ILPB3/423-1033/09-2/DS - Skutki podatkowe zwrotu sprzedanych towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-1033/09-2/DS Skutki podatkowe zwrotu sprzedanych towarów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana reprezentowanego przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2009 r. (data wpływu 10 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie korekty przychodów z uwagi na przekształcenie formy prawnej spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie korekty przychodów z uwagi na przekształcenie formy prawnej spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej. z dniem 22 grudnia 2008 r. zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przekształcenie spółki X S.A. (spółka przekształcana) w spółkę komandytowo - akcyjną X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo - akcyjna (spółka przekształcona).

W dniu 8 grudnia 2008 r., czyli przed przekształceniem formy prawnej, spółka przekształcana (spółka akcyjna) otrzymała informację od powiatowego lekarza weterynarii o możliwości skażenia wyprodukowanych wyrobów dioksynami (w związku ze zużyciem do produkcji wyrobów wątroby wieprzowej sprowadzonej z Irlandii). Badania laboratoryjne potwierdziły przypuszczenia powiatowego lekarza weterynarii. Spółka została zobowiązana do odbioru od kontrahentów wyrobów pochodzących ze skażonej partii oraz utylizacji wyrobów ze skażonych partii znajdujących się na stanie magazynowym. Sprzedaż wyrobów, które następnie okazały się być skażone, dokonana została w całości w okresie od października do 8 grudnia 2008 r. i udokumentowana była fakturami VAT.

W okresie od stycznia do kwietnia 2009 r. spółka przekształcona (spółka komandytowo - akcyjna) wystawiła faktury korygujące wskazując na dokumentach korygujących sprzedaż za rok 2008 (tj. na fakturze korygującej jako dokument korygowany wskazywane były dokumenty wystawione w 2008 r. i dotyczące przychodów tamtego okresu). Ponadto w okresie od stycznia do kwietnia 2009 r. spółka przekształcona (spółka komandytowo - akcyjna) przyjmowała na magazyn zwrot wyrobów, wystawiając dokumenty magazynowe: ZZR - dla wyrobów skażonych oraz ZZ - zwrot zewnętrzny dla wyrobów pozostałych (np. uszkodzone mechanicznie).

Dokument magazynowy ZZR powstał ze względu na rangę zdarzenia (szczegółowa ewidencja wyrobów skażonych). Na dzień 8 grudnia 2008 r., tj. na moment otrzymania informacji o możliwości skażenia wyrobów spółki, wówczas przekształcanej (spółki akcyjnej), dodatkowo spółka posiadała na magazynie wyroby gotowe skażone, które nie zostały jeszcze sprzedane.

W związku z tym, że spółka komandytowo - akcyjna jest podmiotem zobowiązanym do dokonania rozliczeń podatkowych w związku z zakończeniem działalności spółki akcyjnej, Wnioskodawca ma wątpliwości co do prawidłowości skorygowania przychodu i rozliczenia strat spółki przekształcanej powstałych w wyniku skażenia wyrobów.

Spółka w ujęciu bilansowym straty z tytułu skażenia wyrobów rozliczyła w następujący sposób:

1.

spółka przekształcona wystawiając faktury korygujące dokonała korekty przychodów z tytułu sprzedaży za rok 2008 spółki przekształcanej, tj. obniżając przychody wyłącznie spółki akcyjnej;

2.

spółka przekształcona wprowadziła przedmiotowe wyroby na stan magazynowy w roku 2008 korygując odpowiednio: konto "koszt własny sprzedanych produktów" obniżając wartość kosztów operacyjnych oraz konto "wyroby gotowe" podwyższając stan magazynowy według średniego technicznego kosztu wytworzenia;

3.

spółka dokonała odpisu aktualizującego wartości zapasów magazynowych dotyczących wyrobów skażonych wraz z przypadającymi na nie odchyleniami. Odpis aktualizujący dotyczył zarówno zapasów pozostałych na magazynie w dniu otrzymania informacji o skażeniu wyrobów, jak i przyjętych zwrotów towarów od kontrahentów;

4.

spółka obniżyła koszty podstawowej działalności operacyjnej o koszty zwróconych na magazyn wyrobów skażonych w roku 2008, czyli w spółce akcyjnej (nanosząc dokumenty magazynowe ZZR oraz ZZ w księgach rachunkowych roku 2008).

Spółka w ujęciu podatkowym straty z tytułu skażenia wyrobów rozliczyła w następujący sposób:

1.

spółka na podstawie wystawionych w 2009 r. faktur korygujących obniżyła przychody ze sprzedaży za rok 2008 w całości odnosząc je do przychodów spółki przekształcanej - spółki akcyjnej;

2.

spółka wyłączyła z kosztów podatkowych spółki przekształcanej - spółki akcyjnej odpis aktualizujący stan zapasów w roku 2008. Jednocześnie po dokonaniu utylizacji skażonych wyrobów w okresie od stycznia do lutego 2009 r. spółka zaliczyła przedmiotową wartość strat, na jakie został utworzony odpis, do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym 2009, czyli ujęła koszty w rozliczeniach w zakresie podatku dochodowego spółki przekształconej - spółki komandytowo - akcyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy słusznie spółka obniżyła przychody ze sprzedaży za rok 2008 w całości odnosząc je do rozliczenia spółki przekształcanej - spółki akcyjnej...

Zdaniem Wnioskodawcy, korekta przychodów w związku z obowiązkiem odbioru od kontrahentów skażonych wyrobów powinna zostać odniesiona do rozliczenia spółki przekształcanej (spółki akcyjnej), dla której przychód ten był przychodem należnym. Spółka przekształcona (spółka komandytowo - akcyjna) prawidłowo, w myśl ustawy o rachunkowości, ujęła utworzony odpis aktualizujący do kosztów operacyjnych. w ocenie Wnioskodawcy, straty w środkach obrotowych, jak również koszty utylizacji skażonych wyrobów będą w momencie likwidacji (utylizacji) skażonych wyrobów stanowiły koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy w części przypadającej na Jego udział w zyskach spółki komandytowo - akcyjnej.

Uzasadnienie.

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego zostały uregulowane w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). w myśl natomiast art. 552 powyższej ustawy, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Należy również zwrócić uwagę na art. 553 Kodeksu spółek handlowych, który reguluje zasadę sukcesji generalnej (sukcesji uniwersalnej), zgodnie z którą spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Na gruncie prawa podatkowego, skutki omawianej transformacji reguluje przepis art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym do przekształcenia osobowej spółki handlowej, powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, stosuje się odpowiednio przepis art. 93a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym spółka przekształcona wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Sytuację spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia, a także wspólników tej spółki - w odniesieniu do praw i obowiązków o charakterze podatkowym spółki kapitałowej - określić można jako następstwo prawne. Nie można zatem mówić o likwidacji spółki kapitałowej, ale raczej o jej kontynuacji, z tą jednak różnicą, że spółka występuje w zmienionej formie prawnej.

Zatem w przypadku przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę komandytowo - akcyjną, nowo powstała spółka wstępuje we wszelkie wynikające z prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej. w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, nie można jednak mówić o sukcesji uniwersalnej, ze wszystkimi jej skutkami podatkowymi. Na moment przekształcenia dla celów podatkowych straci swój byt spółka akcyjna, która była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast od momentu przekształcenia, wspólnicy spółki stają się podmiotami opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych bądź podatkiem dochodowym od osób prawnych, gdy wspólnikiem jest spółka posiadająca osobowość prawną. w przypadku spółki komandytowo - akcyjnej podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz każdy wspólnik tej spółki indywidualnie.

W związku z powyższym, określenie wysokości przychodu i kosztów, dochodu do opodatkowania oraz należnego podatku dochodowego dokonuje się dla poszczególnych wspólników odrębnie.

Korekta przychodów spółki akcyjnej (spółki przekształcanej).

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przedstawionym stanie faktycznym przychody, które były przychodami należnymi w spółce akcyjnej (przekształcanej), a następnie z uwagi na konieczność wycofania produktów z rynku, musiały zostać skorygowane, prawidłowo zostały odniesione do rozliczenia spółki akcyjnej (przekształcanej).

Spółka akcyjna (przekształcana) sprzedała produkty swoim kontrahentom. Następnie otrzymała informację od powiatowego lekarza weterynarii, że produkty te są skażone z przyczyn, które nie leżały po stronie spółki (wyroby skażone były dioksynami w związku ze zużyciem do produkcji wyrobów wątroby wieprzowej sprowadzonej z Irlandii). w konsekwencji, spółka została zobowiązana do odbioru od kontrahentów tych produktów. Jednakże sprzedaż została ujęta w księgach spółki akcyjnej (przekształcanej) i zostały wystawione faktury VAT.

W myśl art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepisy ustawy podatkowej nie regulują wprost zasad dokonywania korekt przychodów. z przepisu art. 12 ust. 3 ww. ustawy wynika jedynie, że przychody związane z działalnością gospodarczą podlegają pomniejszeniu o wartość zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Spółka komandytowo - akcyjna (spółka przekształcona) wystawiła faktury korygujące w okresie od stycznia do kwietnia 2009 r., a więc po zakończeniu roku podatkowego spółki akcyjnej (przekształcanej). w konsekwencji, faktury korygujące wystawione po końcu roku, powinny korygować przychody tego roku, w którym przychody te zostały zrealizowane, tj. przychody roku podatkowego spółki przekształcanej (spółki akcyjnej). Skoro były to przychody należne spółki akcyjnej (przekształcanej), to skorygowanie tych przychodów powinno zostać odniesione do okresu, w którym podatnikiem była jeszcze spółka akcyjna (spółka przekształcana), zatem powinny zostać ujęte w rozliczeniu spółki akcyjnej (przekształcanej).

Uzasadnieniem dla takiej kwalifikacji jest brzmienie art. 12 ust. 3 oraz ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. z przepisów tych wynika, że przychodem w danym roku podatkowym są również osiągnięte przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Natomiast za datę powstania przychodu uważa się co do zasady dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W przedmiotowym stanie faktycznym wydanie rzeczy, a także wystawienie faktury VAT miało miejsce przed przekształceniem formy prawnej spółki, a więc przed zakończeniem roku podatkowego spółki akcyjnej (przekształcanej). Zatem przychód, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z tytułu sprzedaży wyrobów następnie wycofanych ze sprzedaży na rynku, powstał w roku podatkowym spółki akcyjnej (przekształcanej). Przyjęcie do zwrotu wyrobów sprzedanych przez spółkę akcyjną (przekształcaną) powinno obniżyć przychody tej właśnie spółki. w momencie sprzedaży towarów u sprzedającego powstał przychód należny. Spółka akcyjna (przekształcana) była zobowiązana do wykazania tego przychodu i odprowadzenia zaliczki na podatek. w przypadku przyjęcia towarów z powrotem, przychód w wysokości wartości zwróconego towaru przestaje być przychodem należnym i sprzedawca musi obniżyć przychody o wartość tych zwróconych towarów.

Zasadniczo przepisy Kodeksu spółek handlowych zakładają ciągłość i kontynuację działalności gospodarczej przy wykorzystaniu tego samego majątku przez podmiot powstały z przekształcenia. Niemniej jednak ciągłość ta nie wystąpi w pełni w sferze praw i obowiązków podatkowych. w myśl art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej, do przekształcenia spółki osobowej prawa handlowego, powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, stosuje się odpowiednio przepisy § 1, które przewidują sukcesję podatkową. Zgodnie z zasadami wykładni prawa, przez zwrot "odpowiednio" można rozumieć stosowanie przepisów wprost, z pewnymi modyfikacjami bądź niestosowanie ich w ogóle.

W ocenie spółki, w tym przypadku nie można stosować przepisów podatkowych wprost, z uwagi na istotne odmienności spółek osobowych oraz kapitałowych w zakresie przepisów podatkowych. w szczególności, należy mieć na uwadze, że spółka kapitałowa jest podatnikiem podatku dochodowego, natomiast spółka osobowa takiego statusu nie ma i podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy spółki. Nie występuje zatem sukcesja generalna w ujęciu podatkowym w zakresie przepisów o podatku dochodowym. w związku z tym, nie byłoby zasadne przypisanie korekty całego przychodu wspólnikom spółki komandytowo - akcyjnej, którymi podobnie jak Wnioskodawca, są również osoby fizyczne.

Z uwagi na przekształcenie formy prawnej spółki i brak kontynuacji w podatku dochodowym (spółka przekształcana (akcyjna) była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast spółka przekształcona (komandytowo - akcyjna), nie jest podatnikiem podatku dochodowego, podatnikami są wspólnicy spółki - podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych, jeśli wspólnikiem jest również osoba prawna).

Przychód został obniżony w spółce przekształcanej (spółce akcyjnej). Prawidłowe było zatem skorygowanie tych przychodów w rozliczeniach spółki akcyjnej (przekształcanej). Fakt wystawienia faktury korygującej przez spółkę przekształconą (spółkę komandytowo - akcyjną) nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Faktura korygująca nie dokumentuje bowiem odrębnego zdarzenia, lecz odnosi się ściśle do stanu faktycznego zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia powinna być zatem faktura pierwotna. Skoro przychód należny powstał w spółce akcyjnej (przekształcanej) i udokumentowany był fakturami VAT wystawionymi przez tą spółkę, to korekta przychodów również powinna być ujęta w rozliczeniach spółki przekształcanej (spółki akcyjnej). Zwrot towarów do magazynu spółki spowodował pomniejszenie kosztów w działalności spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Stosownie do regulacji art. 552 Kodeksu spółek handlowych, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych związanych z przekształceniem spółki akcyjnej w spółkę komandytowo - akcyjną reguluje art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Mając na uwadze powyższe, przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę komandytowo - akcyjną, zarówno z punktu widzenia prawa spółek handlowych, jak i prawa podatkowego nie jest rozumiane jako likwidacja spółki kapitałowej, tylko proces zmierzający do zmiany formy prawnej organizacji. Spółka przekształcana nie jest traktowana jako podmiot likwidowany, gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy użyciu tego samego majątku, a udziałowcy (akcjonariusze) kapitałowej spółki przekształcanej stają się, z dniem przekształcenia, wspólnikami spółki przekształconej. Następuje zatem przekształcenie formy ustrojowej spółki przy jednoczesnej kontynuacji jej bytu prawnego oraz przy zachowaniu tożsamości podmiotu i ma miejsce sukcesja uniwersalna wynikająca z przepisów prawa podatkowego.

Z punktu widzenia przepisów podatku dochodowego spółka komandytowo - akcyjna, w której opodatkowaniu podlegają wspólnicy spółki, będący osobami fizycznymi i prawnymi, jest jednak inną jednostką niż uprzednio prowadzona jednostka w formie spółki akcyjnej, która podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Tak więc pomimo, że nie dochodzi do likwidacji osoby prawnej, tylko do przekształcenia formy ustrojowej jednostki przy jednoczesnej kontynuacji jej bytu prawnego, to jako podmiot podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym przestaje on istnieć, a z dniem przekształcenia wspólnicy spółki komandytowo - akcyjnej w zależności od ich statusu, stają się podmiotami opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Należy mieć na względzie, że sposób ustalania dochodu w podmiocie przekształcanym i powstałym w wyniku przekształcenia musi być zgodny z odrębnymi przepisami podatkowego prawa materialnego. Kluczowe znaczenie odgrywa data przekształcenia o znaczeniu konstytutywnym, która nie jest jednak znana w momencie podjęcia decyzji o planowanym przekształceniu spółki akcyjnej w spółkę komandytowo - akcyjną, ponieważ jest to dzień faktycznego dokonania wpisu spółki przekształconej (spółki komandytowo - akcyjnej) przez organ rejestrowy. w świetle powyższego, przychody uzyskane z tytułu wykonania dostaw i usług zakończonych przed datą przekształcenia będą stanowiły przychody spółki akcyjnej i podlegały opodatkowaniu w wysokości i na zasadach określonych w art. 12 ust. 3 - 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w przypadku dokonania dostaw i wykonania usług po dacie przekształcenia będą to przychody spółki komandytowo - akcyjnej opodatkowane, w części dotyczącej wspólnika spółki osobowej będącego osobą prawną, na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w części dotyczącej wspólnika będącego osobą fizyczną na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Postanowienia art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazują, iż za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zasady rozpoznawania przychodów określonych w art. 12 ust. 3 ww. ustawy uregulowane zostały w art. 12 ust. 3a - 3e.

W myśl art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Natomiast jeśli wystąpią okoliczności, że do wystawionych wcześniej przez spółkę akcyjną faktur będzie trzeba wystawić faktury korygujące po dacie przekształcenia, gdy spółka kapitałowa przestanie istnieć, nie jest możliwe, aby to ona wystawiła faktury korygujące. Ponieważ spółka przekształcona wstępuje, zgodnie z zasadą sukcesji uniwersalnej, we wszelkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej, to spółka komandytowo - akcyjna jest zobowiązana, zgodnie z faktycznym przebiegiem zdarzenia, do wystawienia faktury korygującej.

Zasady wystawiania faktur korygujących regulują przepisy § 13 i § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337). z przepisu § 13 wynika, że faktura korygująca winna zostać wystawiona w przypadku, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej udzielony został rabat, nastąpił zwrot sprzedawcy towarów oraz zwrot nabywcy kwot nienależnych, nastąpił zwrot nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu. Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 14 ust. 1 rozporządzenia).

Faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zatem faktura pierwotna.

W odniesieniu do kwestii dotyczących korekty przychodu, należy rozróżnić dwie sytuacje:

1.

kiedy korekta jest wynikiem błędu lub

2.

kiedy korekta jest wynikiem zaistnienia okoliczności, które zaistnieją po jakimś czasie od momentu sprzedaży towarów.

W sytuacji, gdy transakcja sprzedaży towarów od początku jej zawarcia była wadliwa (np. błędnie zastosowano cenę, stawkę podatku), to korekta tego błędu powinna skutkować u sprzedającego korektą przychodów okresu, w którym był wykazany pierwotnie przychód.

Natomiast jeśli transakcja sprzedaży towarów została dokonana zgodnie z przepisami prawa oraz wolą stron i sprzedający w związku z tą transakcją wykaże przychód, a po jakimś czasie dojdzie do zwrotu towarów z uwagi na okoliczności, które wyjdą na jaw po dniu sprzedaży towarów (zwrot towarów nastąpi np. w ramach reklamacji), to u sprzedającego zwrot towarów powinien skutkować zmniejszeniem przychodów okresu, w którym zwrot towarów miał miejsce (art. 12 ust. 3a i art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a nie okresu sprawozdawczego, w którym wykazany był pierwotnie przychód ze sprzedaży tych towarów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę zaistniały stan faktyczny, stwierdzić należy, iż okoliczność mająca wpływ na zmianę przychodów podatnika (zwrot towarów) zaistniała już po wystawieniu pierwotnej faktury, która wolna była od wad. w związku z tym, nie ma podstaw, aby dokonywać jej korekty wstecz. Skutki związane ze zwrotem towarów powinny być uwzględniane w rozliczeniach podatkowych na bieżąco.

Reasumując, spółka przekształcona (spółka komandytowo - akcyjna) w związku z otrzymanym zwrotem towarów sprzedanych przez spółkę przekształcaną (spółkę akcyjną) powinna dokonać korekty przychodów podatkowych w miesiącu, w którym wystawiane są faktury korygujące. Brak jest zatem podstaw do wstecznego korygowania przychodów spółki przekształcanej (spółki akcyjnej) z tytułu sprzedaży, której dotyczy zwrot towarów.

Jednocześnie nadmienia się, iż szczegółowe określenie kwestii korekty przychodów na bieżąco w stosunku do Wnioskodawcy oraz zagadnienie dotyczące kosztów uzyskania przychodów (pytanie Nr 2) objęte zostało interpretacją z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych z dnia 3 lutego 2010 r. Nr ILPB1/415-1216/09-2/TW.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl