ILPB3/423-194/11-2/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-194/11-2/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2011 r. (data wpływu 28 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uwzględnienia w rozliczeniu za rok 2010, przychodów i kosztów dotyczących przejmowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uwzględnienia w rozliczeniu za rok 2010, przychodów i kosztów dotyczących przejmowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Sp. z o.o.; dalej: Wnioskodawca albo Spółka Przejmująca) działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność w zakresie wydawania prasy (czasopism).

Podstawowy zakres działalności obejmuje:

* wydawanie miesięczników i dwumiesięczników skierowanych do sektora przedsiębiorstw i urzędów administracji państwowej i samorządowej (sektor B2B),

* wydawanie miesięczników o tematyce sportowej i hobbystycznej skierowanych do odbiorcy indywidualnego (sektor B2C),

* organizowanie konferencji i seminariów specjalistycznych związanych z zakresem tematycznym wydawanych czasopism.

Wnioskodawca przejął wyżej wskazaną działalność w wyniku podziału przez wydzielenie na istniejącą spółkę spółki X Sp. z o.o. (dalej: Spółka Dzielona). W wyniku dokonanego podziału przez wydzielenie, na Wnioskodawcę przeniesiony został dział Wydawnictw Czasopism Specjalistycznych (dalej: WCS). Podział spółki X Sp. z o.o. dokonany został zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) na dzień 1 kwietnia 2010 r.

Rok podatkowy Spółki Dzielonej, jak i Spółki Przejmującej, był na moment podziału i jest obecnie zgodny z rokiem kalendarzowym. Ujęcie w księgach Spółki Przejmującej nastąpiło metodą łączenia udziałów bez zamykania ksiąg rachunkowych w Spółce Dzielonej. Możliwość niezamykania ksiąg rachunkowych w przypadku podziału przez wydzielenie wynika bezpośrednio z przepisu art. 12 ust. 3a ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm., zwaną dalej: ustawa o rachunkowości). Tym samym, w Spółce Dzielonej nie doszło do zakończenia roku podatkowego na dzień poprzedzający dzień podziału, ponieważ nie zostały spełnione przesłanki wskazane w art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Dział Wydawnictwa Czasopism Specjalistycznych powstał w wyniku wyodrębnienia w ramach spółki X Sp. z o.o. dwóch biznesowych sfer aktywności gospodarczej:

* pierwsza to działalność polegająca w głównej mierze na wydawaniu publikacji wymiennokartkowych, publikacji książkowych i programów oraz organizacji seminariów i szkoleń, realizowana przez podstawową część wydawnictwa kierowana przez Dyrektora Wydawnictwa,

* druga polegająca na wydawaniu prasy (czasopism), realizowana przez wyodrębnioną organizacyjnie jednostkę, kierowana przez Dyrektora Wydawnictwa Czasopism Specjalistycznych.

Obie części przedsiębiorstwa stanowiły na dzień podziału zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że Minister Finansów potwierdził istnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w odniesieniu do Wydawnictwa Czasopism Specjalistycznych w interpretacjach z dnia 7 lipca 2009 r., znak ILPB3/423-286/09-2/DS na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w interpretacji z dnia 3 lipca 2009 r., znak ILPB3/423-286/09-3/DS na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy podkreślić, iż prowadzona przez Spółkę Dzieloną ewidencja księgowa pozwalała na szczegółową identyfikację aktywów i pasywów przypisanych do WCS. Podobnie, w ewidencji księgowej wyodrębnione były szczegółowo koszty, przychody, zyski i straty związanie z funkcjonowaniem WCS. Wewnętrzny rachunek zysków i strat Spółki Dzielonej oparty był o centra zysków i nośniki kosztów. Koszty ogólnego funkcjonowania firmy były również alokowane na centra zysków i nośniki kosztów, na podstawie ustalonych kluczy podziałowych (np.: koszty funkcjonowania biura - wg procentowo zajmowanej przez WCS powierzchni, koszty obsługi informatycznej - wg liczby użytkowników, inne koszty - wg klucza przychodowego). Zasady funkcjonowania informatycznego systemu sprzedażowego, systemu finansowo-księgowego oraz systemu controllingowego pozwalały na pełne wyodrębnienie kosztów i przychodów związanych z działalnością WCS od pozostałych dziedzin działalności Spółki Dzielonej, w tym również w ujęciu dla celów podatkowych (kosztów uzyskania przychodów i przychodów podatkowych). System pozwalał zatem również na szczegółowe określenie dochodu do opodatkowania lub straty w rozumieniu przepisów podatkowych generowanych przez WCS oraz pozostałą część Spółki Dzielonej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca prawidłowo w rozliczeniu za rok, w którym nastąpił podział, tj. 2010, ujął w przychodach i kosztach Wnioskodawcy (Spółki Przejmującej) przychody i koszty (bezpośrednie i pośrednie) przypisane do przejętego działu Wydawnictwa Czasopism Specjalistycznych Spółki Dzielonej dotyczących okresu od początku roku podatkowego Spółki Dzielonej do dnia podziału.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowo ujął On w rozliczeniu za rok 2010, w którym nastąpił podział, przychody i koszty (bezpośrednie i pośrednie) odnoszące się do przejmowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (WCS) Spółki Dzielonej. Ustalone bowiem przychody i koszty podatkowe WCS za okres od początku roku podatkowego do dnia podziału były związane ze składnikami majątkowymi należącymi do przejmowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a tym samym w związku z zasadą sukcesji podatkowej w zakresie prawa i obowiązków podatkowych Spółki Dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku Spółka Przejmująca zobowiązana była do ich uwzględnienia w rozliczeniu podatkowym.

Podział Spółki Dzielonej nastąpił przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącego Wydawnictwo Czasopism Specjalistycznych, na mocy przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; zwaną dalej "k.s.h."). Zgodnie z art. 529 § 1 ust. 4 k.s.h., podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). W myśl art. 531 § 1 k.s.h., spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału, bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej określone w planie podziału.

Na podstawie przepisu art. 12 ust. 3a ustawy o rachunkowości, postanowiono o niezamykaniu ksiąg rachunkowych Spółki Dzielonej na dzień podziału, w związku z czym Spółka Dzielona nie dokonywała zamknięcia ksiąg i nie sporządzała na ten dzień sprawozdania finansowego. Tym samym, w Spółce Dzielonej nie zakończył się również rok podatkowy, ponieważ nie zaistniały przesłanki, o których mowa w art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z regulacją art. 93c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), osoba prawna przejmująca wstępuje, z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi jej, w planie podziału, składnikami majątku. Powyższa zasada znajduje zastosowanie, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Cytowany przepis reguluje tzw. następstwo prawne polegające na przeniesieniu z jednego podmiotu (Spółki dzielonej) na drugi (Spółkę przejmującą) określonych praw i obowiązków podatkowych (sukcesja uniwersalna częściowa). Następstwo prawne dotyczy więc zarówno obowiązków podmiotu jako podatnika, związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych (np. obowiązek zapłaty podatku, złożenia deklaracji lub zeznania podatkowego w wymaganym terminie), jak i korzystania z uprawnień (np. dotyczących nadpłaty podatku, zwrotu podatku, odwoływania się od decyzji organu podatkowego, skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego), a także wykorzystywania ulg i zwolnień. Należy w związku z powyższym zauważyć, iż o ile majątek pozostający w spółce dzielonej, jak i majątek przejmowany w wyniku podziału przez wydzielenie stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to przedmiotem sukcesji są wszelkie skonkretyzowane prawa i obowiązki podatkowe istniejące na dzień wydzielenia, które pozostają w związku z przydzielonymi sukcesorowi w planie podziału składnikami majątku.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, doszło do podziału przez wydzielenie, polegającego na przeniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej w postaci Wydawnictwa Czasopism Specjalistycznych na inną istniejącą Spółkę (Wnioskodawcę). Pozostałe w Spółce Dzielonej składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania również stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a obecnie stanowią przedsiębiorstwo Spółki Dzielonej. Spółka nadmienia, że stanowisko Wnioskodawcy dotyczące kwestii uznania części majątku Spółki Dzielonej podlegającej wydzieleniu do Spółki Przejmującej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku od towarów i usług potwierdził Minister Finansów za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w wydanych interpretacjach indywidualnych z dnia 3 lipca 2009 r., znak ILPB3/423-286/09-2/DS oraz z dnia 7 lipca 2009 r. znak ILPB3/423-286/09-3/DS.

W ocenie Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę wskazany stan faktyczny, dla ustalenia Jego obowiązków podatkowych zastosowanie znajdzie wskazany wyżej przepis art. 93c Ordynacji podatkowej, który przenosi na Wnioskodawcę prawa i obowiązki podatkowe Spółki Dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi jej, w planie podziału, składnikami majątku, tj. działem Wydawnictwa Czasopism Specjalistycznych.

Należy w tym miejscu podkreślić, że w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty, a w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodom jest przy tym, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (art. 7 ust. 2 tej ustawy).

Zatem, biorąc pod uwagę powyższe, począwszy od dnia podziału, Wnioskodawca, wstępując w prawa i obowiązki Spółki Dzielonej w zakresie praw i obowiązków podatkowych pozostających w związku z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku, był zobowiązany do przejęcia i uwzględnienia we własnych rozliczeniach podatkowych również przychody i koszty zorganizowanej części przedsiębiorstwa również za okres od początku roku podatkowego do dnia podziału, aby było możliwe ustalenie dochodu w rozumieniu wskazanego powyżej art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca, mając świadomość, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie, wskazuje, że w analogicznych do przedstawionego w niniejszym zapytaniu stanach faktycznych wydane zostały interpretacje, które są zgodne ze stanowiskiem Wnioskodawcy. Interpretacje te, to np.:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2008 r., znak IPPB3-423-774/08-2/MK,

* interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 grudnia 2010 r., znak IBPBI/2/423-1358/10/SD,

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 stycznia 2011 r., znak lBPBI/2/423-1358/10/SD.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Cechą szczególną tego trybu podziału spółki jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną. W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału).

W myśl ogólnej zasady, do podziału przez wydzielenie należy stosować przepisy o podziale spółek, dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej z wyjątkami dotyczącymi podziału przez wydzielenie. Odpowiednie stosowanie przepisów uzależnione jest od tego, czy spółka, do której jest wnoszona część majątku spółki dzielonej, istnieje (wtedy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki przejmującej), czy jest nowo zawiązana.

Zgodnie z art. 530 § 2 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia).

Punktem wyjścia dla podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie, jak w każdym przypadku podziału, jest sporządzany przez zarząd spółki dzielonej plan podziału.

Stosownie do postanowień art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.

Zgodnie z art. 534 ww. ustawy, plan podziału powinien zawierać m.in. dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym.

Wskazane powyżej przepisy regulują problematykę związaną z sukcesją spółek kapitałowych na gruncie prawa cywilnego. Natomiast zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). W przepisach tych ustawodawca przedstawił zamknięty katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształconych.

Zgodnie z art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.

W myśl art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ustawodawca nie definiuje pojęcia "praw i obowiązków podatkowych", będących na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej przedmiotem sukcesji. Wobec powyższego, zasadnym jest przyjęcie, iż przedmiotem sukcesji są wszelkie skonkretyzowane prawa i obowiązki podatkowe istniejące na dzień podziału. Należy również podkreślić, iż przedmiotem sukcesji prawno-podatkowej przewidzianej w art. 93c Ordynacji podatkowej, będą jedynie te prawa i obowiązki dzielonej osoby prawnej, które pozostają w związku z przydzielonymi sukcesorowi w planie podziału składnikami majątku. Przepis art. 93c Ordynacji podatkowej, zakłada wyodrębnienie praw i obowiązków podatkowych związanych z poszczególnymi zorganizowanymi częściami majątku oraz wskazuje, że w odniesieniu do tak wyodrębnionych zespołów praw i obowiązków zachodzi sukcesja podatkowa.

Powyższy przepis wprowadza do systemu podatkowego zasadę sukcesji podatkowej częściowej. Zgodnie z tą zasadą, w przypadku podziału przez wydzielenie, podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe, które związane są z tą częścią majątku, która jest przejmowana. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w wyniku podziału przez wydzielenie przejmowane są prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego, ale pod warunkiem, że majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej).

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, doszło do podziału przez wydzielenie, polegającego na przeniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (tj. X Sp. z o.o.) w postaci Wydawnictwa Czasopism Specjalistycznych na inną istniejącą spółkę (tj. Wnioskodawcę). Podział spółki dokonany został zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych na dzień 1 kwietnia 2010 r.

W tak przedstawionym stanie faktycznym, wątpliwości dotyczą ustalenia, czy Wnioskodawca prawidłowo w rozliczeniu za rok, w którym nastąpił podział, tj. 2010, ujął w przychodach i kosztach - przychody i koszty (bezpośrednie i pośrednie) przypisane do przejętego działu Wydawnictwa Czasopism Specjalistycznych Spółki Dzielonej dotyczących okresu od początku roku podatkowego Spółki Dzielonej do dnia podziału.

Mając na względzie fakt, iż podział Spółki Dzielonej nastąpił w trakcie 2010 r. należy rozważyć kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, które powstały w 2010 r. i były związane z działalnością zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W ocenie tut. Organu, prawami i obowiązkami, o których mowa w art. 93c ustawy - Ordynacja podatkowa, są m.in. prawo do ujęcia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów oraz obowiązek rozpoznania przychodów do opodatkowania. W efekcie, przedmiotem sukcesji będzie obowiązek zadeklarowania przez podmiot dzielony dochodu osiągniętego za rok, w którym nastąpił podział. Zatem jedynym poprawnym sposobem rozliczenia podziału i ustalenia wysokości dochodu (a zatem również podstawy opodatkowania) przez spółkę za rok, w którym nastąpił podział przez wydzielenie, jest ujęcie przez Spółkę Przejmującą wszystkich przychodów i kosztów dotyczących przejmowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa wygenerowanych w całym roku podatkowym (w którym nastąpił podział). Przepis art. 93c Ordynacji podatkowej, wprowadza bowiem zasadę sukcesji podatkowej częściowej, zgodnie z którą w przypadku podziału przez wydzielenie, podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe, które związane są z tą częścią majątku, która jest przejmowana, a więc także obowiązek uwzględnienia przychodów i kosztów związanych z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku (dochodu osiągniętego od początku roku do dnia podziału). Sukcesja prawno-podatkowa w rozliczeniach z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oznacza obowiązek wykazania w rozliczeniu rocznym spółki, do której została wniesiona (wydzielona) zorganizowana część przedsiębiorstwa, przychodów i kosztów podatkowych wygenerowanych w trakcie całego roku podatkowego przez przejętą zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W praktyce oznacza to, iż w rozliczeniu rocznym Spółki Przejmującej powinien zostać uwzględniony dochód osiągnięty od początku roku do dnia podziału związany z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku Spółki Dzielonej.

W rezultacie, obowiązek wykazania przychodów związanych z działalnością wydzielanej ze Spółki Dzielonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, które zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych powstały w 2010 r., będzie przedmiotem sukcesji prawno-podatkowej i przejdzie na Spółkę Przejmującą.

Równocześnie Spółka Przejmująca będzie również sukcesorem w zakresie prawa do wykazania w rozliczeniu rocznym kosztów podatkowych dotyczących zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstałych przed dniem podziału, które będą podlegać rozliczeniu za 2010 r. Sukcesja obejmie całość kosztów związanych z funkcjonowaniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa w Spółce Dzielonej, pozostających do rozliczenia za 2010 r.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż przychody i koszty dotyczące wydzielonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powstałe w 2010 r. do dnia podziału, winny być ujęte w rocznym zeznaniu podatkowym Spółki Przejmującej.

Ponadto, odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl