ILPB3/423-192/11-2/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-192/11-2/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków umorzenia akcji własnych Spółki nabytych przez Nią w drodze połączenia odwrotnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków umorzenia akcji własnych Spółki nabytych przez Nią w drodze połączenia odwrotnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

"X" Sp. z o.o. (zwana dalej: "X") była jedynym akcjonariuszem Wnioskodawcy - spółki "Y" S.A. (zwanej dalej: "Y"), tj. posiadała 100% własności akcji w kapitale zakładowym Y. X była zatem spółką dominującą wobec Y - spółki zależnej w rozumieniu art. 4 § 1 pkt 4 ustawy - Kodeks spółek handlowych (zwanej dalej: k.s.h.).

W dniu 30 czerwca 2010 r., na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., nastąpiło połączenie spółki Y ze spółką X, dokonane w ten sposób, że Y (spółka przejmująca i jednocześnie zależna) przejęła X (spółkę przejmowaną i jednocześnie dominującą) w drodze tzw. przejęcia odwrotnego. W konsekwencji, nastąpiło przeniesienie całego majątku X (spółki przejmowanej, dominującej) na Y (spółkę przejmującą, zależną). Jako że istotnym składnikiem majątku X były akcje (wówczas 100%) spółki Y, akcje te po połączeniu weszły w skład majątku spółki Y, stając się Jej akcjami własnymi. Połączenie nastąpiło z podwyższeniem kapitału zakładowego Y, wskutek czego aktualnie akcje Y są podzielone między trzy podmioty: dwojga dotychczasowych wspólników spółki X, którym wydano akcje Y nowej emisji oraz spółkę Y, która stała się właścicielem własnych akcji.

Reasumując, spółka zależna Y przejęła spółkę dominującą X i w konsekwencji nabyła własne akcje, należące przed przejęciem do spółki dominującej. Przedmiotowe akcje wymagają - stosownie do art. 363 § 4 k.s.h. - zbycia albo umorzenia. Spółka Y planuje umorzenie tych akcji. Planowane jest dobrowolne umorzenie akcji, bez wynagrodzenia, a zatem bez dokonania jakichkolwiek świadczeń na rzecz spółki Y lub osób trzecich w stosunku do Spółki. Umorzenie akcji będzie głównie operacją na kapitałach własnych, obejmującą zmniejszenie kwoty kapitału zakładowego i rozwiązanie bilansowej pozycji wykazującej akcje własne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy umorzenie akcji własnych Y nabytych przez tę spółkę w drodze połączenia odwrotnego ze spółką X, będzie dla Wnioskodawcy źródłem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, umorzenie akcji własnych Y nabytych przez tę spółkę w drodze połączenia odwrotnego ze spółką X nie będzie się dla Wnioskodawcy wiązało z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych. Jest tak dlatego, że wśród przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie można wskazać podstawy prawnej, która wiązałaby z takim zdarzeniem obowiązek podatkowy. W tym kontekście należy odnieść się do następujących przepisów: art. 10 ust. 1, art. 12 ust. 1 pkt 3, art. 12 ust. 1 pkt 2 oraz art. 12 ust. 1 pkt 1 i pkt 4 - 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

I tak, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tych akcji, w tym także dochód z umorzenia akcji. Przedmiotowy przepis nie może mieć zastosowania do analizowanego przypadku, ponieważ dotyczy on sytuacji, w której jedna osoba prawna uzyskuje dochód z tytułu udziału w zyskach innej osoby prawnej, co w odniesieniu do spółki Y oczywiście nie ma miejsca, ponieważ w całej operacji uczestniczy tylko jeden podmiot - owa spółka Y. Niezależnie od powyższego, dla spółki Y, umorzenie Jej akcji własnych i tak nie mogłoby być źródłem żadnego dochodu, a tym bardziej "dochodu faktycznie uzyskanego", ponieważ umorzenie akcji własnych nastąpi bez wynagrodzenia. Nie można przy tym w ogóle rozpatrywać umorzenia akcji za wynagrodzeniem, ponieważ w takim przypadku dochodziłoby do absurdalnej sytuacji, w której spółka Y wypłacałaby wynagrodzenie samej sobie. Nota bene umorzenie akcji własnych Y nie będzie prowadziło do jakichkolwiek świadczeń także na rzecz jakichkolwiek innych podmiotów (w tym akcjonariuszy spółki Y).

Przechodząc do regulacji art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, umorzenie akcji własnych nie może być źródłem żadnego ze wskazanych w tym przepisie przychodów. W szczególności, umorzenia akcji własnych nie można utożsamiać ze stanowiącym przychód umorzeniem zobowiązań, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nabycie lub objęcie przez akcjonariusza akcji w spółce kapitałowej nie powoduje powstania po stronie spółki żadnego zobowiązana finansowego wobec tego akcjonariusza.

Nie można także mówić o nieodpłatnym świadczeniu w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż spółka Y wskutek umorzenia akcji własnych nie otrzymuje żadnego świadczenia.

Nie są także spełnione inne przesłanki powstania jakiegokolwiek przychodu (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 4 - 9).

W tym stanie rzeczy, należy stwierdzić ponownie, że wśród przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie można wskazać podstawy prawnej, która mogłaby wskazywać na powstanie po stronie spółki Y obowiązku podatkowego w związku z umorzeniem Jej akcji własnych nabytych w drodze połączenia odwrotnego, a zatem operacja taka nie będzie źródłem żadnych obowiązków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych.

Podobne stanowisko prezentuje się w doktrynie (por. T. Jezierski, Połączenie odwrotne spółek kapitałowych w aspekcie prawa handlowego i podatkowego. Monitor Podatkowy 9/2008).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl