ILPB2/436-322/13-4/WS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-322/13-4/WS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2013 r. (data wpływu 4 grudnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 marca 2014 r. (data wpływu 11 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym pismem z dnia 25 lutego 2014 r. nr ILPP1/443-1084/13-2/AWa ILPB2/436-322/13-2/WS, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawcę, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 25 lutego 2014 r., skutecznie doręczono dnia 28 lutego 2014 r., zaś w dniu 11 marca 2014 r. (data nadania 7 marca 2014 r.), do tut. organu wpłynęła odpowiedź, w której Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 31 lipca 2013 r. w formie aktu notarialnego X (dalej jako sprzedający) sprzedał nieruchomości zabudowane określone w akcie, jako:

a.

działka (...), która to nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, który znajduje się w wykazie zabytków miasta, której właścicielem jest osoba fizyczna - Wnioskodawca, przy czym decyzją Prezydenta z dnia 30 sierpnia 2010 r. zostało wydane pozwolenie na jego rozbiórkę. Budynek nie jest zamieszkały ani też pod tym adresem nie są zameldowane żadne osoby. Nieruchomość tą sprzedający nabył od osób fizycznych - poza systemem podatku VAT,

b.

działka (...), która to nieruchomość zabudowana jest dwoma obiektami usługowymi, której właścicielem jest osoba fizyczna - Wnioskodawca, przy czym decyzją Prezydenta z dnia 12 stycznia 2011 r. zostało wydane pozwolenie na ich rozbiórkę. Budynek nie jest zamieszkały ani też pod tym adresem nie są zameldowane żadne osoby. Nieruchomość tą sprzedający nabył od osób fizycznych poza systemem podatku VAT.

Wszystkie ww. nieruchomości są nieruchomościami zabudowanymi, dla których zostały wydane pozwolenia na rozbiórkę. Z umowy sprzedaży wynika, że prace rozbiórkowe budynków posadowionych na gruntach nie rozpoczęły się.

Jak wynika z treści umowy sprzedaży ww. nieruchomości w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego przewidziane są pod zabudowę mieszkaniową.

Właścicielem opisanych wyżej nieruchomości jest Wnioskodawca jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która nabyła ww. nieruchomości jako osoba prywatna do majątku osobistego.

Sprzedający nabył ww. nieruchomości, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej bez prawa do odliczenia podatku VAT oraz nie nabył tych nieruchomości w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Sprzedaży nieruchomości zabudowanych sprzedawca dokonał jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, z majątku osobistego i nie zarejestrowana na potrzeby niniejszej transakcji jako podatnik podatku VAT. Powyższa transakcja nie była udokumentowana przez sprzedającego fakturami VAT.

Przedmiotowa transakcja została opodatkowana podatkiem p.c.c., który to podatek został przez notariusz od nabywcy pobrany. Przed zbyciem przedmiotowej nieruchomości sprzedający dokonał sprzedaży dwóch innych nieruchomości gruntowych stanowiących gospodarstwo rolne. Sprzedający jest właścicielem nieruchomości rolnej z zabudowaniami, o łącznej powierzchni 5,3100 ha, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Działka o powierzchni 2,002 ha ulegała podziałowi na niezbudowane działki, które były przedmiotem obrotu (umowa sprzedaży z dnia 3 marca 2011 r., umowa sprzedaży z dnia 28 grudnia 2009 r.). Nieruchomości będące przedmiotem obrotu jak wynika z treści aktów notarialnych - załącznik do aktów notarialnych wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej - nieruchomości oznaczone są jako łąki trwałe i pastwiska trwałe a gmina nie posiada obowiązującego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, które powodowałby zmianę sposobu zagospodarowania terenu i w związku z tym nieruchomości te są nieruchomościami rolnymi w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Sprzedaż przedmiotowych nieruchomości rolnych została opodatkowana podatkiem p.c.c.

Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że z tytułu dokonania czynności sprzedaży ww. nieruchomości nie opodatkował tych transakcji podatkiem VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w odniesieniu do podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jeżeli sprzedający ma status podatnika to czy transakcja opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zw. z art. 2 pkt 4 lit. a i b) ustawy o p.c.c., w zw. z art. 15 ust. 2 VAT i art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku, gdyby zbywający został uznany za podatnika VAT, to niezależnie od tego czy zbywający dokona transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanych określonych działkami (...), w wyniku działalności gospodarczej, poprzez zarejestrowanie się do podatku VAT, czy też jako osoba fizyczna nie będąca podatnikami podatku VAT, przedmiotowa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych p.c.c. na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 3 ust. 1 pkt 1 ust. 2 w zw. z art. 4 pkt 1 ustawy o p.c.c. w wysokości określonej na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) tej ustawy lub na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1a ustawy o p.c.c. w zw. z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o p.c.c. w zw. z art. 15 ust. 2 VAT i 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt a) p.c.c. opodatkowaniu podatkiem p.c.c. podlega czynność cywilnoprawna umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Generalnie obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umów sprzedaży powstaje wówczas, gdy po stronie osoby sprzedającej zbycie nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, a więc wtedy, gdy przedmiotem sprzedaży jest nieprofesjonalny obrót rzeczami oraz prawami majątkowymi.

Artykuł 2 pkt 4 lit. a i b) ustawy o p.c.c. stanowi, iż nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.

Powyższe oznacza, że zarówno w przypadku, gdy Wnioskodawca nie będzie miał statusu podatnika VAT, jak również gdyby uznać Wnioskodawcę za podatnika VAT zwolnionego (transakcja podlega zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT) to czynności zbycia przedmiotowych nieruchomości powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem p.c.c.

Podsumowując, gdyby zbywający został uznany za podatnika VAT to niezależnie od tego czy zbywający dokona transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanych, w wyniku działalności gospodarczej poprzez zarejestrowanie się do podatku VAT, czy też, jako osoby fizyczne nie będące podatnikami podatku VAT, przedmiotowa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych p.c.c. na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a w zw. z art. 3 ust. 1 pkt 1 ust. 2 w zw. z art. 4 pkt 1 ustawy o p.c.c. w wysokości określonej na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a tej ustawy lub na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1a ustawy o p.c.c., w zw. z art. 2 pkt 4 lit. a i b) ustawy o p.c.c., w zw. z art. 15 ust. 2 VAT i 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, tj. zawarcia umowy sprzedaży. Zgodnie natomiast z art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym. Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy, natomiast stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości wynosi 2% (art. 6 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy).

W myśl natomiast art. 6 ust. 2 ww. ustawy, wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jednakże zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Według definicji zawartej w art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, "podatek od towarów i usług" to podatek w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Należy jednak zaznaczyć, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umów sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższe transakcje podlegają regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy.

Jednakże tutejszy Organ podatkowy, nie rozstrzyga w niniejszej interpretacji, czy umowy sprzedaży są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca z tytułu dokonania czynności sprzedaży ww. nieruchomości nie opodatkował tych transakcji podatkiem VAT.

Skoro zatem czynności sprzedaży nieruchomości nie są opodatkowane podatkiem VAT, to jednocześnie przedmiotowe umowy sprzedaży będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że w odniesieniu do podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl