnego rodzaju przedsięwzięcia o charakterze marketingowym i promocyjnym.

W tym celu Spółka nawiązuje współpracę z profesjonalną agencją reklamowo - marketingową (dalej: Organizator), która podejmuje się opracowania koncepcji, zorganizowania i przeprowadzenia działań związanych np. z akcjami reklamowymi, promocyjnymi, marketingowymi, konkursami, loteriami, programami lojalnościowymi oraz innymi formami wspierania sprzedaży.

Efektem działań Organizatora jest stworzenie programu marketingowego czy też programu o charakterze lojalnościowym, mającego na celu z jednej strony premiowanie osób dokonujących sprzedaży produktów Spółki (w przypadku programów skierowanych do osób fizycznych odpowiedzialnych w punktach sprzedaży detalicznej za promocję i sprzedaż produktów Spółki), z drugiej zaś budowanie relacji z konsumentami poprzez wręczanie danym osobom prezentów / nagród rzeczowych (w przypadku programów skierowanych do osób fizycznych - konsumentów). W ramach takiego programu jego uczestnicy otrzymują prezenty / nagrody rzeczowe.

Spółka pragnie wskazać, iż podmiotem odpowiedzialnym za faktyczne zorganizowanie i prawidłowe przeprowadzenie programu lojalnościowego jest wyłącznie Organizator, czyli podmiot świadczący na rzecz Spółki usługi marketingowe - promocyjne (przy czym mogą również występować sytuacje, w których Organizator wykonuje wszystkie czynności merytoryczne i techniczne, tj. nie zmienia się charakter świadczeń realizowanych na rzecz Spółki, ale w stosunkach zewnętrznych jako organizator np. konkursu występuje Spółka). Konsekwentnie zaangażowanie Spółki ogranicza się w praktyce do zaakceptowania propozycji Organizatora co do kształtu i formy programu oraz, co oczywiste, do rozliczania Organizatora z przebiegu i wykonania zleconej Organizatorowi usługi (wynagrodzenie Organizatora z tytułu realizowanej usługi kalkulowane jest przy tym m.in. na podstawie ponoszonych przez niego kosztów związanych z realizacją przedmiotowego programu, obejmując np. koszty roboczogodzin spędzanych w związku z realizacją prac wchodzących w skład usługi, koszty nabycia nagród i ich późniejszej dystrybucji właściwym osobom, itd.). Spółka pragnie przede wszystkim podkreślić, iż całkowity zakres czynności związanych z wykonywaną przez Organizatora usługą, tj. opracowanie koncepcji, zorganizowanie i przeprowadzenie akcji marketingowej, w tym dokonanie zakupu i wydanie uczestnikom programu określonych nagród leży także po stronie Organizatora, a więc Spółka w żadnym momencie nie nabywa prawa do dysponowania towarami będącymi nagrodami w programie jak właściciel, a zatem także nie przenosi tego prawa na uczestników programu.

W związku z wykonywaną przez Organizatora usługą, o której mowa powyżej, Organizator obciąża Spółkę wynagrodzeniem z tytułu wykonanej usługi i wystawia na rzecz Spółki odpowiednią fakturę VAT zawierającą podatek obliczony zgodnie z właściwymi przepisami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy koszty udokumentowane fakturami otrzymanymi od Organizatora w związku ze świadczeniem przez Organizatora usług promocyjno - marketingowych, stanowią koszty uzyskania przychodu, które jako koszty pośrednie powinny być rozpoznane w momencie ich poniesienia.

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie wypłacane Organizatorowi za świadczone usługi promocyjno - marketingowe stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który powinien być potrącony dla celów podatkowych w dacie poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 4d ww. ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Należy zaznaczyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje precyzyjnie wszystkich elementów składających się na wyrażenie "koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów", w związku z tym przy kwalifikacji danego wydatku do kosztów podatkowych rozumienie tego wyrażenia należy ustalać w oparciu o kryteria wynikające z wykształconej praktyki sądowej i organów skarbowych.

Jak wynika z utrwalonej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika - to jest wystąpienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem (tak m.in. wyroki NSA: z dnia 13 marca 1998 r. sygn. SA/Lu 230/97, z dnia 7 marca 2001 r. sygn. III SA 64/00, z dnia 8 grudnia 2004 r. sygn. FSK 768/04).

Biorąc powyższe pod uwagę, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki, które mogą przyczynić się do powstania konkretnego przychodu oraz wydatki związane z ogólnym funkcjonowaniem podatnika i wywiązywaniem się przez niego z obowiązków nałożonych innymi przepisami prawa. Są to bowiem wydatki, które związane są z przychodem w sposób pośredni.

W świetle orzecznictwa NSA (np. wyrok z 19 stycznia 2000 r. sygn. akt I SA/Wr 825/98), wydatki tego rodzaju mogą być uznawane za koszty podatkowe. Zgodnie z powszechnie akceptowaną zasadą, kosztami uzyskania przychodów są bowiem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika.

Zdaniem Spółki, wydatki poniesione przez Spółkę w związku z usługami Organizatora spełniają przesłanki uznania tych wydatków za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, służą one bowiem np. wsparciu sprzedaży produktów Spółki i wzrostowi sprzedaży tych produktów, a tym samym przyczyniają się do zapewnienia i zwiększenia przychodów Spółki (można się przy tym spodziewać, iż ze względu na powszechne praktykowanie tego rodzaju działań na rynku, także przez podmioty konkurencyjne wobec Spółki, niepodejmowanie różnego rodzaju aktywności wsparcia sprzedaży przez Spółkę prowadziłoby w krótkim czasie do spadku sprzedaży, a tym samym przychodów Spółki).

Omawiane wydatki są w sposób ścisły związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, służą zwiększeniu / zapewnieniu przychodów Spółki, a jednocześnie nie są ujęte w katalogu art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym, zdaniem Spółki, wydatki te jako koszty związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością będą mogły zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

Wobec powyższego ustalenia wymaga moment potrącenia kosztów uzyskania przychodów.

Należy wskazać, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych dzieli koszty podatkowe na koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty pośrednie), nie podając jednak ich definicji. Ustawa wskazuje jedynie, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Natomiast koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Co do zasady, korzystanie z usług Organizatora ma charakter zlecenia konkretnej akcji wsparcia sprzedaży, w związku z czym, koszty ponoszone przez Spółkę z tytułu nabycia usług od Organizatora nie będą przekraczać roku podatkowego.

Zdaniem Spółki, przedmiotowe koszty związane są z ogólną działalnością sprzedażową Spółki (nie ma możliwości powiązania tych wydatków związanych z organizacją przeprowadzonej akcji promocyjnej z przychodem), a w konsekwencji nie jest możliwe przypisanie tych kosztów do konkretnych przychodów Spółki. Powinny być one zatem traktowane jako koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami i jako takie powinny być potrącone w momencie poniesienia.

Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, co do zasady uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W konsekwencji, wynagrodzenie Organizatora za świadczone usługi promocyjno - marketingowe będzie stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ujęcia tego kosztu w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) lub innego dokumentu, na podstawie którego możliwe będzie zarachowanie tego kosztu.

Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych. Przykładem takiej interpretacji może być interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2008 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, który stwierdził, że "wydatki poniesione przez Spółkę na rzecz spółki dominującej w związku z wykonywaniem na jej rzecz tzw. usług wsparcia są kosztami uzyskania przychodów w dacie poniesienia".

Podsumowując, zdaniem Spółki, opisane w niniejszym stanie faktycznym wynagrodzenie Organizatora stanowi pośredni koszt uzyskania przychodów, jako taki potrącalny w momencie jego poniesienia (zarachowania w księgach Spółki jako koszt).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej stwierdzić należy, że zapadła ona w sprawie konkretnego zainteresowanego i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Również wskazane przez Spółkę orzeczenia sądów administracyjnych są rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszącymi, w związku z tym nie mają waloru wykładni powszechnie obowiązującej.

Ponadto informuje się, iż w przedmiocie:

* podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opisanego zdarzenia przyszłego została wydana w dniu 23 stycznia 2012 r. interpretacja indywidualna nr ILPB3/423-502/11-3/EK,

* podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Jednocześnie, z uwagi na rozstrzygnięcie zawarte w interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług z dnia 17 stycznia 2012 r. nr ILPP2/443-1477/11-4/EN, zgodnie z którym Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług promocyjno - marketingowych, zauważyć należy, iż przedmiotowe wynagrodzenie stanowi koszt uzyskania przychodów w kwocie netto (art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl