ILPB3/423-128/10-2/AO - Możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na zakup specjalistycznej maszyny, w której wykorzystano nowe technologie w rozumieniu art. 18(b) ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 8 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-128/10-2/AO Możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na zakup specjalistycznej maszyny, w której wykorzystano nowe technologie w rozumieniu art. 18(b) ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2010 r. (data wpływu 3 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na nabycie maszyny, w której wykorzystano nową technologię - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na nabycie maszyny, w której wykorzystano nową technologię.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie produkcji armatury przemysłowej oraz handlu armaturą przemysłową.

Spółka podpisała umowę na zakup specjalistycznej maszyny, w której zastosowano nowe, innowacyjne technologie.

Zakup maszyny, który w całości nastąpi w 2010 r., w znacznym stopniu przyczyni się do wdrożenia innowacji procesowych umożliwiających wytwarzanie nowych oraz udoskonalonych wyrobów i usług.

Spółka otrzyma opinię o innowacyjności zastosowanej w urządzeniu technologii wystawioną przez niezależną od Niej jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 85, poz. 727 i Nr 179, poz. 1484), która już wstępnie zaopiniowała technologię wykorzystaną w maszynie jako wiedzę technologiczną, która jest stosowana na świecie przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

Spółka ani w bieżącym roku, ani w roku poprzednim, nie prowadziła działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Maszyna zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w 2010 r., a cała cena zakupu zostanie zapłacona dostawcy w 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy okoliczności opisane powyżej uprawniają Spółkę do odliczenia od podstawy opodatkowania, na podstawie art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwoty wydatków poniesionych na nabycie maszyny, w której została wykorzystana nowa technologia w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wiedza technologiczna jaka została wykorzystana w maszynie, którą Spółka zamierza nabyć, spełnia definicję podaną w art. 18b ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli jest to technologia innowacyjna, stosowana na świecie w okresie nie dłuższym niż 5 lat oraz umożliwiająca Spółce wytworzenie nowych oraz udoskonalonych wyrobów i usług.

Spółka otrzyma stosowną opinię o innowacyjności zastosowanej w urządzeniu technologii, którą wystawi niezależna od Niej jednostka naukowa w rozumieniu ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 85, poz. 727 i Nr 179, poz. 1484).

Ponieważ również pozostałe warunki podane w art. 18b należy uznać za spełnione, Spółka stoi na stanowisku, że uprawnia Ją to do odliczenia opisanych wydatków od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 18b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii.

Natomiast z treści art. 18b ust. 2 i 2a ww. ustawy wynika, iż za nowe technologie, w rozumieniu ust. 1, uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 85, poz. 727 i Nr 179, poz. 1484), zaś przez jej nabycie nowej technologii rozumie się nabycie praw do wiedzy technologicznej, o której mowa w ust. 2, w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz korzystanie z tych praw.

Stosownie do brzmienia art. 16b ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5.

licencje,

6.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

7.

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy wskazać, iż aby korzystać z możliwości odliczania wydatków, o których mowa w art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych muszą być spełnione warunki określone w tym przepisie. W szczególności, podatnik powinien nabyć wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnej i prawnej. Przez wartość niematerialną i prawną rozumie się natomiast enumeratywnie wymienione w art. 16b powołanej ustawy składniki majątkowe.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika natomiast, iż Spółka podpisała umowę na zakup specjalistycznej maszyny, w której zastosowano nowe, innowacyjne technologie. Zakup maszyny, który w całości nastąpi w 2010 r., w znacznym stopniu przyczyni się do wdrożenia innowacji procesowych umożliwiających wytwarzanie nowych oraz udoskonalonych wyrobów i usług. Maszyna zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w 2010 r..

Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż przedmiotowa maszyna stanowi środek trwały, o którym mowa w art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, nabyta maszyna nie spełnia wymogu, o którym mowa w art. 18b uprawniającego do zastosowania odliczenia w nim określonego.

Reasumując, Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania, na podstawie art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwoty wydatków poniesionych na nabycie maszyny, w której została wykorzystana nowa technologia w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl