ILPB3/423-180/09-2/ŁM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-180/09-2/ŁM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2009 r. (data wpływu 3 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie nie uwzględniania przychodów za energię cieplną i zużycie wody przy wyliczaniu struktury przychodów opodatkowanych i zwolnionych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie nie uwzględniania przychodów za energię cieplną i zużycie wody przy wyliczaniu struktury przychodów opodatkowanych i zwolnionych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia Mieszkaniowa osiąga przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz przychody z innych źródeł np. lokali użytkowych. Niemożliwe jest przypisanie kosztów operacyjnych, tj. ponoszonych w związku z utrzymaniem i eksploatacją nieruchomości do poszczególnych rodzajów działalności. W związku z powyższym, Spółdzielnia przypisuje koszty uzyskania przychodów do działalności opodatkowanej i nieopodatkowanej, biorąc za podstawę strukturę przychodów opodatkowanych i zwolnionych w ogólnej kwocie przychodów.

W kwocie przychodów znajdują się przychody za energię cieplną i zużycie wody. Spółdzielnia z tej działalności nie uzyskuje dochodu. W trakcie okresu rozliczeniowego, który trwa od 1 czerwca do końca maja następnego roku, pobierane są zaliczki (ewidencjonowane do wysokości faktycznych kosztów na kontach zespołu 7, różnica na kontach zespołu 2), które po zakończeniu okresu rozliczeniowego rozliczane są z użytkownikami lokali mieszkalnych i użytkowych do wysokości faktycznie poniesionych kosztów, tzn. jeśli kwota zaliczki jest wyższa od kosztów, Spółdzielnia zwraca użytkownikowi różnicę, natomiast w odwrotnej sytuacji użytkownik lokalu wpłaca różnicę na konto Spółdzielni.

Reasumując, dla każdego lokalu i globalnie w całej Spółdzielni kwota przychodu jest równa kwocie kosztów. Ponieważ na tej działalności Spółdzielnia nie uzyskuje dochodu oraz biorąc pod uwagę art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Spółdzielnia nie uwzględnia tych przychodów do wyliczenia struktury, o której mowa w art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy stanowisko Spółdzielni jest prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych do wyliczenia struktury, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie powinno się zaliczać do przychodów - przychodów z tytułu dostaw energii cieplnej i wody.

Spółdzielnia na tej działalności nie uzyskuje dochodu, jak również uważa, że są to zaliczki w rozumieniu art. 12 ust. 4 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Artykuł 12 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, jak również inne, nie wymienione szczegółowo w ustawie zdarzenia, których skutkiem jest przyrost majątku podatnika. Bez znaczenia jest źródło pochodzenia tych środków. Oznacza to, że środki jakie wpływają na rachunek Spółdzielni stanowią w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jej przychód.

Z treści art. 12 ust. 4 pkt 1 powołanej ustawy wynika, iż do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Spółdzielnie z założenia nie zajmują się świadczeniem usług na rzecz swoich członków. Podstawę ich działań stanowi jedynie gromadzenie środków i odpowiednie dysponowanie nimi, tj. dokonywanie stosownych opłat, niezbędnych dla utrzymania lokali w należytym stanie. Opłaty te nie mają charakteru zaliczkowego i wnoszone są przez właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowych na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). Opłaty te służą więc pokryciu kosztów opłat za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłat za antenę zbiorczą i windę, a także pokryciu ubezpieczeń, podatków i innych opłat publicznoprawnych, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali. Opłaty te służą również pokryciu wydatków na remonty, bieżącą konserwację, utrzymanie porządku i czystości, a także pokryciu wynagrodzenia członków zarządu lub zarządcy. Stanowią tym samym zapłatę za usługi wykonane przez odrębne podmioty dostarczające media, wykonujące remonty i konserwację, bądź stanowią wynagrodzenie zarządu.

W świetle powyższego, zaliczki naliczone na poczet kosztów energii cieplnej i zużycia wody, uiszczane przez właścicieli lokali stanowią dla Spółdzielni przychód podatkowy. Przedmiotowe kwoty winny więc zwiększać ogólną kwotę przychodów podatkowych. W związku z tym, iż Spółdzielnia prowadzi działalność w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi (wolne od podatku przy spełnieniu warunku określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i inną działalność gospodarczą (podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych), ogólna kwota jej przychodów podatkowych (w tym z tytułu zaliczek na pokrycie kosztów energii cieplnej i zużycia wody) podlega przyporządkowaniu do właściwych rodzajów działalności w celu obliczenia proporcji, o której mowa w art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. proporcji, w jakiej pozostają przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i innej działalności gospodarczej w ogólnej kwocie przychodów.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Zgodnie z ust. 2a tegoż artykułu, zasadę tę stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania; w takim przypadku przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się odpowiednio.

Reasumując, Spółdzielnia, przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych, dokonując wyliczenia struktury, o której mowa w art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zobowiązana jest zaliczać do przychodów podatkowych - stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy - opłaty za energię cieplną i wodę. Zatem stanowisko Spółdzielni jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl