ILPB3/423-355/08-3/KS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 września 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-355/08-3/KS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2008 r. (data wpływu 12 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka Akcyjna jest firmą działającą ponad 40 lat. Zatrudnia pracowników o ściśle określonych kwalifikacjach z uwagi na specyfikę produkcji aluminium pierwotnego, wyrobów hutniczych oraz wyrobów walcowanych z aluminium. Zatrudnienie pracowników o wymaganych kwalifikacjach i wysokim poziomie zaangażowania w sposób istotny przekłada się na jakość produkowanych wyrobów.

Mając powyższe na względzie, w roku 1991 zarząd firmy ustanowił specjalną nagrodę rzeczową (zegarek) dla pracowników, którzy przepracowali nieprzerwanie i nienagannie 25 lat w firmie. Prawo do takich nagród zostało zagwarantowane w regulaminie pracy Huty "X" S.A., w art. 28, a szczegółowe zasady przyznawania wyróżnień w postaci zegarków zostały określone w "regulaminie wyróżniania specjalną nagrodą rzeczową za 25 lat pracy w Hucie "X" S.A."

Zgodnie z przywołanym regulaminem, każdy pracownik po spełnieniu określonych warunków, na wniosek przełożonego może zostać wyróżniony. Przedmiotową nagrodę, zgodnie z paragrafem 5 regulaminu dotyczącego specjalnych nagród wręcza Prezes Zarządu na spotkaniu okolicznościowym. Tradycyjne wręczenie odbywa się raz w roku, w trakcie obchodów święta branżowego - Dnia Hutnika. Wyróżnieni pracownicy, kierownicy i część załogi zapraszani są na specjalnie organizowaną imprezę artystyczną, podczas której następuje uroczyste wręczenie zegarków.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydarzenie to jest bardzo ważne w życiu każdego wyróżnionego pracownika i z całą pewnością wpływa pozytywnie na relację z firmą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatek na zakup nagród rzeczowych w postaci zegarków, stanowiących wyróżnienie za 25 lat nienagannej pracy, wręczanych pracownikom na imprezie okolicznościowej jest kosztem uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie zegarków pracownikom, którzy spełniają warunki wynikające z regulaminu pracy Spółki oraz regulaminu wyróżnienia specjalną nagrodą rzeczową za 25 lat pracy w Hucie podczas imprezy okolicznościowej (Dzień Hutnika) jest świadczeniem na rzecz pracowników i tym samym stanowi koszty pośrednie, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca uważa, iż związek między poniesionym kosztem na zakup zegarków, a osiąganym przychodem jest oczywisty. Wręczane nagrody są specjalnym wyróżnieniem za długoletnią, nienaganną pracę w firmie, które motywuje pracowników do jeszcze bardziej wydajnej pracy. Uroczyste okoliczności w jakich następuje wręczenie zegarków ma podkreślać rangę przyznanego zgodnie z regulaminem wyróżnienia.

Na potwierdzenie swojego stanowiska, Wnioskodawca powołuje pismo Podsekretarza Stanu z dnia 27 lutego 1995 r. nr PO 3-IP-722-126/95, które jednoznacznie określa, że " (...) wszelkie wydatki ponoszone przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych na rzecz swoich pracowników, tj. zarówno wydatki bezpośrednie, wynikające z zatrudnienia, jak i pośrednie (nawet jeżeli ich obowiązek nie wynika z układu zbiorowego pracy lub innych aktów prawnych), od dnia 1 stycznia 1995 r. stanowią koszt uzyskania przychodów".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Z powołanego przepisu wynika, iż podatnik ma możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, pod tym jednak warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów.

Kosztami podatkowymi mogą być wydatki ponoszone na rzecz pracowników podatnika, jeżeli spełniają wskazane wyżej, określone w art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kryteria, i jednocześnie pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a ponadto są związane z uzyskiwanymi przez niego przychodami oraz nie znajdują się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowa nagroda, przyznawana jest pracownikom na warunkach określonych w regulaminie pracy i regulaminie wyróżnienia specjalną nagrodą za 25 lat pracy w Spółce i przekazywana corocznie podczas imprezy okolicznościowej jaką jest Dzień Hutnika.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż prawidłowe zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem przez podatnika jego celowości i związku z przychodem jak i prawidłowym udokumentowaniem. To na podatniku bowiem ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia obciążenia podatkowego.

W świetle powyższego, poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na zakup nagród rzeczowych (zegarków), przekazywane wyróżnionym pracownikom, stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów, bowiem zostały poniesione w celu zwiększenia osiąganych przychodów w przyszłości poprzez zwiększenie wydajności pracy pracowników, o ile nie są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (art. 16 ust. 1 pkt 45 cytowanej ustawy).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl