ILPB3/423-480/08-5/EK - Uznanie za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wydzielenia części handlowej spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-480/08-5/EK Uznanie za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wydzielenia części handlowej spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2008 r. (data wpływu 4 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania wydzielanej części handlowej Spółki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony w dniu 30 października 2008 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania wydzielanej części handlowej Spółki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest spółką działającą na rynku od 1993 r. i od chwili zawiązania prowadzącą dwa podstawowe rodzaje działalności:

1.

sprzedaż detaliczna w wyspecjalizowanych jednostkach handlowych (9 placówek sklepowych),

2.

produkcja wędlin i mięsa w zakładach mięsnych.

Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Na majątek trwały firmy składają się zakłady mięsne położone w X, gdzie mieści się również siedziba firmy i sklep firmowy Nr 1 oraz 8 wyodrębnionych placówek handlowych położonych w: (...)

Wszystkie jednostki są wpisane w Krajowym Rejestrze Sądowym, jako oddziały firmy. Są wyodrębnione organizacyjnie oraz funkcyjnie.

Jeżeli chodzi o wyodrębnienie finansowe to poszczególne zakłady Spółki nie sporządzają osobnych bilansów. W ewidencji księgowej prowadzone są konta w układzie rodzajowo- funkcjonalnym, w którym wyodrębnione są koszty i przychody związane bezpośrednio z działalnością handlową i osobno z działalnością produkcyjną. Również ewidencja należności jest prowadzona z podziałem na dwa podstawowe rodzaje działalności. Osobne są rejestry sprzedaży na poszczególne jednostki. Ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzona jest wspólnie dla całej firmy, jednak możliwe jest wskazanie składników dotyczących poszczególnych rodzajów działalności.

W ramach działań restrukturyzacyjnych Zarząd Spółki chce podjąć uchwałę o podziale Spółki przez wydzielenie na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z projektem planu podziału Spółki wydzielona zostanie część Spółki zajmująca się handlem detalicznym (8 placówek sklepowych), tj.:

*

oddziały firmy wyszczególnione w Krajowym Rejestrze Sądowym,

*

majątek trwały i wyposażenie sklepów,

*

zapasy towarów handlowych,

*

wszelkie prawa i obowiązki wynikające ze stosunków pracy oraz stosunków cywilnoprawnych z pracownikami zatrudnionymi w oddziałach, na podstawie art. 231 Kodeksu pracy,

*

zezwolenia, koncesje, ulgi dotyczące oddziałów sklepowych (m.in. zezwolenia na sprzedaż alkoholu, decyzje sanepid, itp.),

*

należności i zobowiązania krótkoterminowe i długoterminowe dotyczące działalności handlowej,

*

rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychodów dotyczące działalności handlowej,

*

utworzone aktywa i rezerwy w części dotyczącej oddziałów sklepowych.

Sklep firmowy Nr 1 położony na terenie zakładów mięsnych, jako stanowiący ich część, pozostanie po podziale w części produkcyjnej. Jest to jednostka niewielka, zatrudniony jest tam jeden pracownik, obroty sklepu stanowią 1,5% obrotów wszystkich sklepów.

Po podziale zarówno wyodrębniona część handlowa składająca się z 8 jednostek handlowych, jak i wydzielone zakłady mięsne będą stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielne realizujące zadania gospodarcze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy wydzielana część handlowa Spółki spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w zaistniałej sytuacji - wydzielenia z całości firmy części zajmującej się działalnością handlową - nastąpi wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i będzie ono obojętne podatkowo, zarówno dla Spółki dzielonej, jak i dla Spółki nowo utworzonej.

Artykuł 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, definiuje pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiąc, iż oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te działania. Cytowana powyżej definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiada analogicznej konstrukcji na gruncie Kodeksu cywilnego (art. 551).

W ocenie Spółki, należy zatem uznać, że w związku z prowadzonymi dwoma rodzajami działalności, występuje finansowe i organizacyjne wyodrębnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji konkretnego zadania: pierwsze - to produkcja, drugie - to działalność handlowa sieci sklepów (wraz ze wszystkimi wierzytelnościami, zobowiązaniami, umowami najmu i leasingu, zarządzania, dostaw mediów itd.) - i stanowią one (każdy taki zespół odrębnie) zorganizowane części przedsiębiorstwa podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta została w art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z tą definicją, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to powinno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wymaganym jest także, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:

*

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

*

zespół ten jest organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

*

składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

*

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, bowiem musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W związku z powyższym, zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębny zakład mogący realizować określone zadania gospodarcze. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, które w przyszłości mogą służyć prowadzeniu odrębnego zakładu, lecz zorganizowany, autonomiczny zespół tych składników. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w ramach działań restrukturyzacyjnych wydzielona zostanie część Spółki zajmująca się handlem detalicznym, tj. jednostki handlowe zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym jako oddziały firmy. Wydzielenie części handlowej Spółki nastąpi na podstawie uchwały Zarządu, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych.

Powyższe stanowi o tym, że część przedsiębiorstwa wyodrębniona została pod względem organizacyjnym (samodzielny oddział w strukturze organizacyjnej Spółki). Wyodrębnienie nastąpi także pod względem finansowym, bowiem poprzez prowadzoną ewidencję księgową istnieje możliwość zidentyfikowania przychodów i kosztów bezpośrednio związanych z działalnością handlową Spółki. Wyodrębnione w ten sposób organizacyjnie i finansowo składniki stworzą nowy zakład, który będzie mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo.

Reasumując powyższe wyjaśnienia, w sytuacji gdy Wnioskodawca prowadzić będzie działalność gospodarczą za pośrednictwem zarejestrowanego oddziału przy wykorzystaniu zespołu składników materialnych i niematerialnych, który jest organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony, to należy stwierdzić, że zespół ten wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami, zawartymi umowami oraz prowadzoną działalnością gospodarczą stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W świetle powyższego, wydzielana część handlowa Spółki spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, określoną w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie dodaje się, iż w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług wydana została odrębna interpretacja w dniu 4 listopada 2008 r. Nr ILPP2/443-717/08-5/AK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl