ILPB2/436-76/11-3/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-76/11-3/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu 7 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 czerwca 2011 r. (data wpływu 30 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

"A" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, z siedzibą w Z. (dalej jako: Spółka komandytowa) jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Komplementariuszem Spółki komandytowej jest "B" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka z o.o.). W dniu 13 listopada 2008 r. Spółka z o.o. nabyła działkę, na której rozpoczęła inwestycję budowlaną (10 sierpnia 2009 r. Spółka z o.o. otrzymała pozwolenie na budowę), polegającą na wzniesieniu budynku produkcyjno-biurowego z parkingiem oraz budowie zbiornika na ścieki, zbiornika wodnego do celów przeciwpożarowych i odbioru wód deszczowych o powierzchni ponad 30 m 2 i dwóch zbiorników na gaz propan o pojemności 6,7 m 3 każdy oraz zjazdu z drogi gminnej - działki nr 328/1 obręb K. na działkę Inwestora w K. działka nr geod. 126/13, 328/1. W dniu 15 grudnia 2010 r. nastąpiło zakończenie robót budowlanych i zgłoszenie obiektu do odbioru. Odbiór budowy nastąpił 17 lutego 2011 r.

Obecnie Spółka z o.o. planuje wnieść aportem do Spółki komandytowej wyżej opisaną nieruchomość zabudowaną w zamian za prawa udziałowe w Spółce komandytowej. Kwota należnego podatku VAT podlegać ma zwrotowi w gotówce na rzecz Spółki z o.o. na podstawie faktury VAT wystawionej przez Spółkę z o.o., w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy przenoszącej własność zabudowanej nieruchomości. Nieruchomość będąca przedmiotem wkładu nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Przedmiotowa nieruchomość będzie stanowić w Spółce komandytowej środek trwały, w związku z czym zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ponadto, jak wskazano w uzupełnieniu wniosku przedmiot aportu będzie wykorzystywany przez Spółkę komandytową do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Oprócz opodatkowanych dostaw na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru Spółka komandytowa świadczy również usługi, dla których miejsce opodatkowania wyznaczone jest poza terytorium kraju na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy wniesienie aportu w postaci nieruchomości do Spółki komandytowej powoduje po stronie Wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 w związku z ust. 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie wkładu do Spółki komandytowej w postaci zabudowanej nieruchomości skutkuje zmianą umowy Spółki komandytowej, która to zmiana umowy opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 w związku z ust. 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.). Na podstawie powołanych przepisów podatkowi podlegają, m.in. umowy spółki oraz zmiany umów jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się, zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przy spółce osobowej, m.in. wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego. Warto też zaznaczyć, że umowa Spółki komandytowej oraz jej zmiana podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych tylko wtedy, jeżeli w momencie zawarcia umowy, na terytorium Polski znajduje się siedziba spółki określona w umowie tej spółki, co ma miejsce w tym przypadku (zgodnie z art. 1 ust. 5 ustawy o p.c.c.).

Reasumując, zmiana umowy Spółki komandytowej w związku z wniesieniem aportu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku Spółki komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w zw. z pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki i ich zmiany.

Zgodnie z art. 1a pkt 1 ww. ustawy, użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki (art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy).

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na spółce.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, podstawę opodatkowania przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego - stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, a stawka podatku wynosi 0,5%.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ww. ustawy, notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Spółka z o.o. (komplementariusz Wnioskodawcy) planuje wnieść aportem do Spółki komandytowej nieruchomość zabudowaną w zamian za prawa udziałowe w tej Spółce.

Mając powyższe na uwadze wyjaśnić należy, iż w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadzono zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji, przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa spółki oraz zmiana umowy spółki - a nie czynność w postaci wniesienia wkładu niepieniężnego (aport), która jest czynnością wtórną do faktu zawarcia lub zmiany umowy spółki, czyli czynności objętych zakresem przedmiotowym analizowanej ustawy.

Należy zatem podkreślić, iż z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że w przypadku umowy spółki osobowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego lub zmiany tej umowy. Oznacza to, że analizowana ustawa nie uzależnia momentu powstania obowiązku podatkowego od fizycznego wykonania zobowiązania, tzn. wniesienia do spółki deklarowanego wkładu. Wiąże się to z przytoczoną powyżej zasadą, że opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega tylko i wyłącznie czynność cywilnoprawna objęta ustawą - wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (np. umowa spółki, zmiana umowy spółki) - a nie jej przedmiot (np. wniesienie wkładu).

Reasumując, opisane we wniosku zwiększenie majątku Spółki komandytowej poprzez wniesienie do tej spółki opisanego wyżej wkładu niepieniężnego stanowi, na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zmianę umowy spółki osobowej, co oznacza, że czynność ta podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, informuje się, że w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl