ILPB3/423-13/08-2/MC - Czy kosztem uzyskania przychodów będzie w całości zapłacony obecnie podatek akcyzowy, określony decyzją organu celnego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-13/08-2/MC Czy kosztem uzyskania przychodów będzie w całości zapłacony obecnie podatek akcyzowy, określony decyzją organu celnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2007 r. (data wpływu 10 grudnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty zapłaconego podatku akcyzowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty zapłaconego podatku akcyzowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2005 roku w Spółce rozpoczęto kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczenia z budżetem państwa z tytułu podatku akcyzowego w przedmiocie i zakresie prawidłowości obrotu olejem opałowym w okresie od 1 lipca 2001 r. do 31 grudnia 2002 r. W wyniku przeprowadzonej kontroli Naczelnik Urzędu Celnego w dniu 20 grudnia 2006 r. wydał decyzję, określającą zobowiązanie z tytułu podatku akcyzowego za okres od 1 listopada 2001 r. do 31 grudnia 2002 r. Określoną w decyzji kwotę Spółka wpłaciła wraz z należnymi odsetkami w dniu 29 grudnia 2006 r. Ponieważ od tej decyzji w dniu 2 stycznia 2007 r. zostało złożone odwołanie, wpłacona kwota nie została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w 2006 roku.

W dniu 26 kwietnia 2007 r. Dyrektor Izby Celnej wydał drugą decyzję, na mocy której uchylił decyzję z dnia 20 grudnia 2006 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Wpłacona kwota została zwrócona na konto Spółki w dniu 31 sierpnia 2007 r. i nie została zaliczona do przychodów zwiększających podstawę opodatkowania, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W dniu 14 września 2007 r. Naczelnik Urzędu Celnego wydał ponowną decyzję, określającą wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za okres od 1 grudnia 2001 r. do 31 grudnia 2002 r. i Spółka należną kwotę wraz z odsetkami zapłaciła w dniu 4 października 2007 r.

Do chwili obecnej sprawa nie została jeszcze zakończona, ponieważ od tej decyzji Spółka również złożyła odwołanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kosztem uzyskania przychodów będzie w całości zapłacony obecnie podatek akcyzowy, określony decyzją Organu Celnego z dnia 14 września 2007 r. w sprawie wymiaru podatku akcyzowego za okres od 1 grudnia 2001 r. do 31 grudnia 2002 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę fakt, iż podatek został wyliczony w drodze decyzji wymiarowej i zarachowanie go do kosztów uzyskania przychodów w okresach, których dotyczy nie było możliwe, Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pełną zapłaconą kwotę z tytułu podatku akcyzowego naliczonego za okres od 1 grudnia 2001 r. do 31 grudnia 2002 r., ponieważ w tym okresie koszty te zostały poniesione.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej oraz że wykaże związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów). Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatników musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni, tzn. kosztem uzyskania przychodu będą zarówno wydatki, które mogą przyczynić się do powstania konkretnego przychodu jak i wydatki związane z całokształtem działalności podatnika.

Moment potrącania pośrednich kosztów podatkowych wskazany został w art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego r. podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Natomiast za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e ustawy).

Wyłączone z kosztów uzyskania przychodów są, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, straty powstałe w wyniku nadmiernych ubytków lub zawinionych niedoborów wyrobów akcyzowych oraz podatku akcyzowego od tych ubytków lub niedoborów.

Jeśli więc podatek akcyzowy wyliczony w drodze decyzji wymiarowej przez Organ Celny nie wiązał się z nadmiernymi ubytkami lub zawinionymi niedoborami, kwota zapłaconego podatku może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Wskazać także należy, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 21 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60).

W świetle powyższego, obecnie zapłacony w całości podatek akcyzowy, określony decyzją Organu Celnego z dnia 14 wrzesień 2007 r. w sprawie wymiaru podatku akcyzowego za okres od 1 grudnia 2001 r. do 31 grudnia 2002 r., będzie stanowił dla Spółki koszt uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl