ILPB2/436-9/08-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-9/08-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2008 r. (data wpływu 4 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży oddziału - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży oddziału.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, czynnym - zagranicznym przedsiębiorcą działającym w Polsce za pośrednictwem zarejestrowanego oddziału, samodzielnie sporządzającego bilans, który podlega badaniu przez biegłego rewidenta. W grudniu 2007 r. przeprowadzona została transakcja zbycia oddziału. Sprzedany został cały jego majątek - w tym środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zapasy towarów handlowych. Nabywcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Zainteresowany jest jednym z udziałowców. Ww. spółka z o.o. przejęła także dotychczasowe kontrakty zawarte w ramach działalności oddziału będącego przedmiotem sprzedaży. Przejęcie kontraktów nastąpiło na podstawie trójstronnego porozumienia (Wnioskodawca, nabywca oddziału, kontrahent). Spółka z o.o., jako podmiot przejmujący, wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki wynikające ze wspomnianych kontraktów. Strony uzgodniły, że cena sprzedaży oddziału zostanie zapłacona w taki sposób, iż nabywca ureguluje zobowiązania oddziału (Wnioskodawcy) wobec jego wierzycieli. Towary przejęte w ramach przedmiotowej transakcji zostały zakupione przez Zainteresowanego (w ramach działalności oddziału) w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Odliczony został podatek naliczony.

W styczniu 2008 r. (miesiącu następującym po transakcji sprzedaży oddziału) dokonana zostanie korekta ceny sprzedaży w związku ze zmianą wartości aktywów zbywanego oddziału. Wraz z dokonaniem wspomnianej korekty zostanie wystawiona faktura korygująca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy w przypadku, jeżeli transakcja zbycia podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w przedmiotowej sprawie zastosowanie będzie miała ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych i w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania tym podatkiem.

Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na to, że sprzedawany oddział jest jednostką samodzielnie sporządzającą bilans przedmiotowa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług (co do zasady).

Według art. 6 ust. 1c ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Z art. 6 ust. 2 cyt. ustawy wynika, iż wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - podatek pobiera się według stawki najwyższej od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na to, że transakcja sprzedaży oddziału jest wyłączona, a nie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, będzie ona opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wyodrębniona wartość rynkowa poszczególnych składników wchodzących w skład sprzedawanego oddziału (rzeczy, prawa majątkowe), w odmiennym przypadku (brak wyodrębnienia) podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa przedmiotowego oddziału przy zastosowaniu najwyższej, jaka może być zastosowana w stosunku do poszczególnych składników, stawki podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Tut. organ wskazuje, że przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca podał art. 6 ust. 1c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako przepis, zgodnie z którym podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Mając jednak na uwadze merytoryczną treść przedmiotowego wniosku, tut. organ zrozumiał, iż Wnioskodawca miał na uwadze treść art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ww. ustawy.

Jednocześnie dodać należy, iż zbycie oddziału podlega wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług, co zostało wskazane w interpretacji nr ILPP1/443-163/08-2/KG z dnia 2 maja 2008 r.

Mając powyższe na względzie stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych został rozstrzygnięty interpretacjami indywidualnymi z dnia 2 maja 2008 r. o numerach: ILPB3/423-115/08-2/HS, ILPB3/423-115/08-3/HS, ILPB3/423-115/08-4/HS i ILPB3/423-115/08-5/HS, a w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług - interpretacjami indywidualnymi z dnia 2 maja 2008 r. o numerach: ILPP1/443-163/08-3/KG i ILPP1/443-163/08-2/KG.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl