ILPB3/423-292/07-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-292/07-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2007 r. (data wpływu 29 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. jest producentem szerokiej gamy wysokiej jakości wódek. W celu wzmocnienia swojej pozycji w branży alkoholowej na świecie i zwiększenia przychodów z prowadzonej działalności, Spółka rozważa przejęcie innych podmiotów - producentów alkoholi. Obecnie Spółka planuje wejście na zagraniczne rynki zbytu poprzez nabycie większości udziałów w cypryjskiej spółce kontrolującej jednego z czołowych producentów i dystrybutorów alkoholi w Rosji. Alkohol będzie produkowany w Rosji i w zależności od strategii marketingowej przyjętej przez Spółkę, sprzedaż alkoholu może być prowadzona przez podmioty zależne od cypryjskiej spółki na całym świecie, w szczególności na rynku rosyjskim, niemieckim lub pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Spółka planuje, że sfinansowanie nabycia udziałów w spółce cypryjskiej nastąpi ze środków uzyskanych w drodze pożyczki/kredytu bankowego udzielonego Spółce przez podmiot niepowiązany.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od pożyczki/kredytu zaciągniętego w celu zakupu udziałów będą stanowiły koszt uzyskania przychodu dla Spółki w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Powyższy przepis stanowi, że podstawowym warunkiem, który musi być spełniony, aby odsetki od pożyczki/kredytu mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jest poniesienie kosztu odsetek w celu osiągnięcia przychodów albo zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Drugim warunkiem, który musi być spełniony, by zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, jest brak jego wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Odnośnie do pierwszego z powyższych warunków, Spółka wskazuje, że nabycie udziałów w cypryjskiej spółce pozwoli na przejęcie kontroli nad grupą spółek związanych z produkcją oraz dystrybucją alkoholu w Rosji oraz w Europie. W rezultacie, Spółka uzyska nowe możliwości w zakresie produkcji alkoholu i jego sprzedaży pod różnymi markami na zagranicznych rynkach, co może wpłynąć na powstanie nowych źródeł przychodów Spółki oraz ogólny poziom przychodów generowanych przez Spółkę. Z uwagi na fakt, że źródłem finansowania transakcji nabycia udziałów ma być oprocentowana pożyczka/kredyt bankowy - koszt finansowania tego źródła (tj. odsetek) jest nieodłącznie związany z rozwojem Spółki. Tym samym, koszt odsetek od pożyczki/kredytu na nabycie udziałów jest również pośrednio powiązany z przychodami, które Spółka może osiągnąć w przyszłości.

W konsekwencji, Spółka stoi na stanowisku, że pierwszy warunek wynikający z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie bezsprzecznie spełniony w przedmiotowej sprawie.

Natomiast w odniesieniu do drugiego z warunków wynikającego z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, to zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy za koszt uzyskania przychodów nie uznaje się (w dacie ich poniesienia) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów. Oznacza to, że - co do zasady - wydatki poniesione na nabycie udziałów w spółkach mogą być rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu, ale dopiero w momencie sprzedaży tych udziałów.

Pojęcie wydatków na nabycie udziałów nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W opinii Spółki, pod pojęciem tych wydatków należy rozumieć tylko wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów zaliczyć należy zapłaconą cenę za udziały.

Stanowisko to potwierdza Izba Skarbowa w Warszawie w piśmie z dnia 20 lutego 2006 r. (sygn. 1401/PD-006-518/05/JP). Zdaniem Spółki, takiego charakteru nie mają wydatki będące przedmiotem zapytania, i jakkolwiek są one niewątpliwie związane z działalnością Spółki i planowanym przejęciem spółki cypryjskiej, nie stanowią one wydatku, którego poniesienie jest warunkiem skutecznego nabycia udziałów. Podobne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji przepisów prawa podatkowego udzielonej przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 16 maja 2007 r. (sygn. 1472/ROP1/423-113/07/KUKM).

Zdaniem Spółki, odsetki od pożyczki/kredytu nie spełniają bezpośredniego związku z nabyciem udziałów, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odsetki są bowiem kosztem źródła finansowania działalności Spółki, a nie samego nabycia udziałów. W rezultacie związek tych odsetek z nabyciem udziałów innego podmiotu jest jedynie pośredni. W konsekwencji, zdaniem Spółki, możliwość zaliczenia przedmiotowych odsetek od pożyczki/kredytu do kosztów uzyskania przychodu, powinno być ocenione w świetle art. 16 ust. 1 pkt 10a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy. Stanowisko Spółki w niniejszym zakresie znajduje również potwierdzenie w piśmie Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2002 r., wydanym w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej (sygn. PB4/AK-8214-6905-192/02), w którym stwierdzono:

"Do wydatków na nabycie bądź objęcie udziałów (akcji) zaliczyć należy wydatki bezpośrednio związane z takim objęciem, a więc wydatki, bez których nie byłoby możliwe nabycie lub odjęcie udziałów (akcji). Takimi wydatkami są w szczególności:

* cena za udziały (akcje),

* wpłaty na kapitał zakładowy spółki.

Zdaniem Ministra Finansów, należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów, zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji."

Stanowisko Ministra Finansów jest zbieżne z poglądami Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym zakresie. W uzasadnieniu wyroku z dnia 7 września 2004 r. (sygn. akt FSK 324/2004) NSA stwierdził:

"Przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654), należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem (...)."

Powyższe stanowisko NSA dodatkowo potwierdził w wyroku z dnia 13 stycznia 2006 r. (sygn. akt II FSK 229/05).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na spłatę pożyczek/kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek/kredytów. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Zdaniem Spółki, w świetle powyższych przepisów, odsetki od pożyczki/kredytu zaciągniętego na nabycie udziałów w spółce cypryjskiej będą stanowiły koszt podatkowy Spółki w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Biorąc pod uwagę wyżej przedstawioną argumentację, orzecznictwo oraz stanowisko prezentowane prze organy skarbowe, zdaniem Spółki, koszt odsetek związany z pożyczką lub kredytem zaciągniętym w celu zakupu udziałów, których posiadanie pozwoli na zwiększenie udziału w rynku grupy kapitałowej należącej do Spółki, będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl