ILPB3/423-18/09-5/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-18/09-5/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2008 r. (data wpływu 29 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży praw wieczystego użytkowania gruntów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 23 lutego 2009 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży praw wieczystego użytkowania gruntów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia otrzymała nieodpłatnie od gminy w latach 1970 - 1997 prawa wieczystego użytkowania gruntów stanowiące zasób Spółdzielni (zaewidencjonowane na koncie funduszu zasobowego). Przychód należny z otrzymanych praw nie został opodatkowany, gdyż do dnia 31 grudnia 2006 r. Spółdzielnia korzystała ze zwolnienia przedmiotowego ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 17 ust. 1 pkt 4f. Obecnie Spółdzielnia sprzedała ww. prawa gruntów. Są to grunty zabudowane drogami oraz budynkami żłobka i przychodni. Budynki żłobka i przychodni pomimo, że były posadowione na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni, nie stanowiły własności Spółdzielni i nie były ewidencjonowane w Spółdzielni.

Ponadto część gruntów stanowiły tereny rekreacyjno - wypoczynkowe (tereny zielone, nabrzeże stawu).

Środki uzyskane z transakcji sprzedaży praw wieczystego użytkowania gruntów w całości przeznacza się na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi.

Pismem z dnia 23 lutego 2009 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek o dodatkowe wyjaśnienia, w których wskazuje, że wyliczone we wniosku obiekty, tj. drogi, tereny zielone, nabrzeże ze stawu służą wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców, tzn. są wykorzystywane przez mieszkańców - lokatorów osiedla mieszkaniowego zorganizowanego jako zespół nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowej do celów:

* drogi - jako drogi wewnątrzosiedlowe dla potrzeb osiedla, stanowiące połączenie z drogą o dostępie publicznym,

* tereny zielone i nabrzeża stawów - do celów rekreacyjnych mieszkańców osiedla, posadowione w obrębie osiedla; granice osiedla stanowił staw.

Usytuowanie powyższych obiektów ma istotne znaczenie dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, gdyż obiekty te położone są wewnątrz osiedla pomiędzy budynkami mieszkalnymi: drogi - są to drogi osiedlowe, tereny zielone - są to tereny zielone, jak trawniki przy budynkach oraz trawniki przy stawie i nabrzeża stawów - naturalny zbiornik wodny przylegający do budynków mieszkalnych; obiekty stanowiły zatem budowle komunikacyjne (drogi osiedlowe) lub budowle związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu (tereny zielone i nabrzeża stawu) i jako takie związane były z budynkami mieszkalnymi z przeznaczeniem dla mieszkańców na ww. cele.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Spółdzielnia powinna odprowadzić podatek dochodowy od dochodu z wszystkich praw, czy też tylko od części dotyczących sprzedanych praw wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych budynkami żłobka i przychodni.

2.

Czy zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy potraktować jako dochody wolne od podatku, tj. związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych dochody ze sprzedaży wszystkich praw, czy tylko od praw gruntów zabudowanych drogami i będących terenami zielonymi.

Zdaniem Wnioskodawcy, drogi i tereny zielone stanowią zasoby gospodarki mieszkaniowej. Uzyskane środki ze sprzedaży praw wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych drogami i terenami zielonymi przeznacza się na cele związane z gospodarką mieszkaniową; Spółdzielnia zatem uznała dochód ten za dochód wolny od podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast dochód ze sprzedaży praw wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych budynkiem żłobka i przychodni Spółdzielnia uznała - pomimo, iż środki uzyskane ze sprzedaży tych praw przeznaczone będą na gospodarkę mieszkaniową - za dochód opodatkowany jako dochód uzyskany z innej działalności niż gospodarka mieszkaniowa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wynika z treści ww. przepisu, aby dochód podmiotów, o których w nim mowa, korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

* dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi;

* dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga fakt, iż oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Powyższe oznacza, iż nie podlegają zwolnieniu dochody inne niż uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, niezależnie od ich przeznaczenia oraz dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części nie przeznaczonej na utrzymanie tych zasobów.

Aby dokonać prawidłowej wykładni powyższego przepisu należy odwołać się do definicji zasobów mieszkaniowych.

Przez pojęcie "zasoby mieszkaniowe" należy rozumieć:

1.

znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne, jak np.: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, balkony, loggie, garaże,

2.

pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno - remontowe,

3.

urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się ww. budynki: zbiorniki-doły gnilne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków, rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), stacje transformatorowe, budowle komunikacyjne (np. drogi osiedlowe, ulice, chodniki), inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych (np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci).

Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, należy stwierdzić, że opisane we wniosku obiekty, tj. drogi, tereny zielone, nabrzeże stawu, w związku z tym, iż służą wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców i których usytuowanie ma istotne znaczenie dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców oraz związane jest z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, zaliczyć można - w myśl ww. definicji - do zasobów mieszkaniowych.

Reasumując, dochód uzyskany ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z usytuowanymi na nich ww. obiektami stanowi dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i jeżeli zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, to korzysta ze zwolnienia w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z kolei dochody uzyskane ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych budynkami żłobka i przychodni, jako dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl