ILPB3/423-288/07-5/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-288/07-5/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej "I" przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na doradztwo finansowe i prawne z tytułu zmiany rynku notowań akcji, do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony w dniu 14 lutego 2008 r. o brakujący podpis oraz o dowód zapłaty dokonanej w dniu 13 lutego 2008 r. dotyczącej drugiego stanu faktycznego oraz w dniu 4 marca 2008 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na doradztwo finansowe i prawne z tytułu zmiany rynku notowań akcji, do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka ubiegała się o dopuszczenie do obrotu na rynku równoległym Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie akcji notowanych dotychczas na M (...)O. W związku z tym, Spółka podpisała umowę doradztwa w zakresie zmiany rynku notowań akcji z Biurem Maklerskim, ustalając stosowne wynagrodzenie. Współpraca z domami maklerskimi wyspecjalizowanymi w przeprowadzaniu tego typu operacji techniczno-finansowych jest normalną praktyką. Z punktu widzenia Spółki nawiązanie współpracy z biurem maklerskim w zakresie doradztwa finansowego i prawnego było niezbędne. Zapewniało ono bowiem, iż skomplikowana operacja przeniesienia notowań będzie przeprowadzona sprawnie, skutecznie i zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. W chwili obecnej, od 23 października 2007 r., akcje Spółki są notowane na rynku równoległym GPW S.A. w Warszawie. Podstawowym celem, który Spółka zamierza osiągnąć poprzez zmianę rynku notowań akcji i przejście na Giełdę Papierów Wartościowych jest pozyskanie kapitału na rozwój. Pod pojęciem rozwoju zarząd rozumie:

* wzrost przychodów ze sprzedaży dzięki pozyskaniu kapitału na dalszą modernizację i zakup kolejnych urządzeń, co pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych i sprzedażowych Spółki;

* zwiększenie przychodów ze sprzedaży poprzez pozyskanie kapitału na przejęcia przedsiębiorstw w branży, w której działa Spółka oraz stopniową konsolidację, co pozwoli na wzrost udziałów w rynku i zdecydowaną poprawę rentowności działania.

Możliwość pozyskania, w drodze przyszłej emisji akcji, kapitału na rozwój jest dla Spółki niezwykle istotna, gdyż skala niezbędnych inwestycji modernizacyjnych i rozwojowych jest znaczna. Spółka praktycznie nie ma możliwości sfinansowania planowanych inwestycji kredytem bankowym. W przypadku planowanych przejęć jest to wręcz niemożliwe. Na rynku publicznym GPW są znacznie większe możliwości pozyskania kapitału o wyższej akceptacji ryzyka, niż przy finansowaniu długiem bankowym. Nie bez znaczenia jest również wyraźnie niższy koszt oraz możliwość znacznie elastyczniejszego wykorzystania kapitału pozyskanego w drodze emisji w stosunku do środków pozyskiwanych w ramach kredytu bankowego. Ponadto funkcjonowanie na rynku publicznym otwiera Spółce stały dostęp do rynków finansowych poprzez emisję papierów wartościowych lub instrumentów dłużnych. Zarząd jako organ odpowiedzialny za bieżące funkcjonowanie oraz rozwój Spółki, po rozpoznaniu i wszechstronnej analizie potencjalnych źródeł pozyskania kapitału jednoznacznie stwierdził, że pozyskanie kapitału na rozwój Spółki w planowanej wysokości z alternatywnych źródeł jest niemożliwe. Z ww. względu podjęta została decyzja o przejściu Spółki na GPW. Efektem analizy przeprowadzonej przez zarząd w zakresie źródeł pozyskania kapitału na rozwój, był wybór emisji papierów wartościowych jako najbardziej efektywnej formy finansowania rozwoju Spółki. W następstwie tego zarząd podjął strategiczną decyzję w sprawie konieczności zmiany rynku notowań i przeniesienia Spółki na GPW w Warszawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy wydatki na doradztwo finansowe i prawne w zakresie zmiany rynku notowań akcji są kosztem uzyskania przychodów dla Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, poniesione wydatki w zakresie doradztwa finansowego i prawnego są bezpośrednio związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i jako takie powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż:

1.

Pozyskanie kapitału na rozwój w wyniku planowanej emisji akcji przyniesie Spółce określone realne korzyści. Dlatego też wydatek na doradztwo finansowe i prawne w zakresie sprawnego, skutecznego i spełniającego wszystkie wymagania prawne przeniesienia notowań akcji mieści się w definicji kosztów uzyskania przychodów, jest działaniem racjonalnym i ekonomicznie uzasadnionym.

2.

Zmiana notowań akcji i związane z tym wydatki na doradztwo nie były celem samym w sobie, tylko warunkiem wstępnym i niezbędnym pozyskania kapitału na finansowanie inwestycji i dalszy rozwój, a tym samym na wzrost przychodów.

3.

Koszty doradztwa w zakresie zmiany rynku notowań akcji nie muszą być powiązane z żadnym konkretnym przychodem, gdyż są to ogólne wydatki związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, a nie konkretną operacją. Dlatego fakt, że sama operacja zmiany rynku notowań nie jest przychodem, nie oznacza wyłączenia wydatków związanych z usługą doradztwa z kosztów podatkowych. Podobne stanowisko w analogicznej sprawie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 31 października 2007 r. sygn. 1146/07). W ocenie Wnioskodawcy, jest to porównywalna sytuacja do wydatków związanych z zaciągnięciem przez przedsiębiorstwo pożyczki (kredytu bankowego). Nikt nie kwestionuje, że wydatki związane z zaciągnięciem pożyczki są kosztem, mimo iż sama pożyczka nie jest traktowana jako przychód podlegający opodatkowaniu.

4.

Należy zauważyć, że wprowadzenie akcji na parkiet giełdowy oraz bieżąca rynkowa wycena wartości przedsiębiorstwa zdecydowanie zwiększy prestiż i wiarygodność Spółki w oczach kontrahentów oraz instytucji finansowych, co niewątpliwie ma wpływ na przychody Spółki.

5.

Wspomnieć należy również o efekcie marketingowym. Dzięki temu, że nazwa Spółki oraz informacje na jej temat wraz z aktualnym kursem akcji przekazywane są codziennie w serwisach ekonomicznych w prasie oraz w mediach elektronicznych, znacznie wzrosła rozpoznawalność marki Spółki, co niewątpliwie ma wpływ na zwiększenie przychodów. W związku z powyższym, zdaniem zarządu, poniesione wydatki na doradztwo w zakresie zmiany rynku notowań są bezpośrednio związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i jako takie powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W piśmie z dnia 4 marca 2008 r. Spółka doprecyzowała przedstawiony stan faktyczny. Wskazała, iż przedmiotowe wydatki nie były związane z podwyższeniem kapitału Spółki poprzez emisję akcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Podatnik ma zatem możliwość odliczenia od przychodów kosztów ich uzyskania, pod tym jednak warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów lub służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Warunkiem zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest również to, aby dany wydatek nie był zawarty w katalogu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Należy zauważyć, że definicja "kosztów uzyskania przychodów" sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów.

Zatem zasadniczo każdy wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu, poza wyraźnie wskazanymi w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, może być uznany za koszt uzyskania przychodów. Nie we wszystkich jednak przypadkach związek między poniesieniem danego wydatku a osiąganymi przez podatnika przychodami jest bezpośredni. Uzasadnieniem dla poniesienia niektórych wydatków może być dążenie do rozwoju przedsiębiorstwa, jego przekształcenia, opracowania nowej strategii w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przykładem tego rodzaju kosztów mogą być m.in. wydatki poniesione przez Spółkę na doradztwo finansowe i prawne związane ze zmianą rynku notowań akcji.

Wydatki te, mimo że bezpośrednio w związku z ich poniesieniem podatnik nie może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów, mogą być uznane za poniesione w celu osiągania przychodów, bowiem służą zabezpieczeniu źródeł przychodów i są związane z całokształtem działalności Spółki. Mogą zatem stanowić koszt uzyskania przychodu, stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Warunkiem jest jednak wykazanie przez podatnika, że były one racjonalne co do zasady i co do wielkości.

W tym miejscu należy podkreślić, iż w przypadku gdy przeniesieniu notowań akcji z M (...)o na rynek równoległy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie towarzyszyć będzie podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję akcji, przedmiotowe wydatki nie będą stanowiły kosztów podatkowych.

Ponadto należy zauważyć, iż ciężar co do prawidłowego udokumentowania wydatku, jak i wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskaniem przychodu spoczywa na podatniku. Podatnik bowiem musi wykazać, że poniósł koszt celowy i zasadny z punktu widzenia prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. Organ wyjaśnia, iż w zakresie stanu faktycznego dotyczącego podatku dochodowego od towarów i usług wydana została odrębna interpretacja z dnia 5 marca 2008 r. nr ILPP2/443-187/07-5/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl