ILPB2/436-25/09-3/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-25/09-3/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2009 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 11 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podwyższenia wkładu w spółce jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2009 r. Spółka Jawna złożyła do Pierwszego Urzędu Skarbowego w... wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności podwyższenia wkładów w spółce jawnej. Pismem z dnia 2 lutego 2009 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w (...) przekazał wniosek Spółki Jawnej do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu.

Wyjaśnić bowiem należy, że zgodnie ze znowelizowanym art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, z dniem 1 lipca 2007 r. organem właściwym do dokonywania interpretacji przepisów prawa podatkowego został Minister Finansów.

Natomiast, stosownie do art. 14b § 6 Ordynacji podatkowej Minister Finansów upoważnił - w drodze ww. rozporządzenia - dyrektorów czterech izb skarbowych do wydawania interpretacji indywidualnych w jego imieniu i w ustalonym zakresie, określając jednocześnie właściwość rzeczową i miejscową upoważnionych organów.

W analizowanym przypadku, właściwym miejscowo organem podatkowym do wydania pisemnej interpretacji od dnia 1 lipca 2007 r. jest - w związku z § 6 ww. rozporządzenia - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Z uwagi na fakt, że z tytułu złożenia ww. wniosku Spółka Jawna dokonała opłaty kwoty 40 zł na konto Urzędu Miasta (...), a zatem organu nieupoważnionego do wydania interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, pismem z dnia 15 kwietnia 2009 r. nr ILPB2/436-25/09-2/MK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o brakującą opłatę w wysokości 40 zł. Powyższe zostało uzupełnione w dniu 23 kwietnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jawna (zwana dalej: Spółką) prowadzi działalność gospodarczą od 2004 r., najpierw jako spółka cywilna, natomiast od 2008 r. w związku z przekroczeniem poziomu sprzedaży, na mocy stosownych przepisów, (z mocy prawa) jako spółka jawna.

Przedmiot działalności Spółki to sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana PKD 4690Z. Spółka zamierza poprawić Swój wizerunek, względem instytucji zewnętrznych, a w szczególności w stosunku do banków, faktorów, ubezpieczycieli dostawców towarów i usług. Dlatego też, w kolejnym roku po sporządzeniu sprawozdania finansowego, przy jego zatwierdzeniu, wspólnicy chcą podjąć uchwałę o przekazaniu znacznej części zysku netto z 2008 r., a także zysku netto pozostawionego do dyspozycji z lat ubiegłych, na podniesienie wkładów wspólników Spółki. Stosowne zmiany zostaną również wykonane w umowie Spółki poprzez zmianę zapisów dotyczących wniesionych do Niej wkładów.

Dzięki tym zabiegom, zgodnie z ustawą o rachunkowości, wspólnicy będą mieli podstawę do dokonania przeksięgowania kwoty podwyższenia wkładów w pasywach bilansu z pozycji A.VII zysk netto z lat ubiegłych i a VIII zysk netto do pozycji A.I kapitał (fundusz) podstawowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w tej sytuacji Spółka będzie musiała zapłacić stosowny podatek od czynności cywilnoprawnych (p.c.c.) w wysokości 0,5% w związku z podwyższeniem wkładu w spółce jawnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z podwyższeniem wkładów wspólników do Spółki z zysku netto za lata obrachunkowe 2008, 2007, 2006 i zmianą umowy spółki w tym zakresie, na podstawie art. 1 ust. 1 i ust. 3 nastąpi obowiązek zapłaty podatku p.c.c. w wysokości 0,5%, którego płatnikiem będzie Spółka.

W art. 1 ust. 1 ustawy p.c.c. wymieniony jest katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Natomiast w art. 1 ust. 3 pkt 1) ustawy p.c.c. zawarto stwierdzenie: "w przypadku umowy spółki za zmianę uważa się, przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania" Wymieniona czynność w ustawie obejmuje czynność jaką zamierzają wykonać wspólnicy Spółki. Ponadto zgodnie z art. 4 ustawy p.c.c. płatnikiem podatku jest Spółka, a stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy p.c.c. stawka podatku należnego wynosi 0,5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - zwany dalej k.s.h.) spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. w myśl przepisu art. 28 K.s.h majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. w myśl art. 50 § 1 K.s.h udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu. Stosownie do art. 52 § 1 K.s.h wspólnik spółki jawnej może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego.

Jak z powyższych przepisów wynika, spółka jawna jest spółką osobową, do której wspólnicy wnoszą wkład (udział kapitałowy) np. pieniężny o umówionej wartości. Udział kapitałowy oznacza określoną wartość księgową wyrażoną w pieniądzu i zapisaną na koncie wspólnika w księgach handlowych. Nie może on być utożsamiany z udziałami w spółkach kapitałowych. Wspólnicy spółki jawnej mogą żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. w sytuacji kiedy wspólnik (wspólnicy) rezygnują z prawa wypłaty zysku, zysk na mocy stosownej uchwały pozostaje w spółce i księgowany jest na koncie kapitału podstawowego lub zapasowego (sposób ujęcia określa umowa spółki bądź uchwała wspólników). Przy czym w odniesieniu do spółki jawnej takie pojęcia jak kapitał zapasowy i kapitał podstawowy są sformułowaniami używanymi potocznie - w praktyce faktycznie zarezerwowanymi dla spółek kapitałowych a wśród spółek osobowych dla spółki komandytowo-akcyjnej.

Przenosząc powyższe na grunt prawa podatkowego należy stwierdzić, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1 tej ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce osobowej - uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Z kolei zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na spółce.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) i b) ww. ustawy, podstawę opodatkowania stanowi przy zawarciu umowy - wartość wkładów wniesionych do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego. Natomiast przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego - wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Stosownie natomiast do art. 7 ust. 1 pkt 9 tej ustawy stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w celu poprawy wizerunku Spółki wspólnicy planują podwyższyć, ze środków pochodzących z zysku z lat ubiegłych, kapitał podstawowy. Powyższe nastąpi poprzez podwyższenie wkładów wspólników.

Zatem stanowisko Spółki wyrażone we wniosku, że zmiana umowy spółki jawnej polegająca na podwyższeniu kapitału podstawowego z zysku z lat ubiegłych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl