ILPB3/423-302/08-3/DS - Usługi świadczone na rzecz polskiej spółki przez podmiot zagraniczny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-302/08-3/DS Usługi świadczone na rzecz polskiej spółki przez podmiot zagraniczny.

"(...) Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży odzieży.

W ramach powyższej działalności, w niektórych przypadkach Spółka zleca produkcję (szycie) odzieży podmiotom zagranicznym.

(...) po wyprodukowaniu partii odzieży, Spółka najpierw odbiera od kontrahenta kilka egzemplarzy tej odzieży i przekazuje je do weryfikacji podmiotowi trzeciemu mającemu siedzibę poza terytorium Polski (koszty weryfikacji ponosi Spółka). (...)

Przedmiotowe usługi weryfikacji wyprodukowanej odzieży polegają na tym, iż podmiot zagraniczny (posiadając niezbędne kwalifikacje i narzędzia w tym zakresie, np. laboratorium) przeprowadza badania/testy, czy wyprodukowana z danego materiału i według określonego wzoru odzież spełnia ustalone przez Spółkę normy jakościowe w zakresie zużycia odzieży podczas jej użytkowania. (...)

Na złożony przez Spółkę wniosek, Ośrodek Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych przy Urzędzie Statystycznym zakwalifikował wykonywane na jej rzecz przez podmiot zagraniczny usługi weryfikacji próbek odzieży do usług w zakresie badań i analiz technicznych (grupowanie PKWiU 74.30.1).

Spółka pragnie również podkreślić, iż nabywane przez nią od podmiotu zagranicznego usługi weryfikacji odzieży nie stanowią elementu jakiegokolwiek innego świadczenia. (...)

Usługodawca, tj. podmiot zagraniczny, nie posiada na terytorium Polski zakładu w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

(...) Czy w przedstawionym stanie faktycznym, wypłacane przez Spółkę na rzecz podmiotu zagranicznego wynagrodzenie z tytułu nabywanych usług weryfikacji próbek odzieży mieści się w dyspozycji art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności w pkt 2a tego przepisu?

(...) Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podmioty te nie są w Polsce opodatkowane z tytułu dochodów, których źródło położone jest zagranicą.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 2a ww. ustawy, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze - ustala się w wysokości 20% przychodów, chyba że umowa międzynarodowa stanowi inaczej i przedstawiono aktualny certyfikat rezydencji.

Jak wynika z art. 26 ust. 1 ww. ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 2a, mają obowiązek pobrania w dniu dokonania wypłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat. Podmioty te pełnią funkcje płatnika.

W art. 3 ust. 2 ww. ustawy, wyrażona jest zasada ograniczonego obowiązku podatkowego, w myśl której państwo, na terytorium którego znajduje się źródło uzyskiwania przychodów, ma suwerenne prawo do opodatkowania podmiotów niebędących jej rezydentami podatkowymi w zakresie dochodów uzyskiwanych z takiego źródła. Niezależnie od miejsca lokalizacji siedziby danego podmiotu - opodatkowaniu w danym państwie podlegać będą te dochody, które w państwie tym powstały.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym nie znajduje jednak zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 2a ww. ustawy. Usługi w zakresie badań i analiz technicznych świadczone przez podmiot zagraniczny nieposiadający zakładu na terytorium Polski na rzecz polskiej Spółki, nie spełniają dyspozycji świadczeń wymienionych w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 2a ww. ustawy.

Pomimo, iż w powyższym przepisie poprzez sformułowanie "świadczenia o podobnym charakterze" ustawodawca pozostawił otwarty katalog tych świadczeń, nie można jednak przyjmować, iż obejmuje on wszystkie pozostałe usługi w nim niewymienione. Przedmiotowe usługi polegające na weryfikacji wyprodukowanej odzieży związane z przeprowadzaniem badań/testów, czy wyprodukowana odzież spełnia ustalone przez Spółkę normy jakościowe w zakresie zużycia podczas jej użytkowania, niewątpliwie nie należą do usług o podobnym charakterze, w rozumieniu przepisu art. 21 ust. 1 pkt 2a ww. ustawy. Podobny charakter świadczeń oznacza bowiem podobny zakres działań w ramach świadczonych usług.

W odniesieniu do powyższego, w przedmiotowej sprawie przychody podmiotu zagranicznego, nieposiadającego zakładu na terytorium Polski w rozumieniu art. 4a pkt 11 ww. ustawy, wykonującego usługi weryfikacji próbek odzieży na rzecz polskiej Spółki, nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce na zasadach art. 21 ust. 1 pkt 2a ww. ustawy. W związku z powyższym, Wnioskodawca nie ma obowiązku potrącenia podatku u źródła od płatności na rzecz zagranicznego usługodawcy ani uzyskania od niego certyfikatu rezydencji podatkowej. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/11/57-58