ILPB3/423-399/10-6/EK - Skutki podatkowe wypłaty z zysku spółki komandytowej dla wspólnika będącego osobą prawną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 września 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-399/10-6/EK Skutki podatkowe wypłaty z zysku spółki komandytowej dla wspólnika będącego osobą prawną.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2010 r. (data wpływu 6 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu i kosztu jego uzyskania w przypadku wypłaty zysku w spółce komandytowej (pytanie oznaczone nr 9) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* określenia przychodów z tytułu wniesienia wkładu w postaci pieniędzy oraz rzeczy (w tym nieruchomości) i prawa majątkowego do spółki osobowej (pytanie nr 1 i 2),

* skutków podatkowych dla Spółki z tyt. otrzymania odsetek od pożyczki udzielonej spółce komandytowej (pytanie nr 3 - 6),

* określenia dochodu w przypadku sprzedaży przez Spółkę Jej ogółu praw i obowiązków (lub ich części) w spółce osobowej (pytanie nr 7),

* określenia przychodu podlegającego opodatkowaniu w przypadku obniżenia wkładu w spółce osobowej, likwidacji spółki osobowej (pytanie nr 8 i 10),

* określenia przychodu i kosztu jego uzyskania w przypadku wypłaty zysku w spółce komandytowej (pytanie nr 9).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka przystąpiła do spółki komandytowej, jako jej wspólnik - komandytariusz. Tytułem wkładu do spółki komandytowej rozważa wniesienie wkładu w postaci gotówki lub rzeczy (w tym nieruchomości) lub praw majątkowych. Możliwe jest także późniejsze podwyższenie wkładów oraz ich obniżanie, jak również zmiana sumy komandytowej. Ponadto, rozważa się udzielenie pożyczki spółce komandytowej przez Spółkę lub inny podmiot - osobę prawną, z którą Spółka jest powiązana kapitałowo lub osobę fizyczną, z którą Spółka jest powiązana rodzinnie (powiązania rodzinne między akcjonariuszami Spółki lub członkami Jej organów a pożyczkodawcą).

Dopuszcza się także możliwość sprzedaży ogółu lub części praw i obowiązków w spółce komandytowej przez Spółkę. Spółka komandytowa będzie dokonywała wypłat zysku do Spółki. Możliwa jest również likwidacja spółki komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

1.

Czy wniesienie (zwiększenie) wkładu w postaci gotówki do spółki komandytowej powoduje powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki, a jeśli tak, to jaki jest koszt uzyskania tego przychodu (wartość gotówki).

2.

Czy wniesienie (zwiększenie) wkładu w postaci rzeczy lub prawa majątkowego do spółki komandytowej powoduje powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki, a jeśli tak, to jaki jest koszt uzyskania tego przychodu (wartość księgowa na dzień wnoszenia / cena zakupu / koszt wytworzenia).

3.

Czy odsetki zapłacone przez spółkę komandytową od pożyczki udzielonej przez Spółkę będącą Jej wspólnikiem są przychodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych Spółki.

4.

Czy odsetki zapłacone przez spółkę komandytową od pożyczki udzielonej przez Spółkę będącą Jej wspólnikiem są kosztem uzyskania przychodów Spółki z tytułu udziału w tej spółce, w części przypadającej na Spółkę zgodnie z umową Spółki.

5.

Czy odsetki zapłacone przez spółkę komandytową od pożyczki udzielonej przez podmiot będący osobą prawną, której wyłącznym udziałowcem jest Spółka lub osobę fizyczną, powiązaną rodzinnie ze Spółką, są kosztem uzyskania przychodów Spółki z tytułu udziału w tej spółce, w części przypadającej na Spółkę.

6.

Czy odsetki zapłacone przez spółkę komandytową od pożyczki udzielonej przez podmiot będący osobą prawną, której częściowym udziałowcem jest Spółka są kosztem uzyskania przychodów Spółki z tytułu udziału w tej spółce, w części przypadającej na Spółkę.

7.

Czy sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej (lub ich części) przez Spółkę powoduje powstanie po Jej stronie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym, a jeśli tak, to jaki jest koszt jego uzyskania, w szczególności, czy kosztem uzyskania przychodu może być wartość gotówki / wartość księgowa na dzień wnoszenia / cena zakupu / koszt wytworzenia - w zależności od rodzaju wkładu i jakie ma w tym zakresie znaczenie ewentualność powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym w okolicznościach pyt. nr 1 i nr 2.

8.

Czy obniżenie wkładu w spółce komandytowej powoduje po stronie Spółki przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym, a jeśli tak, to jaki jest koszt uzyskania tego przychodu.

9.

Czy wypłata zysku w spółce komandytowej Spółce, powoduje po Jej stronie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym, a jeśli tak, to jaki jest koszt uzyskania tego przychodu.

10.

Czy wypłata dokonana Spółce w przypadku likwidacji spółki komandytowej powoduje po stronie wspólników przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym, a jeśli tak, to jaki jest koszt uzyskania tego przychodu.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone numerem 9. Wniosek w pozostałym zakresie podatku dochodowego od osób prawnych został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi wydanymi w dniu 3 sierpnia 2010 r. nr ILPB3/423-399/10-2/EK, ILPB3/423-399/10-3/EK, ILPB3/423-399/10-4/EK i ILPB3/423-399/10-5/EK.

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata zysku w spółce komandytowej Spółce nie powoduje przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym - a contrario art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego (w zakresie pytania nr 9) uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Ponieważ spółka komandytowa jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba prawna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Stosownie do art. 5 ust. 2 ww. ustawy, analogiczne zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Uczestniczenie przez osoby prawne w spółkach niebędących osobami prawnymi sprawia, że sposób ustalania przychodów i kosztów osiągniętych w spółce osobowej musi odbywać się na zasadach ogólnych. Stąd też dla ustalenia przychodów oraz kosztów, o których mowa w art. 5. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych konieczne jest przyjęcie przesłanek wynikających z art. 12, 14, 15 i 16 ww. ustawy.

Stosownie do postanowień zawartych w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą (...), osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Literalna wykładnia powołanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. W konsekwencji, do przychodów podatkowych, podatnik winien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Odnosząc się natomiast do kwestii kosztów uzyskania przychodów, wskazać należy, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Zatem za koszty uzyskania przychodów należy uznać wszelkie wydatki - po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, tj. wymienionych w negatywnym katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów - o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami. Mowa tu zarówno o kosztach bezpośrednio związanych z uzyskiwanym przychodem, jak i o kosztach dotyczących całokształtu działalności podatnika, czyli związanych z funkcjonowaniem firmy.

W przypadku kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami, poniesionych w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, koszty te są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c (art. 15 ust. 4 ww. ustawy). Natomiast, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia (art. 15 ust. 4d ww. ustawy). Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Należy przy tym zaznaczyć, iż podstawę ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów Spółki z tytułu Jej udziału w spółce komandytowej stanowić będą księgi rachunkowe, prowadzone przez tę osobową spółkę prawa handlowego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).

Reasumując, przychody i koszty związane z działalnością spółki komandytowej powinny być uwzględniane przez Spółkę na koniec każdego miesiąca kalendarzowego, z uwagi na fakt, że na taki dzień jest rozliczany podatkowo dany miesiąc. Tym samym więc środki stanowiące przychody spółki osobowej co do zasady stanowią już w momencie ich powstania przychody wspólników i u nich też są opodatkowane z zachowaniem proporcji określonej przepisem art. 5 ust. 1. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji wypłaty z zysku spółki komandytowej dla Wnioskodawcy dokonywane zgodnie z Kodeksem spółek handlowych będą neutralne podatkowo, ponieważ będą podlegały opodatkowaniu po stronie wspólnika na etapie ustalania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym za dany rok podatkowy.

Ponadto, informuje się, iż w związku z tym, że wypłata zysku spółki komandytowej nie powoduje dla Wnioskodawcy powstania przychodu, to pytanie Spółki nr 9 w części dotyczącej ustalenia kosztów uzyskania przychodów, uznać należy za bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie nadmienia się, iż wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 5 lipca 2010 r. nr ILPP1/443-505/10-2/BD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl