ILPB3/423-252/08-4/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-252/08-4/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2008 r. (data wpływu 28 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony w dniu 27 czerwca 2008 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

1.

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności w okresie 15 lat, w różnych odstępach czasu, wykorzystując koniunkturę na rynku, nabywała grunty budowlane oraz nieruchomości w postaci mieszkań. Składniki majątkowe nie były nabywane na potrzeby działalności gospodarczej lecz były traktowane jako inwestycje. Mieszkania były utrzymywane poprzez płacenie niezbędnych rachunków, czynszów i mediów. Mieszkania były przez ten okres wynajmowane. Osoba fizyczna prowadziła bieżące remonty tych nieruchomości, niestety w poszczególnych mieszkaniach została zmuszona do gruntownych inwestycji. W związku z tym, znacznie wzrosła wartość mieszkań. Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności inwestycje prowadziła samodzielnie, nakładami zwiększając ich wartość. W tej sytuacji nie można ustalić wartości początkowej środka trwałego tylko w oparciu o cenę nabycia. Osoba ta chciałaby rozpocząć działalność gospodarczą jako osoba fizyczna wnosząc poszczególne składniki majątku do prowadzonej działalności. W związku z tym, pojawia się problem wyceny tych składników przed założeniem ewidencji środków trwałych.

Zdaniem Wnioskodawcy, cena nabycia jest wyznacznikiem wartości początkowej, jednakże odstęp czasu i doprowadzenie do stanu używalności poszczególnych mieszkań połączone z nakładami zwiększającymi ich wartość dają możliwość wykorzystania art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Ta sama osoba fizyczna, te same aktywa (poszczególne składniki majątkowe) wnosi do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportem, określając ich wartość jako wartość rynkową, osoba fizyczna sama określa wartość początkową na dzień wniesienia wkładu.

3.

Osoba fizyczna prowadząca działalność chce wnieść do spółki grunty w zamian za udziały. Osoba fizyczna grunty nabyła 5 lat temu, natomiast wnosząc aport musi je wycenić wg wartości rynkowej.

W przypadku wniesienia jako aportu składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części u wspólnika wnoszącego taki wkład występuje dochód w wysokości nominalnej wartości udziałów; objęcie udziałów to koszt uzyskania przychodu, który ustala się w zależności od tego, co było przedmiotem wkładu niepieniężnego. Zatem, powstaje różnica pomiędzy ceną nabycia a wyceną.

Jako uzupełnienie opisanego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotowy grunt zostanie na pewno wniesiony do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podmiot, którego dotyczy pytanie nie został jeszcze powołany i Wnioskodawca nie jest w stanie podać nazwy, natomiast z całą pewnością może stwierdzić, iż jego siedzibą będzie Wrocław.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy w przypadku wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez osobę fizyczną przedmiotowych składników majątkowych, ich cena nabycia nie ma znaczenia, a osoba fizyczna sama lub za pomocą biegłego określa wartość składników majątkowych zgodnie z art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, osoba fizyczna ma prawo do wyceny aportu sama lub za pomocą biegłego na podstawie art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jako uzupełnienie własnego stanowiska w przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca stwierdził, iż zgodnie z przepisami udziałowiec jako osoba fizyczna może sam określić wartość początkową poszczególnych składników majątkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 14, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Przepis powyższy normuje sytuację nabycia w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Z treści tego przepisu wynika, że ustalona przez podatnika na dzień wniesienia wkładu, wartość poszczególnych składników majątku nie może być wyższa od ich wartości rynkowej.

Ponadto należy wskazać, iż zgodnie z art. 16g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych postanowiono, że ustalona przez podatnika wartość początkowa składników majątku stanowiących aport podlega ocenie z punktu widzenia kryteriów określonych w art. 14 tej ustawy.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest w posiadaniu nieruchomości w postaci gruntów budowlanych oraz mieszkań. W mieszkaniach tych prowadzone były różnego rodzaju remonty, w związku z czym, wartość tychże mieszkań, w stosunku do ceny nabycia, znacznie wzrosła. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Zamierza On wnieść powyższe składniki majątkowe do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tytułem aportu (wkładu niepieniężnego). Wnioskodawca jednak nie jest w stanie podać jej nazwy, bowiem spółka jeszcze nie została założona.

W związku z powyższym, wartość początkową wskazanych w zdarzeniu przyszłym nieruchomości, które zostaną wniesione w postaci aportu do spółki kapitałowej, stanowić będzie - stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - ich wartość określona na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa jednak od wartości rynkowej.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że stanowisko Wnioskodawcy jest co do zasady prawidłowe, jednakże dokonana ocena prawna opisanego zdarzenia przyszłego w oparciu o art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co wykazano powyżej, okazała się błędna.

Jednocześnie mając na uwadze, że stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest osoba fizyczna, zaznacza się, iż niniejsza interpretacja nie ma dla niej mocy wiążącej.

W związku z powyższym, informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez wskazaną we wniosku spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest poprzez złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wraz ze spełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i 14f ustawy - Ordynacja podatkowa przez tę spółkę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie nadmienia się, iż wniosek Wnioskodawcy w zakresie opisanych zdarzeń przyszłych dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami wydanymi w dniu 28 lipca 2008 r. nr ILPB1/415-293/08-4/IM oraz nr ILPB1/415-293/08-5/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl