ILPB3/423-286/09-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-286/09-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2009 r. (data wpływu 21 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zorganizowanej części przesiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wydawnictwo prowadzi działalność gospodarczą na rynku wydawniczym od 1989 r.. Produkty wydawnicze oferowane przez Spółkę adresowane są do klientów indywidualnych i instytucjonalnych poszukujących wiedzy i informacji dotyczących szeroko rozumianej sfery życia gospodarczego.

Oferta Wydawnictwa obejmuje w szczególności:

* poradniki wymiennokartkowe - publikacje, które dzięki systemowi aktualizacji pozwalają na bieżące informowanie czytelnika o wszystkich istotnych zmianach w zakresie objętym tematyką poradnika,

* publikacje książkowe - publikacje w tradycyjnej formie, oferujące wiedzę w zakresie zarządzania, finansów, a także problematyki prawnej i podatkowej,

* oprogramowania - produkty informatyczne stanowiące praktyczną pomoc przy tworzeniu dokumentacji, prowadzeniu ewidencji, ułatwiające wdrożenie procedur,

* seminaria i szkolenia.

Poszukując nowych kierunków rozwoju, Spółka począwszy od 2005 r. poszerzyła swoją działalność o nowy segment aktywności polegający na wydawaniu prasy (czasopism).

Specyfika tego typu działalności wydawniczej, odmienna od dotychczasowych obszarów aktywności gospodarczej Spółki, spowodowała konieczność biznesowego wyodrębnienia w Spółce jednostki organizacyjnej oznaczonej jako WCS.

Jednocześnie Spółka utrzymała dotychczasowe kierunki działalności realizowane przez pozostałą część Wydawnictwa.

Obecnie Spółka prowadzi działalność w ramach dwóch wyraźnie wyodrębnionych biznesowo sfer aktywności gospodarczej:

* pierwsza, to działalność polegająca w głównej mierze na wydawaniu publikacji wymienno kartkowych, publikacji książkowych i programów oraz organizacji seminariów i szkoleń, realizowana przez podstawową część Wydawnictwa kierowaną przez Dyrektora Wydawnictwa,

* oraz druga polegająca na wydawaniu prasy (czasopism), realizowana przez wyodrębnioną organizacyjnie jednostkę określoną jako WCS kierowaną przez Dyrektora Wydawnictwa Czasopism Specjalistycznych.

Każda z powyższych struktur funkcjonuje w oparciu o własny schemat organizacyjny.

Jedyną klamrą spinającą opisane wyżej dwie biznesowe odrębne struktury, jest Zarząd - rozumiany jako organ Spółki powołany uchwałą Zgromadzenia Wspólników, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych.

Podkreślić należy, iż Zarząd jest dwuosobowy, a w jego skład wchodzą zarządzający wyodrębnionymi strukturami, tj.: Dyrektor Wydawnictwa oraz Dyrektor WCS.

Każda z tych osób powołana została na równych prawach członka zarządu, bez tworzenia wewnętrznej hierarchii - funkcji prezesa i wiceprezesa.

Podstawowy zakres działalności WCS obejmuje:

* wydawanie miesięczników i dwumiesięczników skierowanych do sektora przedsiębiorstw i urzędów administracji państwowej i samorządowej (sektor B2B),

* wydawanie miesięczników o tematyce sportowej i hobbystycznej skierowanych do odbiorcy indywidualnego (sektor B2C), a ponadto,

* organizację konferencji i seminariów specjalistycznych związanych z zakresem tematycznym wydawanych czasopism.

Jak wspomniano wyżej, wyodrębnioną jednostką WCS kieruje Dyrektor, pełniący jednocześnie funkcję Członka Zarządu. Dyrektor WCS samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące bieżącej działalności jednostki, posiada również całkowitą autonomię w zakresie prowadzenia polityki kadrowej.

Zgodnie z obowiązującym schematem organizacyjnym, strukturę WCS tworzą następujące działy:

* Dział Redakcji Czasopism B2B

Dział ten kierowany jest przez Dyrektora Czasopism B2B w randze zastępcy Dyrektora WCS. W skład działu wchodzą cztery wydzielone redakcje.

* Dział Redakcji Czasopism B2C

Działem kieruje Dyrektor Czasopism B2C w randze zastępcy Dyrektora WCS.

W ramach przedmiotowej jednostki funkcjonują dwie samodzielne redakcje.

Merytoryczną działalność wydawniczo - dziennikarską wszystkich redakcji wspierają pozostałe jednostki organizacyjne WCS, tj.:

* Biuro Reklamy

Biurem zarządza Dyrektor Biura, odpowiedzialny za sprzedaż powierzchni reklamowych w czasopismach. Biuro zatrudnia pracowników - Brand Managerów, zajmujących się sprzedażą powierzchni reklamowych.

* Sekcja Telemarketingu

Sekcja kierowana przez Menedżera ds. Marketingu. Pracownicy tej sekcji odpowiedzialni są za pozyskiwanie zamówień na prenumeraty czasopism, z wykorzystaniem łączności telefonicznej i faksowej.

* Sekcja Obsługi Klienta

Pracownicy tej sekcji zajmują się obsługą procesu sprzedaży (wystawianie dokumentów, faktur, obsługa zamówień, zarządzanie magazynem).

Ponadto, jednostka zatrudnia także pracowników na samodzielnych stanowiskach, tj.: Menedżera ds. Operacyjnych i Redaktora Technicznego, podległych bezpośrednio Dyrektorowi WCS.

Odmienność struktury organizacyjnej działu WCS, wynika także z konieczności odniesienia się przy tworzeniu tej struktury do przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe, w tym zwłaszcza w zakresie regulacji dotyczących funkcjonowania redakcji, a także praw i obowiązków redaktorów naczelnych oraz dziennikarzy.

Fakt zatrudnienia pracowników w wyodrębnionej jednostce, znajduje potwierdzenie bezpośrednio w treści indywidualnych umów o pracę, poprzez wskazanie WCS, jako miejsca świadczenia pracy. Jednostka posiada własny regulamin pracy, wynagradzania oraz premiowania swoich pracowników. Ponadto, pomieszczenia biurowe zajmowane przez pracowników WCS zostały funkcjonalnie wyodrębnione z całkowitej powierzchni biurowej zajmowanej przez Spółkę (oddzielne piętro biurowca).

W skład majątku służącego WCS do realizacji zadań gospodarczych wchodzą:

środki trwałe, w tym m.in.:

* zestawy komputerowe,

* meble oraz wyposażenie biurowe,

* telefony oraz sprzęt telekomunikacyjny,

* pozostałe składniki majątku i wyposażenie techniczne związane z prowadzoną działalnością oraz inne ruchome środki trwałe stanowiące wyposażenie stanowisk pracy pracowników wykonujących zadania związane z zakresem działalności wyodrębnionej jednostki,

* stany magazynowe czasopism,

* środki transportu,

oraz wartości niematerialne i prawne, w tym:

* licencje i oprogramowanie komputerowe związane z prowadzoną działalnością,

* prawa do tytułów prasowych,

* bazy danych klientów (prenumeratorów i reklamodawców),

* prawo do domen internetowych,

* know-how,

* autorskie prawa majątkowe do treści artykułów prasowych i fotografii oraz do treści zawartych na stronach internetowych.

W skład WCS wchodzą także wierzytelności i zobowiązania Spółki wynikające z umów związanych z działalnością tej wyodrębnionej jednostki, w tym:

* specjalistyczne umowy z dostawcami produktów i usług (np. umowy z drukarniami świadczącymi usługi w zakresie wysokiej jakości druku wielobarwnego i składu),

* umowy dystrybucji i kolportażu czasopism,

* umowy dotyczące obsługi prenumerat,

* umowy z reklamodawcami,

* umowy współpracy, zlecenia i dzieło m.in. z autorami tekstów, dziennikarzami, obsługą stron WWW.

Należy podkreślić, iż prowadzona przez Spółkę ewidencja księgowa pozwala na identyfikację środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przypisanych do WCS w prowadzonej, w systemie informatycznym Scala, księdze inwentarzowej, a także na określenie wartości zapasów wyrobów gotowych (czasopism) WCS znajdujących się w ewidencji systemu Winauftrag.

Skutkiem organizacyjnego wyodrębnienia w Spółce działalności w zakresie wydawania czasopism specjalistycznych stała się konieczność zapewnienia bezpośredniej kontroli i sprawozdawczości finansowej dla tego rodzaju działalności. Na potrzeby wyodrębnionej jednostki, Spółka wdrożyła procedury prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów związanych z działalnością tej jednostki.

Wewnętrzny rachunek zysków i strat oparty jest o centra zysków i nośniki kosztów. W ramach WCS funkcjonują centra zysków - rynki (tytuły czasopism) oraz nośniki kosztów - typy produktów występujące w ramach rynku (produkt i reklama).

Każda faktura sprzedaży jest przypisywana do odpowiedniego rynku i typu produktu.

Taka sama ewidencja zdarzeń gospodarczych dotyczy dokumentów kosztowych. Koszty ogólnego funkcjonowania firmy zostają również alokowane na centra zysków i nośniki kosztów, na podstawie ustalonych kluczy podziałowych (np. koszty funkcjonowania biura - wg% zajmowanej przez WCS powierzchni, koszty obsługi informatycznej - wg liczby użytkowników, inne koszty - wg klucza obrotowego).

Opisany wyżej system analityczny stosowany jest na etapie planowania budżetu, a następnie wykorzystywany do analizy realizacji założeń budżetowych.

Zasady funkcjonowania informatycznego systemu sprzedażowego (Winauftrag), systemu finansowo - księgowego (Scala) oraz systemu controllingowego (ForumBudget) pozwalają na pełne wyodrębnienie kosztów i przychodów związanych z działalnością WCS od pozostałych dziedzin działalności Spółki, a tym samym poznanie w każdej chwili, aktualnej sytuacji finansowej tej samodzielnej jednostki.

Ponadto, na podstawie danych z systemu sprzedażowego Winauftrag możliwa jest analiza należności z tytułu dostaw, w tym z podziałem na rynki i nośniki kosztów.

Sformalizowana struktura organizacyjna, przypisany jednostce zespół składników materialnych i niematerialnych, kadra pracownicza a także system wyodrębnienia finansowo - księgowego, pozwalają WCS (jako wydzielonej jednostce organizacyjnej Spółki) na samodzielną realizację, w pełnym zakresie, procesów wydawniczych związanych z wydawaniem prasy, w tym:

* przygotowanie i druk czasopism,

* promocja i dystrybucja, także w systemie prenumerat,

* sprzedaż reklam, pakietów sponsorskich,

* organizacja szkoleń i kongresów związanych z tematyką czasopism,

* obsługa procesu sprzedaży od strony logistycznej (np. ewidencje, faktury, magazynowanie).

Wnioskodawca nadmienia, iż naturalną konsekwencją biznesowego wyodrębnienia w Spółce sektora czasopism (WCS) są plany ujęcia istniejącego wyodrębnienia w ramy prawne poprzez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, tej części majątku i aktywności gospodarczej Spółki, która służy do wydawania prasy (czasopism) i jest aktualnie realizowana przez WCS.

Podkreślić należy, że po planowanym wydzieleniu części związanej z wydawaniem czasopism (WCS), Spółka w żadnej mierze nie utraci przymiotu samodzielnego przedsiębiorstwa, kontynuując dotychczasową działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opisany w przedmiotowym wniosku zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), przyporządkowany wyodrębnionej przez Wnioskodawcę jednostce organizacyjnej oznaczonej jako WCS, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), wchodzących w skład opisanej we wniosku jednostki organizacyjnej oznaczonej przez Wnioskodawcę jako WCS stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Swoje stanowisko w sprawie Wnioskodawca uzasadnia, jak niżej.

Zgodnie z definicją powołaną w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zespół składników materialnych i niematerialnych.

W rozumieniu powyższej definicji, aby określone składniki majątku podmiotu gospodarczego mogły zostać zakwalifikowane jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, w pierwszej kolejności stanowić muszą, w istniejącym przedsiębiorstwie, określony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Elementami takiego zespołu, są w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, zobowiązania, a także kadra pracownicza.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębniony przez Spółkę majątek, przypisany do struktury WCS stanowi funkcjonalnie powiązany zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), obejmujący także zespół pracowników świadczących pracę w ramach wyodrębnionej jednostki, z wykorzystaniem przypisanego tej jednostce mienia.

Pogląd Wnioskodawcy w przedmiotowym zakresie znajduje oparcie w wyżej powołanym stanie faktycznym.

Kolejną przesłanką decydującą o kwalifikacji składników majątku podmiotu gospodarczego jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest wyodrębnienie przedmiotowego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach:

* organizacyjnej,

* finansowej i

* funkcjonalnej (definiowanej jako przydatność do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podmiotu jako wydzielona jednostka.

Bezspornie WCS posiada wyraźnie wydzielone miejsce w strukturze organizacyjnej Spółki, czego jednoznacznym odzwierciedleniem jest odrębny schemat organizacyjny.

Pracownicy WCS posiadają w swoich umowach adnotację potwierdzającą okoliczność świadczenia pracy w strukturach tej jednostki. Jednostka posiada także własny regulamin pracy, wynagradzania oraz premiowania.

Ponadto pomieszczenia biurowe zajmowane przez WCS są funkcjonalnie wyodrębnione z pozostałej powierzchni biurowej zajmowanej przez Spółkę.

Wyodrębnienie finansowe i funkcjonalne.

Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wyrażonym w interpretacji z dnia 16 lutego 2009 r., wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 16 lutego 2009 r. sygn. IPPB1/415-1303/08-7/JB).

Wyżej powołane przyporządkowanie powinno być możliwe w szczególności przy wykorzystaniu informatycznych systemów wspomagania zarządzania oraz systemów księgowo-rachunkowych.

Ponadto, o wyodrębnieniu finansowym może świadczyć nie tylko samodzielne sporządzanie bilansu przez oddział, ale każde wyodrębnienie, na podstawie którego możemy poznać sytuację finansową części przedsiębiorstwa, które będzie przedmiotem zbycia (stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 20 stycznia 2009 r. sygn. ILPP1/443-1011/08-2/BP).

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność polegająca na wydawaniu czasopism w ramach WCS jest wyodrębniona finansowo, w tym zwłaszcza z punktu widzenia ewidencji kosztów i przychodów, jako oddzielna jednostka biznesowa.

Jest to m.in. efekt wyodrębnienia organizacyjnego. Przy wykorzystaniu systemu informatycznego Winauftrag, systemu finansowo - księgowego Scala oraz systemu controllingowego ForumBudget, możliwe jest dokładne określenie przychodów i kosztów bezpośrednich oraz kosztów istnienia struktur związanych z tą działalnością.

Zatem, w każdej chwili można określić sytuację finansową tej samodzielnej jednostki przedsiębiorstwa.

Ponadto, możliwa jest identyfikacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także należności i zobowiązań, funkcjonalnie związanych z realizacją przypisanych jednostce zadań gospodarczych.

W ocenie Wnioskodawcy, opisany w przedmiotowym wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych, wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie, jest przeznaczony do realizacji konkretnych zadań gospodarczych, tj. realizacji procesów wydawniczych związanych z wydawaniem prasy (czasopismami).

Wydzieloną jednostkę cechuje autonomia w zakresie podejmowania decyzji biznesowych i prowadzenia polityki kadrowej. W oparciu o wyodrębnione - przypisane jednostce - materialne i niematerialne składniki majątku oraz zespół pracowników, jednostka ta jest zdolna do samodzielnej realizacji, w ramach niezależnego przedsiębiorstwa, swoich zadań gospodarczych (wydawanie czasopism) na wszystkich etapach, począwszy od stworzenia produktu do jego sprzedaży.

W podsumowaniu Wnioskodawca stwierdza, iż w Jego ocenie, nie ulega wątpliwości, że w analizowanym przypadku wyodrębnienia ze Spółki wydzielonej jednostki - WCS, spełnione zostały wszystkie przesłanki pozwalające na ustalenie, że mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, w rozumieniu przepisu art. 4a ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie dodaje się, iż mając na względzie przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stanowisko Wnioskodawcy uznano, iż wskazując na przepis art. 4a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych popełniono oczywistą omyłkę. Przyjęto więc, iż wniosek dotyczy przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl