ILPB3/423-352/11-2/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 października 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-352/11-2/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2011 r. (data wpływu 1 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu z tytułu otrzymanej od spółki osobowej kwoty podatku VAT należnego z tytułu wniesienia aportem nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu z tytułu otrzymanej od spółki osobowej kwoty podatku VAT należnego z tytułu wniesienia aportem nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest firmą developerską, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie realizacji inwestycji budownictwa głównie mieszkaniowego. Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowych nabytych w celu prowadzenia na nich inwestycji mieszkaniowych. Na skutek decyzji biznesowej, Spółka przystąpiła, jak i będzie przystępowała jako wspólnik do nowoutworzonych spółek osobowych (komandytowych), których zadaniem jest prowadzenie inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Udziały w spółce osobowej Spółka pokrywa wkładem pieniężnym oraz niepieniężnym - aportem, w postaci nieruchomości (działek budowlanych, działek wraz z dokumentacją budowlaną bądź nieruchomości stanowiących rozpoczętą budowę). Przedmiot wkładu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

Wkład niepieniężny - aport dokonywany przez Spółkę podlega opodatkowaniu VAT. Umowa spółki osobowej w niektórych przypadkach będzie przewidywać, ze Spółka "obejmie" wkłady w spółce osobowej w kwocie odpowiadającej wartości netto nieruchomości (tj. wartość wkładu zostanie w umowie spółki osobowej określona w wartości netto wkładu), natomiast kwota podatku VAT należnego podlegać będzie zapłacie gotówkowej przez spółkę osobową na rzecz Spółki.

Spółka wystawia na spółkę osobową fakturę VAT dokumentującą aport nieruchomości, w której wykazuje wartość netto wkładu oraz kwotę podatku VAT należnego.

W uzasadnionych przypadkach wartość netto nieruchomości będącej przedmiotem aportu zostanie ustalona na podstawie wyceny rzeczoznawcy (rzeczoznawca dokona wyceny w kwocie netto).

Wszystkie umowy spółek osobowych (komandytowych) oraz ich zmiany, w tym związane z wniesieniem aportu, dokonywane będą w formie aktu notarialnego i będą kwotowo określać wartość netto objętych udziałów oraz potwierdzać, że kwota VAT, która będzie wynikać z tej transakcji podlega zapłacie na rzecz Spółki. Do zapłaty VAT zobowiązana będzie spółka osobowa będąca beneficjentem aportu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymana przez Spółkę z o.o. od spółki osobowej kwota (zwrot) podatku VAT należnego z tytułu wniesienia aportem nieruchomości do spółki osobowej w wysokości wynikającej z faktury VAT dokumentującej tę transakcję, stanowi przychód do opodatkowania dla Spółki z o.o. w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymana przez Spółkę od spółki osobowej kwota stanowiąca równowartość podatku VAT należnego z tytułu wniesienia aportu do spółki osobowej, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na spółkę osobową, nie będzie stanowić przychodu do opodatkowania dla Spółki z o.o. w rozumieniu przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu - przepisy ustawy precyzują natomiast, poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1-3 i ust. 4b, rodzaje przychodów, a także wyliczają, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (art. 12 ust. 4).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Powyższy przepis implikuje zatem, iż podatek VAT jako element ceny należnej obciąża bezpośrednio nabywcę towaru (usługi) i pozostaje neutralny dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. W przedstawionym stanie faktycznym, Spółka zamierza dokonać rozliczenia transakcji wniesienia aportu do spółki osobowej w taki sposób, że wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę w związku z wniesieniem aportu będzie się składało w części z udziału w spółce osobowej, a w części z dopłaty podatku VAT, który stał się należny po stronie Spółki w związku z wniesieniem aportu.

W szczególności, zgodnie z rozważanym rozliczeniem, Spółka wnosi do spółki osobowej ("obejmuje" w spółce osobowej) wkład w kwocie odpowiadającej wartości netto aportu (tj. wartość wkładu jest określona w umowie spółki osobowej w wartości netto wkładu), natomiast kwota podatku VAT należnego z tytułu omawianej transakcji, wynikająca z faktury VAT wystawionej przez Spółkę z o.o., jest przez spółkę osobową przekazywana na rzecz Spółki w formie pieniężnej. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, podatek VAT wykazany przez Spółkę na fakturze VAT dokumentującej wniesienie aportu, stanowi podatek VAT należny dla Spółki. A zatem otrzymana przez Spółkę kwota podatku VAT należnego z tytułu przedmiotowej transakcji wniesienia aportu, nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla Spółki.

Potwierdzeniem powyższego stanowiska jest również fakt, że dla celów podatku VAT wniesienie wkładu niepieniężnego traktowane jest jak każda inna dostawa towarów, dla której strony ustaliły cenę jako wartość rynkową towaru powiększoną o VAT. Dlatego też powstanie po stronie Spółki z o.o. jako wnoszącej aport, roszczenia o zapłatę podatku VAT należnego (oraz jego uiszczenie) powinno być traktowane analogicznie jak w przypadku transakcji sprzedaży, z tytułu której rozliczenie tej części ceny, którą stanowi podatek VAT, nie powoduje powstania przychodu podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397) nie zawiera definicji przychodu, precyzując, poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1-3 i ust. 4b, rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (ust. 4).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 tej ustawy, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Zatem, podatek VAT jako element ceny należnej obciąża bezpośrednio nabywcę towaru lub usługi i pozostaje neutralny dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż umowa spółki osobowej w niektórych przypadkach będzie przewidywać, ze Spółka "obejmie" wkłady w spółce osobowej w kwocie odpowiadającej wartości netto nieruchomości (tj. wartość wkładu zostanie w umowie spółki osobowej określona w wartości netto wkładu), natomiast kwota podatku VAT należnego podlegać będzie zapłacie gotówkowej przez spółkę osobową na rzecz Spółki.

Spółka będzie wystawiać na spółkę osobową fakturę VAT dokumentującą aport nieruchomości, w której wykazuje wartość netto wkładu oraz kwotę podatku VAT należnego.

Reasumując powyższe, otrzymane przez Spółkę od spółki osobowej środki pieniężne stanowiące równowartość VAT należnego po stronie Spółki z tytułu omawianej transakcji, wynikającego z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz spółki osobowej, nie będą stanowić przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl