ILPB3/423-352/13-2/PR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 października 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-352/13-2/PR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., reprezentowanej przez doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z 18 lipca 2013 r. (data wpływu 26 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie udziałów spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie udziałów spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (dalej: "Spółka") jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie wynajmu nieruchomości oraz maszyn i urządzeń na własny rachunek.

Spółka posiada 83,27% udziałów w innej spółce z o.o. mającej siedzibę na terytorium Polski (dalej: "spółka zależna"). Udziały w spółce zależnej były obejmowane przez Spółkę w kolejnych latach na podstawie uchwał Zgromadzenia Wspólników o podwyższeniu kapitału zakładowego i ustanowieniu nowych udziałów. Wszystkie udziały były obejmowane za wkłady pieniężne, przy czym ostatnie objęcie udziałów, które miało miejsce w 2011 r. nastąpiło po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. Nadwyżka wkładu pieniężnego Spółki ponad wartość nominalną udziałów została przelana do kapitału zapasowego, co było uzasadnione koniecznością pokrycia bieżących i powstałych w poprzednich latach strat spółki zależnej.

Sytuacja ekonomiczna spółki zależnej jest aktualnie bardzo trudna. Wskutek ponoszonych w kolejnych latach strat doszło do znaczącego obniżenia się jej poziomu kapitałów własnych, przez co aktualnie przyjmują one wartość ujemną. Dalsze istnienie spółki zależnej jest uwarunkowane w szczególności dokonaniem w niej znaczących inwestycji, co powoduje, że Spółka poważnie rozważa zbycie udziałów na rzecz innego podmiotu (możliwe, że należącego do tej samej grupy kapitałowej) o większych możliwościach zaangażowania kapitałowego.

Sprzedaż w przyszłości przez Spółkę udziałów w spółce zależnej wycenionych do cen rynkowych spowoduje stratę podatkową, jeżeli cena sprzedaży, co bardzo prawdopodobne, będzie niższa od wartości wkładów pieniężnych wniesionych przy obejmowaniu kapitałów podstawowego i zapasowego, związanego z agio.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kosztem uzyskania przychodów z tytułu transakcji odpłatnego zbycia udziałów będzie łączna kwota wydatków, jakie Spółka poniosła na objęcie udziałów w spółce zależnej, obejmująca wartość kwoty faktycznie wpłaconej do spółki zależnej, w tym również kwoty stanowiącej tzw. agio, przelanej na kapitał zapasowy spółki zależnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji.

Pojęcie wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce wprawdzie nie zostało zdefiniowane w przepisach podatkowych, jednak w praktyce ugruntowane jest stanowisko, iż użycie przez ustawodawcę określenia "wydatki na nabycie (objęcie)" oznacza, że do kosztów - chociaż dopiero z chwilą sprzedaży udziałów - zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem, jak np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp. (por. interpretacje indywidualne wydane przez: Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 lutego 2010 r. znak IPPB3/423-848/09-2/JB; Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 marca 2009 r. znak ITPB3/423-4/2009/PS; Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 października 2008 r. znak ILPB3/423-447/08-2/MM; Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 25 marca 2008 r. znak IBPB3/423-13/2008/AP).

Z brzmienia przepisu art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych wynika jednocześnie, że udziały nie mogą być obejmowane powyżej ich wartości nominalnej. W takim przypadku nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że obejmowała ona kolejne udziały w spółce z o.o. w zamian za wkład pieniężny, przy czym część z tych udziałów została nabyta po wartości wyższej niż ich wartość nominalna, zaś nadwyżka ponad tę wartość na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników została przelana do kapitału zapasowego Spółki zależnej. Powyższe zostało potwierdzone we właściwym oświadczeniu Spółki o objęciu nowych udziałów, jak również w odpowiedniej uchwale o zmianie umowy Spółki. Tym samym, w ocenie Spółki, łączne wydatki na objęcie wszystkich udziałów w spółce zależnej obejmują nie tylko wydatki odpowiadające ich wartości nominalnej, ale również nadwyżkę przelaną do kapitału zapasowego (tzw. agio).

Mając na uwadze powyższe regulacje, zdaniem Spółki, w analizowanym stanie faktycznym, w przypadku gdyby Spółka dokonała w przyszłości zbycia całości udziałów w spółce zależnej, kosztem uzyskania przychodów dotyczącym tej transakcji, będzie łączna kwota wydatków, jakie Spółka poniosła na objęcie udziałów w spółce zależnej, obejmująca wartość kwoty faktycznie wpłaconej do spółki zależnej, w tym również kwoty stanowiącej tzw. agio, przelanej na kapitał zapasowy spółki zależnej.

Należy wskazać, że stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych organów podatkowych np. interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2010 r. znak IPPB3/423-295/10-2/AG, interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 stycznia 2010 r. znak IBPBI/2/423-58/10/PP, a także interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 lipca 2012 r. znak ILPB4/423-141/12-3/ŁM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Zapis taki oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, pod tym jednak warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów, lub służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami zatem będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Z powyższego wynika więc, że nie można uznać za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce, jednakże wydatki takie są kosztem uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji).

Użycie przez ustawodawcę określenia "wydatki na nabycie" oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. Do takich wydatków można także zaliczyć np. opłaty notarialne, prowizja biura maklerskiego.

Podsumowując, w przypadku sprzedaży udziałów w spółce zależnej, kosztem uzyskania przychodów Spółki będzie kwota łącznych wydatków, jakie Spółka poniosła na objęcie udziałów w spółce zależnej, obejmująca wartość kwoty faktycznie wpłaconej do spółki zależnej w związku z objęciem przez Spółkę udziałów w spółce zależnej, w tym również kwoty stanowiącej tzw. agio, przelanej na kapitał zapasowy spółki zależnej.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie sprawy dotyczącym ustalenia kosztów uzyskania przychodów, uznać należało za prawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl