ILPB2/436-306/13-4/TR - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wniesienia aportu do spółki cywilnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-306/13-4/TR Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wniesienia aportu do spółki cywilnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki cywilnej.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14f § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 10 grudnia 2013 r. nr ILPB1/415-1102/13-2/AA ILPB2/436-306/13-2/TR Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowanego, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 10 grudnia 2013 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 12 grudnia 2013 r.), zaś w dniu 12 grudnia 2013 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

Tut. Organ informuje, że przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest zagadnienie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych, natomiast w przedmiocie zagadnień dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych zostały wydane odrębne rozstrzygnięcie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Osoba fizyczna (dalej: "Wnioskodawca") prowadzi od 29 listopada 2005 r. jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i jest jednocześnie wspólnikiem w spółce cywilnej.

Podatnik opodatkowuje dochody z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych według metody liniowej, na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W spółce cywilnej prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Przedmiotem działalności gospodarczej jest: handel hurtowy i detaliczny materiałami włókienniczymi i tkaninami.

Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do spółki cywilnej, którą prowadzi wraz z synem, towary handlowe (materiały włókiennicze, tkaniny) i środki trwałe (samochody używane osobowe i ciężarowe, tzn. samochody, które Wnioskodawca używał przez okres dłuższy niż pół roku od momentu nabycia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel). Przy nabyciu towarów handlowych podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego. Przy nabyciu samochodów ciężarowych podatnik odliczył podatek naliczony w całości, natomiast w stosunku do samochodów osobowych dokonano odliczenia częściowego.

Samochody ciężarowe Wnioskodawca nabył w 2006 r. i zostały w pełni zamortyzowane. Samochody osobowe Wnioskodawca nabył w 2009 r. i 2010 r. i są przez Wnioskodawcę aktualnie amortyzowane z zastosowaniem liniowej metody amortyzacji.

Przedmiotowe towary i środki trwałe będą wykorzystywane przez spółkę cywilną w prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie zaliczył wydatków poniesionych w ramach jednoosobowej działalności na nabycie towarów handlowych do kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a przedmiotem aportu nie będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), tj. nie będzie to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki cywilnej prowadzonej przez Wnioskodawcę wraz z synem, dojdzie do zwiększenia majątku spółki cywilnej i tym samym powstanie po stronie wspólników spółki cywilnej obowiązek podatkowy na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (nie będzie jednak istotne, który ze wspólników dokona faktycznej zapłaty podatku).

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie do podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 ustawy o p.c.c. podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany umów powodujące podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem.

Za zmianę umowy - przy spółce osobowej (m.in. spółce cywilnej), uważa się między innymi wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o p.c.c. w zw. z art. la ust. 1 ustawy o p.c.c.).

Każda czynność, w wyniku której zwiększy się majątek spółki jest czynnością rodzącą powstanie obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy, jak wynika z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, tj. zmiany umowy spółki. Podstawę opodatkowania przy zmianie umowy spółki stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki cywilnej (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o p.c.c.).

Reasumując, w analizowanym przypadku w związku z wniesieniem do spółki cywilnej aportem towarów handlowych i środków trwałych - samochodów, których wartość spowoduje zwiększenie majątku spółki należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku wyniesie 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o p.c.c.).

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy o p.c.c. obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej na wspólnikach. Z kolei zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o p.c.c., jeżeli obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach spółki cywilnej, zobowiązanymi solidarnie do zapłaty podatku będą wspólnicy spółki cywilnej. Tym samym nie ma znaczenia, który ze wspólników dokona faktycznej zapłaty podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, odnośnie do podatku od czynności cywilnoprawnych, jest prawidłowe.

Wniesienie aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), w związku z czym nie podlega ono opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, że wniesienie aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1a pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych użyte w tej ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy.

Stosownie do art. 4 pkt 9 ww. ustawy, przy umowie spółki cywilnej, obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie spółki podstawę opodatkowania przy wniesieniu wkładów do spółki osobowej stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Instytucję spółki cywilnej regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W myśl art. 861 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawca - wspólnik spółki cywilnej, zamierza wnieść do tej spółki, w formie wkładu niepieniężnego, towary handlowe (materiały włókiennicze, tkaniny) i środki trwałe (samochody używane osobowe i ciężarowe, tzn. samochody, które Wnioskodawca używał przez okres dłuższy niż pół roku od momentu nabycia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel).

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że na gruncie niniejszej sprawy wniesienie do spółki cywilnej w formie wkładu niepieniężnego, towarów handlowych i środków trwałych spowoduje podwyższenie wkładu do spółki cywilnej oraz zwiększenie jej majątku. W świetle art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nastąpi zatem zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zaznaczyć przy tym należy, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega m.in. zmiana umowy spółki postrzegana jako wniesienie (podwyższenie) wkładu powodującego zwiększenie majątku spółki, a nie czysto techniczna czynność związana z wniesieniem wkładu (aportu).

Podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy wniesieniu przez Wnioskodawcę wkładu do spółki cywilnej będzie stanowiła wartość wniesionego przez Zainteresowanego wkładu powiększającego majątek tej spółki. Stawka podatku, liczona od wartości wniesionego wkładu powiększającego majątek spółki, będzie natomiast wynosiła 0,5%. Obowiązek uiszczenia podatku będzie ciążył na wspólnikach spółki, a zatem również na Wnioskodawcy, wobec czego nie będzie istotne, który ze wspólników dokona faktycznej zapłaty tego podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl