ILPB2/436-56/10-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-56/10-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu 3 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży działu przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

* podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy sprzedaży działu przedsiębiorstwa,

* podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży części przedsiębiorstwa,

* podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: "Wnioskodawca") jest spółką założoną przez holenderskiego rezydenta podatkowego.

W chwili obecnej, Spółka planuje nabyć część działalności S.A. (dalej: "X") związanego z produkcją pralek i lodówek. Działalność produkcyjna x podzielona jest na kilka pionów odpowiedzialnych za produkcję sprzętu gospodarstwa domowego. Wnioskodawca zdecydował nabyć jeden z nich, tj. dział produkcji pralek i lodówek.

Umowa przedwstępna została podpisana w dniu 22 grudnia 2009 r. w umowie tej stwierdzono, że przedmiotem sprzedaży będzie dział produkcji pralek i lodówek, który obejmować będzie następujące składniki:

a.

nieruchomości oraz posadowione na nich budynki i urządzenia służące dostarczaniu energii, pary wodnej i wody, odprowadzaniu ścieków i świadczeniu usług telekomunikacyjnych;

b.

linie produkcyjne, majątek ruchomy i narzędzia produkcyjne używane przez x do prowadzenia działalności w ramach działu produkcji pralek i lodówek, stanowiące własność X, jak również ruchomości stanowiące obecnie aktywa leasingowane;

c.

surowce, części i zapasy produkcji w toku wchodzące w skład działu produkcji pralek i lodówek, wyłączając zapasy produkcji w toku na końcowej linii montażowej;

d.

prawa własności intelektualnej, to znaczy wszelkie prawa autorskie, patenty, prawa do wynalazków, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, prawa do dokumentacji technicznej, technologicznej, prawa do dokumentacji procesu lub oprogramowania do użytkowania linii produkcyjnych, do których x posiada tytuł prawny wyłącznie w związku z prowadzeniem działalności w ramach działu produkcji pralek i lodówek prowadzonego przez X;

e.

pracowników zatrudnionych przez x na podstawie umów o pracę lub na innej podstawie, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, których zakłady pracy w rozumieniu Kodeksu pracy ulegną przeniesieniu razem z działem produkcji pralek i lodówek;

f.

wszelką dokumentację i pozostałe dane konieczne dla Wnioskodawcy do prowadzenia działalności (włączając w szczególności dokumentację i pozostałe dane dotyczące pracowników oraz wszelkie dokumenty korporacyjne i finansowe), z wyłączeniem danych dotyczących sprzedaży (takich jak w szczególności dane dotyczące klientów, cen, dystrybucji) dotyczące własności x lub działalności prowadzonej przez dział produkcji pralek i lodówek, z zastrzeżeniem, że w odniesieniu do jakichkolwiek wymienionych powyżej dokumentów, których oryginały muszą być zgodnie z prawem przechowywane przez X, x przekaże Wnioskodawcy kopie odpowiednich dokumentów; oraz

g.

wszelkie technologie i specjalistyczną wiedzę potrzebną Wnioskodawcy do nieprzerwanego kontynuowania działalności w kształcie, w jakim była ona prowadzona przez x w ramach działu produkcji pralek i lodówek.

Ponadto X dokona zakupu aktywów leasingowanych od ich obecnych właścicieli.

Sprzedawany dział produkcji pralek i lodówek nie będzie obejmował następujących elementów:

a.

wszelkich zobowiązań dotyczących działu produkcji pralek i lodówek;

b.

jakiegokolwiek kapitału obrotowego, z wyłączeniem surowców, części i zapasów produkcji w toku, które zostaną przeniesione na Wnioskodawcę zgodnie z umową oraz

c.

wszelkich towarów (produktów) gotowych wytworzonych w ramach działu produkcji pralek i lodówek przed zbyciem działu pralek i lodówek.

Po dokonaniu sprzedaży działu produkcji pralek i lodówek, Spółka będzie mogła samodzielnie prowadzić działalność polegającą na produkcji oraz sprzedaży pralek i lodówek, wyłącznie przy wykorzystaniu składników przekazanych przez X, o których mowa powyżej.

Wnioskodawca będzie kontynuował produkcję pralek i lodówek obecnie produkowanych przez X.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy sprzedaż opisanego w stanie faktycznym działu produkcji pralek i lodówek podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: p.c.c.).

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż działu produkcji pralek i lodówek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 p.c.c. umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. w przypadku umowy zawartej pomiędzy dwoma rezydentami podstawę opodatkowania stanowi, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) p.c.c., wartość rynkowa rzeczy lub praw majątkowych. Natomiast stawka podatku wynosi 1% lub 2% w zależności od przedmiotu transakcji.

Jednakże analizując kwestię opodatkowania dokonywanej czynności cywilnoprawnej podatkiem od czynności cywilnoprawnych rozstrzygnąć należy kwestię opodatkowania takiej czynności podatkiem od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 p.c.c., podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z pewnymi wyjątkami wskazanymi w ustawie, które nie będą miały zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Wnioskodawca twierdzi, że zbywany zespół składników materialnych i niematerialnych tworzy zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a tym samym na podstawie art. 6 ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Oznacza to, że w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym nie wystąpi wyjątek, o którym mowa w art. 2 pkt 4 p.c.c. Tym samym zastosowanie znajdzie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) p.c.c., zgodnie z którym umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu.

Podsumowując, ponieważ transakcja zbycia działu produkcji pralek i lodówek przybrała postać umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat i dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* stanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zakresem przedmiotowym ustawy objęte są również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Z treści art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Natomiast zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5 ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym. Podstawę opodatkowania według art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Stawka podatku, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, wynosi od umowy sprzedaży:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,

b.

innych praw majątkowych 1%.

W przypadku opisanym w art. 7 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych podatek pobiera się według stawki najwyższej.

Zauważyć jednak należy, że w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się zakresie przedmiotowym ustawy np. umowa sprzedaży jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy spółki i jej zmiany,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Według definicji zawartej w art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przez "podatek od towarów i usług" rozumie się podatek nakładany ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Należy jednak zaznaczyć, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona, z wyjątkami wskazanymi w powyższym przepisie.

W związku z tym należy podkreślić, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy powyższa transakcja podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia przedmiotowej umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku natomiast, gdy zawarta umowa nie będzie podlegała regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, tj. żadna ze stron zawartej umowy nie będzie z tytułu zawarcia umowy opodatkowana VAT albo zwolniona z VAT, wówczas umowa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Informuje się, że w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w dniu 26 maja 2010 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP1/443-238/10-2/AW, w którym Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że przeznaczony do sprzedaży majątek, w postaci działu produkcji pralek i lodówek, nie spełnia definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wynikającej z art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ nie obejmuje zobowiązań. Tym samym nie spełnia wszystkich kryteriów wymienionych w tym przepisie. w związku z powyższym transakcja sprzedaży działu produkcji pralek i lodówek, będzie czynnością podlegającą przepisom ustawy (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy) i opodatkowaną na zasadach ogólnych, tj. według właściwych stawek podatkowych lub z zastosowaniem zwolnienia, o ile takie będzie wynikało z przepisów. w opisanym przypadku brak jest natomiast przesłanek do zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy.

Reasumując, skoro opisana we wniosku umowa sprzedaży - wbrew temu jak twierdzi Wnioskodawca - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (na zasadach ogólnych, tj. według właściwych stawek podatkowych lub z zastosowaniem zwolnienia, o ile takie będzie wynikało z przepisów), to w sprawie znajdą zastosowanie przepisy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przy czym należy mieć na uwadze treść art. 2 pkt 4 lit. b) tej ustawy.

Zatem, jeżeli cała opisana we wniosku transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jednocześnie nie korzystać z żadnego zwolnienia od tego podatku wówczas podatek od czynności cywilnoprawnych w ogóle nie wystąpi.

Jednakże w sytuacji, gdy nieruchomości wchodzące w skład przedmiotowej umowy będą zwolnione od podatku od towarów i usług wówczas ich sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy).

Ponadto, informuje się, że w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w dniu 26 maja 2010 r. wydano interpretację indywidualną nr ILPB3/423-208/10-2/EK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl