ILPB3/423-185/14-6/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-185/14-6/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatkowej Grupy Kapitałowej reprezentowanej przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która udzieliła pełnomocnictwa przedstawione we wniosku z 18 kwietnia 2014 r. (data wpływu 18 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego w związku z dokonaniem darowizny w ramach podatkowej grupy kapitałowej oraz daty powstania przychodu z tego tytułu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismami z 6 czerwca 2014 r. (data wpływu 10 czerwca 2014 r.) oraz z 30 czerwca 2014 r. (data wpływu 30 czerwca 2014 r.) - o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów darowizny przekazywanej w ramach podatkowej grupy kapitałowej oraz momentu ujęcia jej jako koszt dla celów podatkowych,

* przychodu podatkowego w związku z dokonaniem darowizny w ramach podatkowej grupy kapitałowej oraz daty powstania przychodu z tego tytułu.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

X. Sp. z o.o. (dalej: X.) jest stroną zawartej umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Umowa o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej X. (dalej: Wnioskodawca, PGK lub Grupa) zawarta została na okres 3 lat podatkowych. W ramach PGK X. jest spółką dominującą i jednocześnie pełni rolę spółki reprezentującej Grupę, odpowiedzialną za rozliczenia podatkowe Grupy w rozumieniu art. la ust. 3 pkt 4 oraz art. la ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. X. złożył wniosek o rejestrację umowy o utworzeniu PGK do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, co najmniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez Grupę.

W skład PGK wchodzą jeszcze dwie spółki kapitałowe - Y. Sp. z o.o. (dalej: Y.), w której X. posiada bezpośredni 99,93%, udział w kapitale zakładowym oraz Z. Sp. z o.o. (dalej: Z.), w której X. posiada bezpośredni, 100%, udział w kapitale zakładowym (łącznie: Członkowie PGK).

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że wszystkie wymogi niezbędne do utworzenia PGK określone na gruncie art. 1a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostały spełnione przez Członków PGK.

Dochód PGK będzie stanowić nadwyżka sumy dochodów Członków PGK nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekroczy sumę dochodu Członków PGK, różnica stanowić będzie stratę Grupy. Dochody straty Członków PGK obliczane będą zgodnie z art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaś dochód lub strata PGK zgodnie z art. 7a tej ustawy.

W okresie trwania PGK Członkowie PGK mogą dokonywać między sobą różnych świadczeń, w tym darowizn w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej: k.c.). W szczególności, Y. może przekazać na rzecz Z. darowiznę, której przedmiotem będą wierzytelności pieniężne. Umowy darowizn będą zawierane w formie aktu notarialnego.

W piśmie uzupełniającym z 30 czerwca 2014 r. Wnioskodawca doprecyzował przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego o poniższe informacje.

Wierzytelności, które zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego będą w przyszłości przekazane w formie darowizny, nie zostały uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) zarachowane jako przychód należny u spółki Y.

Wierzytelności, jakie będą przedmiotem darowizny nie zostały przez spółkę Y. odpisane jako przedawnione.

Wierzytelności, jakie będą przedmiotem darowizny nie stanowią u spółki Y. wierzytelności odpisanych jako nieściągalne.

Przedmiotem darowizny będą wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek (kredytów).

Niezależnie od powyższego, PGK pragnie wskazać, iż przepis art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest przepisem szczególnym, który pozwala na uwzględnienie w kosztach uzyskania przychodów darowizn dokonywanych wyłącznie pomiędzy określoną grupą podmiotów - tj. spółkami kapitałowymi tworzącymi podatkową grupę kapitałową w rozumieniu art. la ww. ustawy. W związku z powyższym, dla zastosowania niniejszego przepisu niezbędne jest spełnienie następujących przesłanek:

1.

dokonanie transakcji darowizny, niezależnie od jej przedmiotu,

2.

dokonanie transakcji darowizny pomiędzy podmiotami tworzącymi podatkową grupę kapitałową.

Przedmiotowy przepis art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera żadnych dodatkowych warunków odnośnie przedmiotu darowizny, niezbędnych dla zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów takiej darowizny, przekazywanej pomiędzy członkami podatkowej grupy kapitałowej. Jedynie bowiem w takim szczególnym przypadku ma miejsce sytuacja, w której podmiot przekazujący darowiznę ma możliwość rozpoznania z tego tytułu kosztów uzyskania przychodu, z kolei podmiot otrzymujący darowiznę rozpoznaje przychód. Powyższa wykładnia, przedstawiona przez PGK, jest spójna i prawidłowa zarówno z perspektywy literalnej, celowościowej, jak i systemowej.

PGK chciałaby również podkreślić, że zasadniczo w hipotetycznej sytuacji, gdyby wierzytelności, mające być przedmiotem darowizny pomiędzy członkami podatkowej grupy kapitałowej, były przedmiotem odpłatnego zbycia do podmiotu spoza podatkowej grupy kapitałowej, spełniałyby one wszelkie przesłanki do zaliczenia ich wartości nominalnej do kosztów uzyskania przychodów na moment takiego zbycia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy darowizna, dokonana w ramach PGK, będzie stanowić dla Y., przekazującej darowiznę koszt uzyskania przychodu inny niż bezpośrednio związany z przychodami. potrącalny w dacie jego poniesienia, tj. w momencie zawarcia notarialnej umowy darowizny, który to koszt jako element składowy dochodu albo straty Y. powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK jako element składowy dochodu lub straty PGK, zgodnie z art. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy darowizna, dokonana w ramach PGK, na rzecz Z. przez Y., będzie stanowić w momencie zawarcia notarialnej umowy darowizny przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych u Z. otrzymującej darowiznę, który to przychód jako element składowy dochodu albo straty Z. powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK jako element składowy dochodu lub straty PGK, zgodnie z art. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2.

Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 15 lipca 2014 r. nr ILPB3/423-185/14-5/JG.

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna, jaka zostanie przekazana na rzecz Z. przez Y. będzie stanowić przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych u Z. otrzymującej darowiznę w momencie zawarcia umowy darowizny, który to przychód jako element składowy dochodu albo straty Z. powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK jako element składowy dochodu lub straty PGK, zgodnie z art. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zasadniczo, przychodami są między innymi otrzymane pieniądze oraz wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.

Biorąc pod uwagę powyższe, otrzymanie przez Z. darowizny spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż darowizna będzie stanowić przeniesienie wierzytelności między podmiotami wchodzącymi w skład PGK, dokonywane w ramach prowadzonej przez Grupę działalności gospodarczej oraz fakt, iż w momencie zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego przysporzenie jakie zostanie uzyskane przez Z. będzie miało charakter definitywny (bowiem Y. będzie mieć obowiązek przeniesienia na rzecz Z. darowanych wierzytelności), przychód podlegający opodatkowaniu dla Z. powstanie na moment zawarcia umowy darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna jaka zostanie przekazana na rzecz Z. przez Y., które to spółki wchodzą w skład PGK, będzie stanowić przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych u Z. otrzymującej darowiznę w momencie zawarcia umowy darowizny, który to przychód jako element składowy dochodu albo straty Z. powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK jako element składowy jej dochodu lub straty.

Stanowisko prezentowane przez Wnioskodawcę w niniejszym wniosku znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych. W szczególności:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2014 r. sygn. IPPB5/423-922/13-5/RS potwierdził prawidłowość stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę, iż: "w przypadku przekazania Darowizny pieniężnej pomiędzy Spółkami wchodzącymi w skład PGK w okresie jej istnienia, wartość przedmiotowej Darowizny pieniężnej powinna stanowić przychód Spółki otrzymującej Darowiznę pieniężną (tekst jedn.: obdarowanej), który jako element składowy dochodu albo straty Spółki otrzymującej Darowiznę pieniężną, powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu PGK dla celów p.d.o.p. na podstawie art. 7a ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p.";

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej z 17 października 2013 r. sygn. IPPB5/423-620/13-4/RS stwierdził, iż: "reasumując mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż zgodnie z literalną treścią art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych darowizna (w przedmiotowym przypadku środków pieniężnych lub wierzytelności z tytułu sprzedaży przez Spółkę Zależną wchodzącą w skład PGK aktywów o znacznej wartości na rzecz podmiotu spoza PGK) dokonana między Spółkami tworzącymi Podatkową Grupę Kapitałową, tj. przez Spółkę Zależną/Darczyńcę na rzecz Spółki Dominującej/Obdarowanej, będzie stanowiła przychód Spółki otrzymującej darowiznę (Spółki Dominującej/Obdarowanej) w momencie zawarcia notarialnej umowy darowizny";

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej z 25 lipca 2012 r. sygn. IPPB5/423-351/12-4/JC potwierdził prawidłowość stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę, iż: "przychód u Spółki Dominującej otrzymującej darowiznę, który jako element składowy dochodu albo straty Spółki Dominującej, powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w momencie zawarcia ww. umowy".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ustosunkowując się natomiast do powołanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych, należy stwierdzić, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl