ILPB3/423-355/10-4/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-355/10-4/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2010 r. (data wpływu: BKIP w Płocku 19 kwietnia 2010 r., BKIP w Lesznie 27 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawidłowości określenia pierwszego roku podatkowego Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2010 r. Spółka złożyła do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* prawidłowości określenia pierwszego roku podatkowego Spółki,

* kosztów uzyskania przychodów.

Pismem z dnia 21 kwietnia 2010 r. nr IPIA/071-36/10-2/JP Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając na podstawie art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa i stosownie do § 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 236, poz. 1632) przekazał ww. wniosek do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie celem jego rozpatrzenia.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 lipca 2010 r. (data wpływu 7 lipca 2010 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku z dnia 29 czerwca 2010 r. nr ILPB3/423-355/10-2/EK.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

Spółka została zawiązana x 2009 r. poprzez zawarcie umowy spółki między wspólnikami w formie aktu notarialnego. W umowie Spółki, w dziale IV "Finanse i rachunkowość Spółki" zawarto zapis: "Rokiem obrotowym spółki jest rok kalendarzowy, przy czym pierwszy rok obrotowy kończy się w dniu 31 grudnia 2010 r.".

Spółka uzyskała osobowość prawną z chwilą wpisu do KRS dnia x 2010 r.

X 2010 r. Spółka złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego zgłoszenie identyfikacyjne NlP-2, do którego dołączyła umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. X 2010 r. Spółka otrzymała decyzję w sprawie nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Spółka otworzyła księgi rachunkowe z dniem x 2009 r., z chwilą pierwszego zdarzenia wywołującego skutki majątkowe (sporządzenie aktu notarialnego) i zamknie je 31 grudnia 2010 r. Rok bilansowy będzie trwał od x 2009 r. do 31 grudnia 2010 r.

W okresie od dnia zawiązania Spółki (x 2009 r.) do dnia wpisu do KRS (x 2010 r.), Spółka działała jako spółka w organizacji. Nie posiadała w tym czasie Numeru Identyfikacji Podatkowej. Jako spółka w organizacji mogła nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. W tym okresie poniosła już pierwsze koszty takie jak: opłata za wpis do KRS, opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, opłaty za najem pomieszczeń biurowych, opłaty za rekrutację i selekcję kandydatów na Prezesa Zarządu Spółki, dokonywaną przez firmę zewnętrzną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Spółka prawidłowo określiła pierwszy rok podatkowy jako okres od x 2009 r. (moment zawiązania Spółki) do 31 grudnia 2010 r....

2.

Czy koszty poniesione przez Spółkę w organizacji, która nie posiada numeru NIP, poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia ich źródła będą kosztami uzyskania przychodu.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w zakresie pytania nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB3/423-355/10-5/EK, wydaną w dniu 19 lipca 2010 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pierwszym rokiem podatkowym dla Spółki będzie rok od x 2009 r. do 31 grudnia 2010 r.

W ocenie Wnioskodawcy, spółka w organizacji (nawet jeśli nie miała numeru NIP) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa podatników jako "osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji". Jest to zasada ogólna, od której w dalszej części przepisu nie przewidziano wyjątku.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy:

1.

rok podatkowy będzie trwał od momentu utworzenia Spółki umową sporządzoną x 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Spółka pierwszą deklarację CIT złoży za ww. okres i za taki okres sporządzi sprawozdanie finansowe,

2.

Spółka zaliczy do kosztów podatkowych koszty poniesione przez spółkę w organizacji. Będzie to koszt wpisu spółki do KRS i ogłoszenia w MSiG, koszty najmu pomieszczeń biurowych, koszty za rekrutację i selekcję kandydatów na Prezesa Zarządu Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie pytania nr 1 uznaje się za prawidłowe.

Rok podatkowy jest jedną z podstawowych instytucji prawa podatkowego w zakresie opodatkowania osób prawnych, gdyż jest on okresem rozliczeniowym. Jego długość, co do zasady, pokrywa się z rokiem kalendarzowym i wynosi 12 miesięcy. W art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), ustawodawca określa, iż rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Szczegółowe zasady kształtowania roku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostały określone w art. 8 ust. 1-7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka została zawiązana x 2009 r. poprzez zawarcie umowy spółki między wspólnikami w formie aktu notarialnego. W umowie Spółki zawarto zapis, iż rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy, przy czym pierwszy rok obrotowy kończy się w dniu 31 grudnia 2010 r.

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, iż kwestię określenia długości pierwszego roku podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych reguluje art. 8 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2a ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Z kolei, na podstawie art. 8 ust. 2a powołanej ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 8 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pierwszy rok podatkowy Spółki będzie trwał od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność, tj. od dnia x 2009 r. do dnia 31 grudnia 2010 r.

Jednocześnie dodaje się, iż tut. Organ udzielił pisemnej interpretacji co do sposobu zastosowania prawa podatkowego tylko i wyłącznie w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Interpretacji indywidualnej nie podlegały natomiast przepisy ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl