ILPB3/423-439/09-2/ŁM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-439/09-2/ŁM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2009 r. (data wpływu 12 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dywidendy wypłaconej Spółce przez podmiot zagraniczny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dywidendy wypłaconej Spółce przez podmiot zagraniczny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi podstawową działalność gospodarczą w zakresie kopalnictwa rud miedzi, produkcji miedzi oraz produkcji metali szlachetnych i pozostałych metali nieżelaznych. W skład grupy kapitałowej Wnioskodawcy wchodzi m.in. Spółka X z siedzibą w Wielkiej Brytanii, w której Spółka jest właścicielem 100% udziałów, począwszy od lat 90-tych.

Zarząd Spółki w maju 2008 r. podjął decyzję o zamiarze likwidacji spółki zależnej X, jednakże organy Spółki X nie wdrożyły procedury prawnej likwidacji tej Spółki. Ze sporządzonego na koniec lutego 2009 r. bilansu Spółki X wynika, że podmiot ten posiada niewielkie aktywa trwałe oraz aktywa obrotowe, głównie w postaci środków pieniężnych.

Z tytułu udziału w zyskach osób prawnych Spółka otrzymała w maju 2009 r. od Spółki X dywidendę w kwocie Y. Źródłem wypłaty dywidendy były zyski z lat ubiegłych zatrzymane przez Spółkę X na kapitałach rezerwowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wypłacona Wnioskodawcy dywidenda korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, dywidenda jest dochodem akcjonariusza / udziałowca z posiadanych przez niego akcji / udziałów, który stanowi część zysku Spółki, przeznaczonego do podziału dla wspólników. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód / przychód faktycznie uzyskany z tych udziałów / akcji. Uzyskany w ten sposób przychód z dywidendy podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Jednocześnie ustęp 3 art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przewiduje zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych dla dochodów / przychodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1.

Zgodnie z ustępem 9 art. 20 ustawy, zwolnienie ma zastosowanie w przypadku, gdy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiada udziały (akcje) spółki, wypłacającej te należności w wysokości określonej w ust. 3 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Wnioskodawca spełnia powyższe warunki z uwagi na okoliczność, że jest podatnikiem podatku dochodowego mającym siedzibę na terytorium RP od całości swoich dochodów oraz posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% akcji w kapitale Spółki X. Spółka była także odbiorcą przychodów z tytułu wypłaty dywidendy.

Powyższe zwolnienie nie ma zastosowania jeżeli wypłata dywidendy z tytułu udziału w zyskach osób prawnych została dokonana w wyniku likwidacji spółki dokonującej wypłaty (art. 20 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zdaniem Spółki, w przedmiotowym stanie faktycznym wypłacona dywidenda korzysta ze zwolnienia od podatku, gdyż wypłata udziału w zyskach osób prawnych nie została dokonana "w wyniku likwidacji" Spółki zależnej.

Nie ulega wątpliwości, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest również wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Ustawodawca nie definiuje określenia "wartości majątku otrzymanego", jednakże należy przypuszczać, że chodzi o każdy dochód, ale uzyskany w związku z likwidacją osoby prawnej, a więc pozostający w bezpośrednim związku z zakończeniem bytu prawnego osoby prawnej. Likwidacja ma na celu doprowadzenie do jej rozwiązania, które następuje z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Zdaniem Wnioskodawcy, zamiar likwidacji Spółki zależnej X, podjęty w formie uchwały jedynie przez Zarząd Spółki, bez podjęcia stosownych decyzji przez organy Spółki X, uprawnione do wszczęcia procesu likwidacji, nie oznacza faktycznej likwidacji tej Spółki, a co za tym idzie wypłacona dywidenda będzie korzystała ze zwolnienia od opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Stosownie do regulacji art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) uzyskiwane przez podatników, o których mowa w ust. 1, z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1.

Istotnym warunkiem umożliwiającym odliczenie jest treść art. 20 ust. 9 ww. ustawy, zgodnie z którym odliczenie, o którym mowa w ust. 2, oraz zwolnienie, o którym mowa w ust. 3, ma zastosowanie w przypadku, gdy spółka, o której mowa w ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 2, posiada udziały (akcje) spółki, o której mowa w ust. 2 pkt 2 oraz ust. 3 pkt 1, w wysokości określonej w ust. 2 pkt 3 oraz odpowiednio w ust. 3 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W myśl art. 20 ust. 10 ustawy, odliczenie, o którym mowa w ust. 2, oraz zwolnienie, o którym mowa w ust. 3, ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 3, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, która dokonała odliczenia lub skorzystała ze zwolnienia, jest obowiązana zgodnie z odrębnymi przepisami do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, za lata podatkowe, w których dokonała odliczenia lub korzystała ze zwolnienia.

Treść art. 20 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wskazuje z kolei, iż przepisy ust. 3, 9 - 11 stosuje się odpowiednio do:

1.

spółdzielni zawiązanych na podstawie rozporządzenia nr 1435/2003/WE z dnia 22 lipca 2003 r. w sprawie statutu Spółdzielni Europejskiej (SCE) (Dz. Urz. WE L 207 z 18.08.2003),

2.

dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 3, wypłacanych przez spółki podlegające w Konfederacji Szwajcarskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, spółkom, o których mowa w ust. 3 pkt 2, przy czym określony w ust. 3 pkt 3 bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki, o której mowa w ust. 3 pkt 1, ustala się w wysokości nie mniejszej niż 25%,

3.

spółek podlegających w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć również tej części podatku zapłaconego w obcym państwie, jaka proporcjonalnie przypada na dochód z tego źródła przypisany do zagranicznego zakładu.

Ograniczeniem warunków zwolnienia z opodatkowania jest art. 20 ust. 11 ustawy, zgodnie z którym przepisów ust. 2-10 nie stosuje się, jeżeli wypłata dywidendy lub innych należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych została dokonana w wyniku likwidacji spółki dokonującej wypłaty.

Ponadto nadmienia się, że zgodnie z art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy art. 20 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w skład grupy kapitałowej Wnioskodawcy wchodzi m.in. Spółka X z siedzibą w Wielkiej Brytanii, w której Spółka jest właścicielem 100% udziałów, począwszy od lat 90-tych. Z tytułu udziału w zyskach osób prawnych Spółka otrzymała w maju 2009 r. od Spółki X dywidendę w kwocie Y.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż Jego Zarząd podjął decyzję o zamiarze likwidacji spółki zależnej X, jednakże Jej organy nie wdrożyły procedury prawnej likwidacji. Natomiast źródłem wypłaty dywidendy były zyski z lat ubiegłych zatrzymane przez Spółkę zależną na kapitałach rezerwowych.

W związku z powyższym, nie można stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie wypłata dywidendy została dokonana w wyniku likwidacji spółki dokonującej wypłaty.

Tym samym, wypłata przedmiotowej dywidendy spełnia warunki określone w art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. wypłacającym dywidendę jest spółka podlegająca w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów (Spółka X), uzyskującym dochody jest spółka mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Wnioskodawca) oraz spółka polska posiada nie mniej niż 10% udziałów w spółce zagranicznej.

Reasumując, wypłacona Spółce przez Spółkę X z siedzibą w Wielkiej Brytanii dywidenda korzysta ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl