ILPB3/423-287/08-4/EK - Wydatki związane z organizacją spotkań biznesowych i integracyjnych pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-287/08-4/EK Wydatki związane z organizacją spotkań biznesowych i integracyjnych pracowników.

"(...) W celu zmotywowania oraz zintegrowania zespołu pracowniczego, a także poprawy komunikacji wewnątrz firmy, Spółka organizuje zarówno spotkania integracyjne, jak i biznesowe pracowników. W spotkaniach tych uczestniczą wyłącznie pracownicy Spółki. Celem takich spotkań jest przedstawienie pracownikom bieżącej sytuacji w Spółce, określenie celów poszczególnych działów na kolejne okresy, a także sprawdzenie wykonania zaplanowanych wcześniej zadań oraz zmotywowanie pracowników do efektywnej pracy poprzez zaprezentowanie wyników i osiągnięć najlepszych pracowników. Prezentacja taka ma na celu nagrodzenie pracownika poprzez wyraz uznania dla efektów jego pracy, a przez to zachętę dla pozostałych pracowników do poprawy wyników. Ponadto spotkania takie mają na celu zintegrowanie pracowników poszczególnych działów tak, aby poprzez poprawę komunikacji w firmie zapewnić jak najlepszą współpracę, a przez to poprawę efektów pracy i zysków przedsiębiorstwa.

(...) Czy koszty organizacji spotkań biznesowych i integracyjnych pracowników stanowią, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów Spółki?

(...) Kosztami podatkowymi mogą być również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników oraz inne świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Do kosztów tych zaliczyć również można wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich spotkań biznesowych i integracyjnych.

Jak podkreśla Spółka, spotkania takie mają na celu poprawę atmosfery pracy, integrację pracowników oraz w przypadku spotkań biznesowych - analizę wyników Spółki i określenie celów poszczególnych działów w przyszłych okresach. Biorąc pod uwagę powyższe, nie budzi wątpliwości fakt, iż przedmiotowe wydatki związane są z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, mają na celu zwiększenie efektywności pracy, a w efekcie służą uzyskaniu lub zwiększeniu przychodów (podkreśl. red.).

Należy przy tym zauważyć, że stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Stąd, aby wydatki na organizację spotkań integracyjnych oraz biznesowych, których uczestnikami są pracownicy Spółki, mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, muszą zostać sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy, a nie z funduszu socjalnego. Dodać również należy, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

W związku z powyższym, wydatki związane z organizacją spotkań biznesowych i integracyjnych, sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) oraz stosownie do powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy, racjonalności dla osiągnięcia przychodów (podkreśl. red.). (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/11/21-22