ILPB2/436-66/09-4/AJ - Opodatkowanie PCC umowy pożyczki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-66/09-4/AJ Opodatkowanie PCC umowy pożyczki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko SPÓŁKI AKCYJNEJ przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2009 r. (data wpływu: 27 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 czerwca 2009 r. (data wpływu: 25 czerwca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pożyczek zaciągniętych od jedynego udziałowca oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 18 czerwca 2009 r., znak ILPB3/423-293/09-2/ŁM, ILPB2/436-66/09-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowanego, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 18 czerwca 2009 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 22 czerwca 2009 r.), zaś w dniu 25 czerwca 2009 r. (data nadania: 24 czerwca 2009 r.) do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W latach 2007/2008 Spółka akcyjna zaciągnęła dwie pożyczki od jedynego akcjonariusza, tj. Spółki norweskiej (100% akcji). Umowy pożyczki zostały zawarte w celu pozyskania środków na wypłatę dywidendy za rok 2006 (pożyczka uzyskana w 2007 r.) oraz dywidendy za rok 2007 (pożyczka uzyskana w 2008 r.).

Strony w zawartych umowach ustaliły, iż przekazanie pieniędzy z tytułu pożyczki, odbędzie się na zasadzie wzajemnej kompensaty wierzytelności. Spółka norweska dokona kompensaty wierzytelności z tytułu przekazania środków do Wnioskodawcy z wierzytelnościami wynikającymi z należnej Akcjonariuszowi dywidendy. Takiej samej kompensaty wierzytelności, dokona poprzez odpowiednie zapisy w swych księgach handlowych Zainteresowany.

Pożyczki zostały zaciągnięte w walucie polskiej, natomiast spłaty pożyczek (raty) dokonywane są w walucie EURO po przeliczeniu PLN na EURO wg kursu średniego NBP z dnia zapłaty (raty) pożyczki.

Obciążenia z tytułu odsetek (noty odsetkowe) wystawiane są przez pożyczkodawcę w PLN, natomiast zapłata odsetek następuje w walucie EURO po przeliczeniu PLN na EURO wg kursu średniego NBP z dnia zapłaty odsetek.

Przeliczenie spłat pożyczek i zapłat odsetek (z PLN na EURO) dokonywane jest zgodnie z zawartymi w umowach ustaleniami, tj. wg średniego kursu NBP z dnia zapłaty zobowiązania.

W wyniku spłaty pożyczek (rat) i należnych pożyczkodawcy odsetek, występują różnice kursowe, które odpowiednio zwiększają przychody podatkowe (zrealizowane dodatnie różnice kursowe), bądź zwiększają koszty uzyskania przychodów (zrealizowane ujemne różnice kursowe).

Zapłacone raty pożyczki zmniejszają zobowiązania z tego tytułu.

Od pożyczek został zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych PPC-3 w wysokości 0,5% kwoty od otrzymanej pożyczki.

Od wypłaconej dywidendy i spłaconych odsetek od pożyczek, nie pobrano podatku dochodowego od osób prawnych u źródła - Spółka na mocy ustawy p.d.o.p., skorzystała ze zwolnienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wypłacone odsetki od pożyczek zaciągniętych przez Spółkę w latach 2007, 2008 i 2009 na wypłatę dywidendy, która została rozliczona poprzez wzajemną kompensatę wierzytelności (wierzytelność wynikająca z należnej akcjonariuszowi dywidendy skompensowana z wierzytelnością wynikająca z zawartej umowy pożyczki), będą kosztami uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty.

2.

Czy różnice kursowe od spłacanych rat pożyczek i należnych akcjonariuszowi odsetek, będą stanowiły koszty uzyskania przychodu Spółki (ujemne różnice kursowe), bądź przychody podatkowe (dodatnie różnice kursowe) w momencie ich faktycznej zapłaty.

3.

Czy Spółka miała lub ma obowiązek pobrania podatku dochodowego u źródła od wypłaconej akcjonariuszowi dywidendy i zapłaconych odsetek od pożyczek.

4.

Czy w związku z otrzymanymi w łatach 2007-2008 pożyczkami, Spółka dokonała prawidłowego naliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych p.c.c. - 3 w wysokości 0,5% wartości pożyczki, natomiast od 1 stycznia 2009 r., otrzymane pożyczki są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Tutejszy Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na czwarte pytanie przedstawione we wniosku dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych, natomiast w zakresie odpowiedzi na trzy poprzednie pytania dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych wydano w dniu 21 lipca 2009 r. interpretacje indywidualne nr: ILPB3/423-293/09-4/ŁM i ILPB3/423-293/09-5/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do czwartego z zadanych pytań dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych, Spółka od otrzymanych w latach 2007-2008 pożyczek, naliczyła i zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych p.c.c. - 3, według stawki odnoszącej się do umowy spółki, tj. w wysokości 0,5% wartości otrzymanej pożyczki. Podatek ten został naliczony zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca podaje, iż w związku ze zmianą ww. ustawy, poprzez dodanie do art. 9 punkt 10 litery "i", począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r. zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne:.... pożyczki udzielone przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Na mocy tego przepisu, Spółka od otrzymanej w dniu 29 kwietnia 2009 r. pożyczki od akcjonariusza nie odprowadziła podatku od czynności cywilnoprawnych p.c.c. - 3.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznaczyć należy, iż w powyższej sprawie odnośnie pożyczek otrzymanych w latach 2007 i 2008 - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 209, poz. 1319) - będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r., natomiast zgodnie z art. 3 ustawy zmieniającej - odnośnie pożyczki otrzymanej w dniu 29 kwietnia 2009 r. - przepisy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r., w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlegają podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

a.

rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b.

siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

Zgodnie z art. 1a pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r., określenie "spółka kapitałowa" oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca, będący polską spółką kapitałową, w latach 2007 i 2008 r. otrzymał pożyczki od Swojego norweskiego akcjonariusza. Oznacza to, że w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w brzmieniu do dnia 31 grudnia 2008 r., nastąpiła zmiana umowy spółki polskiej. Jak wskazano powyżej, zmiana umowy spółki podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli w chwili dokonania czynności, w tym przypadku zawarcia umowy pożyczki, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajdował się rzeczywisty ośrodek zarządzania spółki - pożyczkobiorcy albo siedziba spółki - pożyczkobiorcy w przypadkach wskazanych w art. 1 ust. 5 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zatem w myśl art. 4 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy przy umowie spółki (jej zmianie) obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na Zainteresowanym, albowiem podatnikiem tego podatku jest spółka. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy przy zmianach umowy spółki stosuje się stawkę podatku przewidzianą dla umowy spółki, czyli stawkę w wysokości 0,5%, a podstawę opodatkowania będzie stanowić kwota udzielonej pożyczki.

W przypadku więc, gdy rzeczywisty ośrodek zarządzania pożyczkobiorcy i jego siedziba znajdowały się w Polsce, pożyczki udzielone Zainteresowanemu w latach 2007 i 2008 przez Jego akcjonariusza - podmiot zagraniczny, w rozumieniu przepisów obowiązujących do dnia 31 grudnia 2008 r. stanowiły zmianę umowy spółki, która podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5%.

Natomiast w odniesieniu do pożyczki udzielonej Wnioskodawcy w 2009 r. tut. Organ stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy pożyczki.

Jednakże na mocy art. 9 pkt 10 lit. i) tejże ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r., zwolniono od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

Z powyższego wynika, iż pożyczka otrzymana przez Zainteresowanego od akcjonariusza po dniu 31 grudnia 2008 r. (w dniu 29 kwietnia 2009 r.) jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych, w konsekwencji czego obowiązek zapłaty podatku z tegoż tytułu nie wystąpił.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl