ILPB2/436-195/13-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 października 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-195/13-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomocnika radcę prawnego, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 25 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 października 2013 r. (data wpływu 16 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, a także w przedmiocie podatku od towarów i usług. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 października 2013 r. (data wpływu 16 października 2013 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe oraz poprzez wpłatę dodatkowej opłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

S.A. (dalej: "Spółka") jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Planowane jest, że Spółka będzie akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: "SKA"), która powstanie w wyniku przekształcenia spółki komandytowej (dalej: "Spk").

Spk posiada znaki towarowe, które nabyła w drodze wkładu niepieniężnego wniesionego jako aktywa niestanowiące przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: Znaki Towarowe). Spk przysługują również prawa ochronne na wskazane Znaki Towarowe wynikające z rejestracji w odpowiednich organach rejestrowych (dalej: Prawa Ochronne), które również były przedmiotem wyżej opisanego wkładu niepieniężnego wraz ze Znakami Towarowymi. Przedmiotowe Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi są podstawowymi aktywami Spk, dzięki którym Spk uzyskuje przychody. W oparciu o Znaki Towarowe Spk prowadzi działalność m.in. w zakresie zarządzania prawami własności intelektualnej oraz ich udostępniania innym podmiotom. W szczególności Spk udziela na rzecz podmiotów z grupy kapitałowej, do której należy (dalej: Grupa), licencji na korzystanie ze Znaków Towarowych i uzyskuje z tego tytułu przychody w postaci opłat licencyjnych.

W wyniku przekształcenia SKA będą przysługiwały wszystkie prawa i obowiązki przekształcanej Spk. Jednocześnie majątek Spk stanie się w całości majątkiem SKA, która będzie kontynuować dotychczasową działalność Spk jako osobowa spółka handlowa w zmienionej formie prawnej.

Spółka rozważa nabycie wybranych ze wskazanych powyżej Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi. Nabycie nastąpi na podstawie umowy sprzedaży zawartej pomiędzy Spółką oraz SKA, w której zostanie określona cena należna SKA z tytułu Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi.

Przedmiotem sprzedaży będą niektóre spośród Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, które po przekształceniu Spk w SKA pozostaną w posiadaniu SKA. W skład przedmiotu sprzedaży nie wejdą natomiast - w szczególności - wierzytelności, należności ani zobowiązania wiążące się z działalnością SKA związaną z posiadanymi Znakami Towarowymi, prawa ani obowiązki wynikające z umów licencyjnych zawartych przez Spk, posiadane przez SKA środki pieniężne, jak też inne wierzytelności i zobowiązania.

Co więcej, przedmiotem omawianej transakcji nie będą także takie składniki przedsiębiorstwa jak jego nazwa, siedziba, księgi.

Jak wskazano powyżej, w ramach transakcji sprzedaży nie dojdzie do przeniesienia na Spółkę praw ani obowiązków wynikających z umów licencyjnych. Przed dokonaniem sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi dojdzie do rozwiązania wszystkich umów licencyjnych zawartych przez SKA z innymi podmiotami (w tym ze Spółką) dotyczących korzystania przez te podmioty ze Znaków Towarowych. Po dokonaniu transakcji sprzedaży Spółka będzie korzystała z nabytych Znaków Towarowych we własnej działalności gospodarczej, która podlega opodatkowaniu VAT.

Jednocześnie Spółka poinformowała, że z analogicznymi wnioskami o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do transakcji sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi występują: druga strona Transakcji - SKA oraz inne podmioty zamierzające nabyć od SKA pozostałe Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi.

Z kolei w piśmie stanowiącym uzupełnienie do wniosku z dnia 14 października 2013 r. Wnioskodawca wyjaśnił, że tak jak wskazywano w treści zdarzenia przyszłego pierwotnego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa, Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi, które Spółka zamierza nabyć od SKA będą przez nią wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Przedmiotowe Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi nabyte przez Spółkę od SKA będą wykorzystywane w podstawowej działalności realizowanej przez Spółkę polegającej w głównej mierze na sprzedaży towarów.

Ponadto nie jest wykluczone, że Spółka będzie zawierała umowy licencyjne na korzystanie ze Znaków Towarowych wraz Prawami Ochronnymi, o których mowa powyżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest podejście Spółki, zgodnie z którym transakcja sprzedaży wybranych Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi nie będzie podlegała opodatkowaniu na gruncie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.; dalej: ustawa o p.c.c.).

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c., co do zasady, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub zwolniona z VAT. Odnosząc powyższe do planowanej sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, należy uznać, że opodatkowanie p.c.c. przedmiotowej transakcji będzie zależało od jej traktowania na gruncie VAT. Mając na uwadze, że omawiana transakcja sprzedaży wybranych Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, zdaniem Spółki, będzie podlegała opodatkowaniu VAT, to w konsekwencji nie będzie ona podlegała opodatkowaniu na gruncie ustawy o p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy, podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Natomiast, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 oraz art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Na tle powyższego zauważyć należy, że w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się zakresie przedmiotowym ustawy, np. umowa sprzedaży jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Artykuł 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi bowiem, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z kolei według definicji zawartej w art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przez "podatek od towarów i usług" rozumie się podatek nakładany ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich. Z kolei stosownie do art. 1a pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych "państwo członkowskie" to państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Jednakże o wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.

W związku z tym podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Spółki dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy powyższa transakcja podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy. Zatem w przypadku nie objęcia powyższej czynności zakresem ustawy o podatku od towarów i usług powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi przez SKA na rzecz Spółki za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz prawa Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie opisanych Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, w dniu 24 października 2013 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP1/443-666/13-4/MD, w którym Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał zaprezentowane stanowisko za prawidłowe i wskazał, że "transakcja sprzedaży wybranych Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi przez SKA na rzecz Spółki będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (...)".

Przechodząc na grunt ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdzić należy, że w analizowanej sprawie znajdą zastosowanie postanowienia art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji, opisana we wniosku umowa sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl