ILPB2/436-67/11-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-67/11-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2011 r. (data wpływu 23 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia prawa własności niezabudowanych nieruchomości gruntowych ze spółki jawnej na rzecz jej wspólnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia prawa własności niezabudowanych nieruchomości gruntowych ze spółki jawnej na rzecz jej wspólnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący spółką jawną prowadzi działalność gospodarczą w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży materiałów budowlanych. Zainteresowany jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Spółkę tworzy trzech wspólników - wszyscy są osobami fizycznymi.

W 2008 r. Wnioskodawca zakupił od osób fizycznych 8 działek przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Z tytułu dokonanej czynności - sprzedaży nie był naliczony podatek VAT, zaś kupujący (Zainteresowany) zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych. Tym samym od transakcji nie był odliczany podatek od towarów i usług.

Wnioskodawca zakupując nieruchomości planował wybudować budynki mieszkalne jednorodzinne i sprzedać je wraz z gruntem osobom trzecim. Zainteresowany rozpoczął budowę domów na 3 działkach. Pozostałe działki pozostały niezabudowane. Rynek zweryfikował zamierzania spółki, w ten sposób, że okazało się, że nie ma chętnych na zakup zabudowanych budynkiem jednorodzinnym działek.

W związku z powyższym Wnioskodawca zamierza wycofać się z działalności deweloperskiej. Wspólnicy zamierzają rozliczyć wypłatę z zysku za rok 2010 częściowo w gotówce a częściowo poprzez przeniesienie prawa własności niezabudowanych działek na rzecz wspólników.

Zainteresowany osiągnął zysk za rok 2010 i ma w bilansie zyski niepodzielone za lata ubiegłe. Wnioskodawca wykazuje zakupione działki jako zapasy nie jako majątek trwały.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy czynność rozporządzająca polegająca na przeniesieniu prawa własności niezabudowanych nieruchomości gruntowych ze spółki (Wnioskodawcy) na rzecz jej wspólnika podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w wniosku czynność polegająca na przeniesieniu przez Zainteresowanego na rzecz wspólnika prawa własności nieruchomości niezabudowanej, nie stanowiącej środka trwałego spółki jawnej, jako elementu podziału zysku spółki jawnej nie jest przewidziana w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych jako czynność opodatkowana tym podatkiem.

Powyższa czynność nie stanowi bowiem umowy sprzedaży w rozumieniu kodeksu cywilnego, nie stanowi też umowy zamiany, ani innej umowy opisanej w art. 1 cytowanej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

1.

następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat i dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki;

2.

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3.

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca (spółka jawna) w 2008 r. - w celu wybudowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych i sprzedaży ich wraz z gruntem osobom trzecim - zakupił od osób fizycznych 8 działek przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Wnioskodawca rozpoczął budowę domów na 3 działkach, pozostałe działki pozostały niezabudowane. Z uwagi na fakt, że nie ma chętnych na zakup zabudowanych budynkiem jednorodzinnym działek, Wnioskodawca zamierza wycofać się z działalności deweloperskiej. Wspólnicy zamierzają rozliczyć wypłatę z zysku za rok 2010 częściowo w gotówce a częściowo poprzez przeniesienie prawa własności niezabudowanych działek na rzecz wspólników.

Zainteresowany wskazał, że przedmiotowa czynność nie stanowi umowy sprzedaży w rozumieniu kodeksu cywilnego, nie stanowi też umowy zamiany, ani innej umowy opisanej w art. 1 cytowanej ustawy.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż czynność rozporządzająca polegająca na przeniesieniu przez Wnioskodawcę na rzecz wspólników prawa własności nieruchomości gruntowej, nie została wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta - jak wskazał Zainteresowany - nie stanowi umowy sprzedaży w rozumieniu kodeksu cywilnego, umowy zamiany, ani innej umowy opisanej w art. 1 cytowanej ustawy. A zatem, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 14 czerwca 2011 r. została wydana interpretacja indywidualna nr ILPP2/443-571/11-2/SJ. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach

- art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl