ILPB3/423-205/13-4/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-205/13-4/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2013 r. (data wpływu 8 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 25 lipca 2013 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka jest współwłaścicielem autorskiego prawa do znaku towarowego (dalej: "Prawo Autorskie"). Prawo Autorskie nie stanowi w Spółce podlegającej amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.). Spółka pomimo, że wykorzystuje Prawo Autorskie do prowadzenia działalności gospodarczej (...).

Spółka zamierza (przystąpić) zawiązać wraz z osobami fizycznymi lub osobami prawnymi spółkę komandytowo - akcyjną (dalej: "SKA"). Spółka zamierza wnieść aportem do SKA Prawo Autorskie. Spółka będzie w SKA akcjonariuszem. W statucie SKA zostanie określona wartość rynkowa wnoszonego przez Spółkę Prawa Autorskiego. Z uwagi na fakt, iż obecnie nie jest znana przyszła wartość rynkowa Prawa Autorskiego dla potrzeb wniosku przyjmuje się, iż wartość ta wynosi 123 jednostki pieniężne (dotyczy wartości udziału, który przynależy Spółce w Prawie Autorskim). Zgodnie z planowanymi ustaleniami dotyczącymi rozliczenia wniesienia wkładu w zamian za wniesiony wkład, Spółka otrzyma akcje SKA o wartości nominalnej 100 jednostek pieniężnych oraz kwotę pieniężną wynoszącą 23 jednostek pieniężnych. Przekazanie 23 jednostek pieniężnych nie nastąpi przed objęciem akcji przez Spółkę.

Pismem uzupełniającym z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 25 lipca 2013 r.) Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych o poniższe informacje.

Wartość otrzymanych przez Wnioskodawcę akcji SKA odpowiadać będzie wartości netto (100 jednostek pieniężnych) Prawa Autorskiego do znaku towarowego wnoszonego w formie aportu, a 23 jednostki pieniężne (uregulowane przez SKA na rzecz Wnioskodawcy) stanowić będą kwotę VAT należnego z tytułu transakcji wniesienia Prawa Autorskiego do znaku towarowego, przy czym kwoty te wynikać będą z odpowiedniej faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę na rzecz SKA.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.

W przypadku uznania wyżej wskazanej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz określenia, iż wartość należnego podatku VAT w analizowanej sytuacji wynosi 23 jednostki pieniężne, czy wartość ta otrzymana lub należna będzie stanowić dla Spółki przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymana przez Spółkę lub należna Spółce kwota podatku VAT w kwocie 23 jednostek pieniężnych w związku z wniesieniem aportu do SKA i wystawieniem faktury VAT na kwotę 100 jednostek pieniężnych netto + podatek VAT w kwocie 23 jednostek pieniężnych nie stanowi dla Spółki przychodu podatkowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, w zamian za aport Prawa Autorskiego Spółka otrzyma m.in. kwotę 23 jednostek pieniężnych stanowiących podatek VAT należny. Tym samym otrzymane przez Spółkę lub Jej należne środki stanowiące podatek VAT w wartości 23 jednostek pieniężnych nie stanowią dla Spółki przychodu podatkowego.

Za wyżej zaprezentowanym stanowiskiem przemawia również wprowadzona przez ustawodawcę z dniem 1 stycznia 2011 r. zasada neutralności podatkowej na gruncie podatku dochodowego aportów (wkładów) wnoszonych do spółek niemających osobowości prawnej. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 3c ww. ustawy, do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Kwota podatku VAT wynosząca dla potrzeb niniejszego wniosku 23 jednostki pieniężne jest niewątpliwie uzyskana przez Spółkę w związku z przeniesieniem własności składnika majątku w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną - w analizowanym przypadku do SKA. W konsekwencji, nawet gdyby uznać przedmiotową kwotę za przychód, to przysporzenie to na gruncie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3c tej ustawy nie mogłoby stanowić dla Spółki przychodu podatkowego.

Reasumując, w ocenie Spółki, kwota 23 jednostek pieniężnych stanowiąca kwotę podatku VAT należnego w związku z aportem Prawa Autorskiego, otrzymana lub należna, nie stanowi dla Spółki przychodu podatkowego, zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 9 ww. ustawy.

Podobne stanowisko w tej sprawie zostało zaprezentowane w licznych interpretacjach indywidualnych, w szczególności w:

* interpretacji indywidualnej z dnia 26 lipca 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPBI/2/423-956/10/AK,

* interpretacji indywidualnej z dnia 19 lutego 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu sygn. ILPB3/423-1/10-2/MM,

* interpretacji indywidualnej z dnia 19 lutego 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu sygn. ILPB3/423-1097/09-6/KS,

* interpretacji indywidualnej z dnia 28 stycznia 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu sygn. ILPB3/423-982/09-14/MM,

* interpretacji indywidualnej z dnia 28 października 2011 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu sygn. ILPB3/423-352/11-2/MM,

* interpretacji indywidualnej z dnia 26 czerwca 2012 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPBI/2/423-322/12/AK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) nie zawiera definicji przychodu, precyzując, poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1-3 i ust. 4b, rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (ust. 4).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 tej ustawy, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Zatem, podatek VAT jako element ceny należnej obciąża bezpośrednio nabywcę towaru lub usługi i pozostaje neutralny dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, iż Spółka wniesie do spółki komandytowo - akcyjnej wkład niepieniężny w postaci autorskiego prawa do znaku towarowego (Prawo Autorskie). W zamian za aport, Spółka otrzyma akcje SKA, których wartość odpowiadać będzie wartości netto (100 jednostek pieniężnych) Prawa Autorskiego wnoszonego w formie aportu, a 23 jednostki pieniężne (uregulowane przez SKA na rzecz Wnioskodawcy) stanowić będą kwotę VAT należnego z tytułu transakcji wniesienia autorskiego prawa do znaku towarowego, przy czym kwoty te wynikać będą z odpowiedniej faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę na rzecz SKA.

Reasumując powyższe, wartość podatku VAT należnego, zapłaconego Spółce przez SKA, w związku z transakcją wniesienia aportu do SKA, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz SKA nie będzie stanowić przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, iż są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Jednocześnie informuje się, iż w zakresie podatku od towarów i usług wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl