ILPB2/436-21/09-3/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-21/09-3/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2009 r. (data wpływu 5 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rolnikiem i posiada gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 3 ha. Zainteresowany wskazał także, że nie jest rolnikiem ryczałtowym ani płatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca zakupił działkę rolniczą o powierzchni 1600 m#178; na poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego. Według stanu na dzień złożenia wniosku grunt ten jest gruntem rolniczym - bez prawa zabudowy i bez planu miejscowego. Ponadto nie jest gruntem ujętym w studium rozwoju gminy i nie posiada również wydanej decyzji o warunkach zabudowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedając ww. grunt za 2 lata jako działkę 1600 m#178; w momencie, gdy grunt ten będzie już mieć plan miejscowy pod zabudowę domu lub gdy będzie w studium pod zabudowę mieszkalną lub gdy będzie wydana decyzja o warunkach zabudowy, to czy Wnioskodawca przy sprzedaży będzie zobowiązany zapłacić podatek VAT, podatek dochodowy i podatek od czynności cywilnoprawnych.

Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na powyższe pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W zakresie podatku od towarów i usług wydano interpretację indywidualną w dniu 21 kwietnia 2009 r. nr ILPP1/443-143/09-5/AT, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w dniu 28 kwietnia 2009 r. nr ILPB2/415-122/09-5/MK.

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien być On zwolniony z obowiązku opłaty tych podatków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ww. ustawy). Stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości wynosi 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży ma 1600 m2 powierzchni i została zakupiona przez Wnioskodawcę na poszerzenie gospodarstwa rolnego. Obecnie grunt ten jest gruntem rolniczym - bez prawa zabudowy i bez planu miejscowego. Ponadto nie jest gruntem ujętym w studium rozwoju gminy i nie posiada również wydanej decyzji o warunkach zabudowy. Wnioskodawca planuje dokonać sprzedaży przedmiotowej nieruchomości za dwa lata, gdy grunt ten będzie już mieć plan miejscowy pod zabudowę domu lub gdy będzie w studium pod zabudowę mieszkalną lub gdy będzie wydana decyzja o warunkach zabudowy.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca będzie stroną sprzedającą, nie będzie na Nim ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl