ILPB3/423-280/13-2/AO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 września 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-280/13-2/AO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2013 r. (data wpływu 17 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* powstania przychodu z tytułu przystąpienia do długu - jest prawidłowe,

* kosztu uzyskania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu i kosztu uzyskania przychodu z tytułu przystąpienia do długu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Strony transakcji:

1. Wnioskodawca (zwany w dalszej części "Podatnikiem" lub "Spółką Córką", "Przystępującym", "Spółką przystępującą").

2. "Ax" z siedzibą w Niemczech (zwana w dalszej części "Spółką Matką" lub "Dłużnikiem").

Stan faktyczny.

Spółka Matka zamierza zaciągnąć kredyt w banku na kwotę 100.000.000,00 Euro. Środki uzyskane z kredytu zostaną przeznaczone na finansowanie jej działalności gospodarczej.

W celu dodatkowego zabezpieczenia wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu, bank zażądał od Dłużnika zabezpieczenia w postaci przystąpienie do długu jednostek powiązanych, w tym Spółki Córki. Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o przystąpieniu Spółki Córki do długu.

W przypadku, gdy Dłużnik nie będzie w stanie spłacać kredytu, Spółka Córka będzie zobowiązana do spłaty kredytu wraz z należnymi odsetkami.

Z faktu przystąpienia do długu, po stronie dłużników, na mocy art. 366 Kodeksu cywilnego, wierzyciel (bank) może żądać spełnienia świadczenia w całości lub części od każdego z dłużników lub od wszystkich łącznie. Zaspokojenie wierzytelności może nastąpić zarówno z majątku pierwotnego dłużnika, jak i z majątku dłużnika przystępującego. Przystępując do długu wszyscy dłużnicy odpowiadają za spłatę całości zobowiązania do momentu zaspokojenia wierzyciela.

Przystąpienie do długu nie oznacza, że Spółka przystępująca będzie dokonywać spłaty zobowiązania dłużnika wobec banku. Jej rola ograniczy się do funkcji gwarancyjnej. Do dokonania zapłaty przystępująca do długu Spółka będzie zobowiązana jedynie wówczas, gdy wystąpi o to wierzyciel.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

1. Czy przystąpienie do długu przez Spółkę Córkę spowoduje powstanie u Niej przychodów podatkowych.

2. Czy ewentualne wydatki poniesione przez Spółkę Córkę będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Z tytułu przystąpienia do długu u Spółki Córki nie powstaną przychody z działalności gospodarczej.

Ad. 2.

Wydatki poniesione przez Spółkę Córkę z tytułu przystąpienia do długu nie będą stanowić dla Niej podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE

Przyjęcie odpowiedzialności za dług, stosowane jest w praktyce bankowej jako dodatkowa forma zabezpieczenia wierzytelności banku z tytułu udzielonego kredytu. Dzięki temu bank uzyskuje nowego dłużnika, który przez przystąpienie do długu staje się współdłużnikiem solidarnym.

Istotą przystąpienia do długu jest partycypowanie w istniejącym zobowiązaniu dłużnika. Spółka od momentu przystąpienia staje się dłużnikiem solidarnym, ponieważ przystąpienie do długu nie skutkuje zwolnieniem z długu dotychczasowego dłużnika.

W zakresie przychodów z działalności gospodarczej:

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Z tytułu przystąpienia do długu Spółka Córka nie będzie otrzymywała wynagrodzenia ani innych środków pieniężnych. W tej transakcji nie powstaną również podatkowe różnice kursowe.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, do przychodów zalicza się również wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Ze względu na to, iż z tytułu przystąpienia do długu Spółka Córka nie osiągnie żadnych korzyści, w tym wartości nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych, w związku z tym, wobec Spółki Córki nie powstaną przychody z tytułu nieodpłatnych (częściowo odpłatnych świadczeń).

Reasumując; dla Spółki Córki nie wystąpi przychód podatkowy z tytułu transakcji przystąpienia do długu.

W zakresie kosztów uzyskania przychodów:

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Kredyt zaciągnięty przez dłużnika nie pozostaje w związku przyczynowo - skutkowym z prowadzoną przez Spółkę Córkę działalnością gospodarczą, nie wpływa on w żaden sposób na osiągane przez Nią przychody ani nie zabezpiecza źródeł ich powstawania. W związku z tym, wszelkie wydatki (koszty) związane z przystąpieniem do długu nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla Spółki przystępującej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie, dodaje się, że wniosek Spółki w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie rozpatrzony odrębnymi rozstrzygnięciami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl