ILPB3/423-256/07-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-256/07-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością M. M., przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2007 r. (data wpływu 19 listopada 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania przez Spółkę z uproszczonej formy wpłacania zaliczek miesięcznych w 2008 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania przez Spółkę z uproszczonej formy wpłacania zaliczek miesięcznych w 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji oraz handlu specjalistycznymi maszynami wiertniczymi dla branży górniczej.

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego oraz art. 23 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym, Spółka uzyskała decyzję Ministra Finansów z dnia 1 sierpnia 1994 r., sygn. X o zaniechaniu poboru należnego podatku dochodowego od osób prawnych. Przedmiotowe zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób prawnych dotyczy działalności produkcyjnej Spółki. Nie obejmuje ono natomiast działalności handlowej Spółki.

W zeznaniu CIT-8 złożonym za rok 2006 Spółka nie wykazała podatku należnego. Za rok 2005 Spółka wykazała podatek należny z tytułu działalności opodatkowanej. Spółka rozważa wybór w 2008 r. uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Spółka, pomimo korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do części działalności (działalność produkcyjna) na podstawie otrzymanej decyzji, może korzystać w roku 2008 z uproszczonych zaliczek miesięcznych z tytułu działalności opodatkowanej (działalność handlowa) w wysokości 1/12 wykazanego podatku należnego.

2.

Czy podatkiem należnym, od którego wyliczana jest kwota 1/12 tego podatku, jest wykazywany w deklaracji CIT-8 podatek należny po odliczeniach za rok podatkowy (przykładowo: w deklaracji CIT-8 za rok 2005 - pole 48, w deklaracji CIT-8 za rok 2006 - pole 54).

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółce przysługuje prawo do korzystania z uproszczonych zaliczek miesięcznych z tytułu działalności opodatkowanej w roku 2008.

Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r., podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Natomiast norma prawna wyrażona w przepisie art. 27 ust. 1 powyższej ustawy stanowi, iż podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Zgodnie z zasadami wynikającymi z zacytowanych powyżej przepisów prawa podatkowego, podstawę wyliczenia uproszczonej zaliczki miesięcznej na podatek dochodowy stanowi podatek należny wykazany w zeznaniu o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym CIT-8, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, a jeżeli w tym zeznaniu podatnik nie wykazał podatku należnego - podatek należny wykazany w zeznaniu poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Konsekwentnie, prawo do skorzystania z uproszczonej formy wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w roku 2008 mają tylko podatnicy, którzy w zeznaniu złożonym w roku 2007, ewentualnie w 2006, wykazali podatek należny. Jest to jedyny warunek niezbędny do spełnienia, aby korzystać z uproszczonych zaliczek.

W przypadku Spółki powyższy warunek został spełniony. Spółka nie wykazała podatku należnego w zeznaniu złożonym w roku 2007, wykazała go natomiast w zeznaniu złożonym w roku 2006.

Zdaniem Spółki, analiza przepisów podatkowych prowadzi do wniosku, iż podatkiem należnym wynikającym z zeznania rocznego jest kwota zobowiązania po dokonaniu odliczeń od podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z formularzem CIT-8 składanym w 2006 r. (za rok 2005) jest to kwota wynikająca z poz. 48.

Problem mógłby pojawić się jedynie w sytuacji, gdyby Spółka nie prowadziła działalności opodatkowanej, lecz w całości działalność podlegającą zaniechaniu poboru należnego podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie otrzymanej decyzji. W takiej sytuacji podatek należny (tj. kwota podatku obliczona według obowiązującej stawki, pomniejszona następnie o odliczenia) wynosiłby 0. Konsekwentnie, Spółka nie spełniałaby warunku niezbędnego do korzystania z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy. Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 5 września 2006 r.

Jednakże, w sytuacji Spółki, gdy pomimo korzystania z odliczeń na podstawie otrzymanej decyzji, wykazuje ona na koniec roku podatek należny z tytułu działalności opodatkowanej, warunek wynikający z art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został spełniony. Tym samym Spółka ma prawo korzystania z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy.

Należy również podkreślić, iż inne obniżki oraz odliczenia od podatku rozliczane także w części D (w formularzu CIT-8/O za rok 2005) np. odliczenia podatku od dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, wynikające z art. 23 ww. ustawy, nie mają wpływu na możliwość korzystania z uproszczonych zaliczek tak długo jak Spółka wykazuje podatek należny po odliczeniach. Analogicznie, korzystanie z zaniechania poboru podatku na podstawie otrzymanej decyzji nie powinno uniemożliwiać korzystania z uproszczonych zaliczek. Tym bardziej, iż żadne przepisy przejściowe nie wskazują na ograniczenia w tym zakresie.

Podsumowując, spełniając jedyny niezbędny warunek opisany przepisami prawa podatkowego, tj. wykazując podatek należny w zeznaniu CIT-8 złożonym w roku 2006 (za rok 2005), Spółka ma prawo do korzystania z uproszczonych zaliczek w roku 2008.

Ponadto, Spółka jest świadoma, iż wybierając formę wpłacania zaliczek na zasadach określonych w art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zobowiązana:

* w formie pisemnej zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek,

* stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym,

* wpłacać zaliczki w terminach określonych w art. 25 ust. 1a i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uwzględniając zasady wyrażone w tych przepisach,

* dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 27 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl