ILPB3/423-207/11-6/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-207/11-6/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocników, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2011 r. (data wpływu 13 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismami z dnia 16 maja 2011 r. (data wpływu 19 maja 2011 r.), z dnia 27 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.) oraz z dnia 27 lipca 2011 r. (data wpływu 1 sierpnia 2011 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca posiada gospodarstwo rolne, w oparciu o które zajmuje się produkcją roślin ozdobnych, w tym drzew iglastych i liściastych. Oprócz działalności rolniczej, Wnioskodawca prowadzi również pozarolniczą działalność gospodarczą, w tym handlową i finansową. Niemniej w poprzednim roku podatkowym (2010) udział przychodów z działalności rolniczej, obejmującej produkcję roślin ozdobnych i drzewek, w całości przychodów osiągniętych przez Wnioskodawcę istotnie przekroczył 60%.

Działalność Wnioskodawcy była dotąd finansowana m.in. pożyczkami udzielonymi przez wspólnika Wnioskodawcy (wspólnik), przy czym środki pozyskane przez Wnioskodawcę przeznaczane były w pierwszej kolejności na finansowanie działalności finansowej.

W ramach prowadzonej działalności finansowej Wnioskodawca pełnił rolę podmiotu finansowego w grupie spółek kapitałowych. W związku z powyższym, Wnioskodawca posiada obecnie wierzytelności z tytułu pożyczek (wierzytelności) udzielonych innym podmiotom z grupy. Odsetki, jakie Wnioskodawca uzyskuje z tytułu pożyczek, stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Obecnie Wnioskodawca zamierza zbyć część nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Sprzedaż nieruchomości nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Nabywcą będzie spółka kapitałowa prowadząca własne gospodarstwo rolne.

Wnioskodawca zamierza przeznaczyć dochody uzyskane ze sprzedaży wyłącznie na działalność rolniczą (działalność finansowa stanowiąca gros pozarolniczej działalności Wnioskodawcy jest bowiem obecnie wygaszana). Wydatkowanie dochodów na działalność rolniczą będzie udokumentowane w ten sposób, że wynikające z ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy koszty prowadzenia działalności rolniczej (w ujęciu kasowym) w latach następujących po sprzedaży nieruchomości, będą przekraczały kwotę dochodu przeznaczonego przez Wnioskodawcę na działalność rolniczą.

W związku z wygaszeniem działalności finansowej, Wnioskodawca zamierza przenieść na wspólnika część wierzytelności, jako świadczenie w miejsce wypełnienia (datio in solutum) zobowiązań, z tytułu zaciągniętych od wspólnika pożyczek. Uregulowanie zobowiązań wobec wspólnika nastąpić może przed, po lub równolegle do sprzedaży części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

Pismem uzupełniającym z dnia 27 lipca 2011 r. (data wpływu 1 sierpnia 2011 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku, Spółka doprecyzowała opisane we wniosku zdarzenie przyszłe o wyjaśnienia przedstawione poniżej.

Działalność rolnicza prowadzona przez Wnioskodawcę opisana we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego jest działalnością rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397).

Tak, jak Wnioskodawca wskazał w przedmiotowym wniosku, dominującym przedmiotem Jego działalności jest działalność rolnicza - w poprzednim roku podatkowym udział przychodów z działalności rolniczej w całości przychodów Wnioskodawcy istotnie przekroczył 60%. Pozostałe przychody Wnioskodawcy pochodzą z pozarolniczej działalności gospodarczej obejmującej działalność handlową oraz finansową. W ramach prowadzonej działalności finansowej, Wnioskodawca pełnił rolę podmiotu finansowego w grupie spółek kapitałowych. W konsekwencji, Spółka posiada obecnie wierzytelności z tytułu pożyczek (wierzytelności pożyczkowe) udzielonych innym podmiotom z grupy. W związku z planowanym stopniowym wygaszaniem działalności finansowej, Wnioskodawca zamierza przenieść na wspólnika, będącego jednocześnie wierzycielem Spółki z tytułu pożyczek udzielonych Wnioskodawcy przez wspólnika, wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych przez Wnioskodawcę innym podmiotom w ramach działalności finansowej prowadzonej przez Spółkę.

Uregulowanie zobowiązań nie będzie powiązane czasowo ze sprzedażą nieruchomości przez Wnioskodawcę, tj. może, ale nie musi ono nastąpić przed sprzedażą nieruchomości, równolegle do sprzedaży nieruchomości albo po sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

Spłata zobowiązań pożyczkowych Wnioskodawcy wobec wspólnika ma nastąpić bezgotówkowo, na zasadzie datio in solutum albo alternatywnie - gotówkowo.

W tym pierwszym przypadku, w miejsce świadczenia pieniężnego Wnioskodawca dokona świadczenia rzeczowego na rzecz wspólnika, przenosząc na niego własność wierzytelności pożyczkowych Wnioskodawcy wobec innych podmiotów - transakcja taka dokonana zostałaby bezgotówkowo poprzez przeniesienie na wspólnika aktywów związanych z działalnością finansową Wnioskodawcy - nie można zatem uznać, aby w ramach datio in solutum doszło do wydatkowania środków finansowych pochodzących ze sprzedaży nieruchomości przez Wnioskodawcę.

W drugim przypadku środki finansowe na spłatę zobowiązań pożyczkowych Wnioskodawcy nie będą pochodziły ze sprzedaży nieruchomości, lecz z innej działalności Wnioskodawcy (np. z tytułu spłaty przez pożyczkodawców pożyczek udzielonych przez Wnioskodawcę).

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że brak jest związku pomiędzy sprzedażą nieruchomości przez Wnioskodawcę oraz wygaszaniem działalności finansowej Spółki w tym sensie, że środki finansowe pochodzące ze sprzedaży nieruchomości nie zostaną zaangażowane w spłatę zobowiązań pożyczkowych wspólnika wobec Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochody uzyskane przez Wnioskodawcę ze sprzedaży części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochody uzyskane ze sprzedaży części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dochody z tytułu sprzedaży części nieruchomości, wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, nie będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, gdyż sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z tytułu sprzedaży części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego nie będą również korzystały z wyłączenia z opodatkowania na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie są to przychody z tytułu działalności rolniczej.

Działalność rolniczą zdefiniowano w art. 2 ust. 2 powyższej ustawy jako: "działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

miesiąc - w przypadku roślin,

2.

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia".

Wnioskodawca będzie mógł jednak skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż:

1.

w poprzednim roku podatkowym udział przychodów z działalności rolniczej w całości przychodów osiągniętych przez Wnioskodawcę wyniósł ponad 60%;

2.

uzyskane ze sprzedaży dochody zostaną w przyszłości przeznaczone na działalność rolniczą.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w tym art. 17 ust. 1 pkt 4e tej ustawy) nie przewidują specjalnej formy dokumentowania przez podatnika przeznaczenia dochodu z działalności pozarolniczej na działalność rolniczą. W odniesieniu do dochodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawodawca nie wskazał także okresu, w którym dochód ten musiałby być wydatkowany przez podatnika na działalność rolniczą, stwierdzając jedynie, iż aby mógł on korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, ma być wydatkowany na preferowany przez ustawodawcę cel.

Oznacza to, że istnieje ustawowy obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu, wprawdzie przeznaczonego na cel wymieniony w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ale wydatkowanego na inny cel. Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego lub jego utraty, zasadnicze znaczenie ma ocena, czy zarówno "przeznaczenie", jak i "wydatkowanie" nastąpiło na cele określone w ustawie. Przeznaczenie i wydatkowanie dochodu przez podatnika powinna więc charakteryzować tożsamość celu, na który najpierw przeznaczył, a następnie wydatkował dochód. O ile w toku działalności Wnioskodawcy, nawet po kilku latach od "przeznaczenia" dochodu na działalność rolniczą, nastąpiło wydatkowanie takiego dochodu na tę działalność, to był on wolny od podatku - stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4e ww. ustawy, przeznaczenie przez Niego dochodu na działalność rolniczą i jego późniejsze wydatkowanie na ten cel, udokumentowane w ten sposób, że wynikające z ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy koszty prowadzenia działalności rolniczej (w ujęciu kasowym) w latach następujących po roku uzyskania dochodu ze sprzedaży części nieruchomości, przekraczać będą kwotę dochodu przeznaczonego przez Wnioskodawcę na działalność rolniczą, jest wystarczające do uznania, że dochody przeznaczone w ten sposób na działalność rolniczą korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Opinię tę potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 14 sierpnia 2008 r. sygn. ITPB3/423-282/08/MT.

Jednocześnie, zdaniem Spółki, na powyższe prawo do skorzystania ze zwolnienia nie będzie mieć wpływu fakt, że w roku, w którym dokonana zostanie sprzedaż nieruchomości, Wnioskodawca ureguluje swoje zobowiązania z tytułu kwoty głównej pożyczek udzielonych Mu przez wspólnika przenosząc nań w formie datio in solutum przysługujące Wnioskodawcy wierzytelności. Spłata pozarolniczych zobowiązań Wnioskodawcy w formie przeniesienia na wierzyciela własności pozarolniczych aktywów Wnioskodawcy (wierzytelności), nie może bowiem zostać uznana za formę przeznaczenia dochodów z działalności rolniczej na cele inne niż rolnicze. Nie dochodzi tu bowiem w ogóle do dysponowania dochodem z działalności rolniczej. Wnioskodawca dysponuje jedynie aktywami, które powstały w związku z działalnością pozarolniczą finansowaną z pożyczek od wspólnika.

W rezultacie, Spółka stoi na stanowisku, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, dochody uzyskane przez Nią ze sprzedaży części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (...).

Z kolei, w myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (...).

Tak określony dochód stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z przedstawionego przez Spółkę opisu zdarzenia przyszłego, oprócz działalności rolniczej prowadzi Ona również pozarolniczą działalność gospodarczą (handlową i finansową). Wnioskodawca zamierza zbyć część nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, a uzyskane ze sprzedaży dochody przeznaczyć wyłącznie na działalność rolniczą.

Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie jest możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze zbycia przedmiotowej nieruchomości, której sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Działalność rolniczą dla celów podatku dochodowego od osób prawnych definiuje natomiast przepis art. 2 ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

miesiąc - w przypadku roślin,

2.

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

W tym miejscu zaznaczyć należy, iż skoro ustawodawca zdefiniował w ustawie podatkowej pojęcie działalności rolniczej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem owej definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu. Zakresu wyłączenia przedmiotowego, określonego w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stosuje się natomiast do przychodów wynikających z działalności związanej z działalnością rolniczą lub produkcją rolniczą.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Z powołanego przepisu wynika więc, że prawo do zwolnienia dochodu ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego związane jest z okresem, jaki upłynął od nabycia przez podatnika całości lub części tej nieruchomości. Wcześniejsza sprzedaż takiej nieruchomości, tj. przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie jej całości lub części, spowoduje obowiązek opodatkowania na zasadach ogólnych dochodu powstałego w wyniku sprzedaży.

Jednocześnie należy wskazać na treść art. 17 ust. 1 pkt 4e ww. ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

W myśl art. 17 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy ustalaniu udziału, o którym mowa w ust. 1 pkt 4e, w kwocie przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności nie uwzględnia się przychodów uzyskanych:

1.

w związku z regulowaniem zobowiązań wobec Agencji Nieruchomości Rolnych wierzytelnościami nabytymi od wierzycieli tej Agencji,

2.

ze sprzedaży produktów produkcji rolnej nabytych przez spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną od członków tych spółdzielni - w części odpowiadającej cenie nabycia tych produktów.

Natomiast treść art. 17 ust. 1b ww. ustawy wskazuje, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów (...).

Prawo do zwolnienia z opodatkowania ww. dochodów nie jest zatem ograniczone żadnym terminem wydatkowania środków na wskazane cele. Jednak w razie wykorzystania dochodu niezgodnie z celem uprawniającym do zwolnienia podatnik obowiązany jest uiścić podatek dochodowy od całości lub odpowiedniej części dochodu uprzednio objętego deklaracją. Stosownie bowiem do art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy korzystający ze zwolnienia, którzy uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele uprawniające do zwolnienia i dochód ten wydatkowali na inne cele, są obowiązani uiścić należny podatek od tego dochodu, bez wezwania, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku (...).

Jeżeli zatem dochód uzyskany ze sprzedaży części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego - o jakim mowa w przedmiocie sprawy - zostanie przeznaczony i wydatkowany na działalność rolniczą oraz udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowić będzie w roku poprzedzającym rok podatkowy co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności, korzystać będzie ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając natomiast na uwadze fakt stopniowego wygaszania działalności finansowej Spółki, zaznaczyć dodatkowo należy, że zwolnienie z opodatkowania wystąpi jedynie wówczas, gdy uzyskany dochód z działalności pozarolniczej, Spółka przeznaczy na działalność rolniczą - w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przy jednoczesnym spełnieniu wymaganego w ustawie udziału przychodu z działalności rolniczej w ogólnym przychodzie osiągniętym w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym podatnik uzyskał dochód podlegający zwolnieniu.

Jednocześnie wskazać należy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie reguluje sposobu dokumentowania faktu przeznaczenia dochodów z działalności pozarolniczej na działalność rolniczą, stanowiącego przesłankę skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy. W tej kwestii należy mieć jednak na względzie postanowienia art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Odrębnymi przepisami określającymi zasady prowadzenia ewidencji rachunkowej są przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).

Należy przy tym podkreślić, że konieczność przedstawienia dowodów potwierdzających prawidłowość skorzystania przez Spółkę ze zwolnienia, o którym traktuje przepis art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może się pojawić na etapie ewentualnych późniejszych postępowań podatkowych lub kontrolnych. Wówczas, zgodnie z ogólną zasadą prawa, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie wywodzącej z tego faktu skutki prawne, Podatnik będzie musiał wykazać, że miał prawo zastosować zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, dochody uzyskane przez Spółkę ze sprzedaży części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego będą zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile spełnione zostaną przesłanki zawarte w treści tego przepisu.

W odniesieniu do powołanej przez Spółkę interpretacji podatkowej stwierdzić należy, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl