ILPB2/436-176/13-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-176/13-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2013 r. (data wpływu 3 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi Kancelarię Notarialną i występuje w roli płatnika podatku podczas często powtarzalnych czynności wykonywanych na rzecz m.in. spółek kapitałowych (z o.o. lub akcyjnych).

Przedmiotem zapytania jest prawidłowość opodatkowania w przypadku przeprowadzenia operacji podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej) i objęcie przez Udziałowca/Akcjonariusza tej spółki udziałów w zamian za wkład pieniężny. Wniesiona przez Udziałowca/Akcjonariusza kwota za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym w części przekraczającej wartość nominalną podnoszonego kapitału zakładowego zostanie przekazana na kapitał zapasowy tej spółki kapitałowej. Zakładane jest, że mniejsza część wkładu pieniężnego zostanie przeznaczona na pokrycie wartości nominalnej udziałów/akcji i przekazana na kapitał zakładowy. Natomiast większa część wkładu pieniężnego zostanie przeznaczona na tzw. agio i przekazana na kapitał zapasowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opodatkowaniu p.c.c. podlega wyłącznie podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej), natomiast nie są opodatkowane wkłady powodujące podwyższenie kapitału zapasowego (podstawę opodatkowania p.c.c. stanowi wyłącznie wartość, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy, pomniejszony o wydatki wymienione w art. 6 ust. 9 UPCC, natomiast nadwyżka - tzw. agio-przekazywana na kapitał zapasowy nie będzie podlegała opodatkowaniu p.c.c.).

Zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowaniu p.c.c. podlega wyłącznie podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej), natomiast nie są opodatkowane wkłady powodujące podwyższenie kapitału zapasowego takiej spółki (podstawę opodatkowania p.c.c. stanowi wyłącznie wartość, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy, pomniejszony o wydatki wymienione w art. 6 ust. 9 UPCC, natomiast nadwyżka - tzw. agio - przekazywana na kapitał zapasowy nie będzie podlegała opodatkowaniu p.c.c.

Artykuł 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.; dalej: "UPCC") zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: "p.c.c."). Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k w związku z art. 1 ust. 5 pkt 2 UPCC opodatkowaniu podlegają umowy spółki, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania spółki kapitałowej albo siedziba takiej spółki-jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z kolei art. 1 ust. 1 pkt 2 UPCC przewiduje opodatkowanie zmian umowy spółki, o ile powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania p.c.c. Art. 1 ust. 3 pkt 2 UPCC wskazuje, że za zmianę umowy spółki kapitałowej uważa się m.in. podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów. Obowiązek podatkowy przy zmianie umowy spółki kapitałowej powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną (art. 3 ust. 1 pkt 2 UPCC).

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b UPCC podstawą opodatkowania przy zmianie umowy spółki kapitałowej jest wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Artykuł 6 ust. 9 UPCC przewiduje przy tym, że od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się: 1) kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego; 2) opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego; 3) opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 UPCC stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.

Kapitał zakładowy jest pojęciem, którym posługuje się ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - "k.s.h."). w związku z brakiem odmiennej definicji kapitału zakładowego na potrzeby przepisów podatkowych, należy uznać, że pojęcie to ma takie samo znaczenie jak to, które zostało mu nadane w k.s.h. Kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółce akcyjnej odpowiada łącznej wartości nominalnej udziałów lub akcji objętych przez udziałowców tej spółki.

Stosownie do art. 152 k.s.h. kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dzieli się na udziały o równej lub nierównej wartości nominalnej. Stosownie do art. 302 k.s.h. kapitał zakładowy spółki akcyjnej dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej. Jednocześnie art. 154 § 3 k.s.h. stanowi, że udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej (analogiczne zapisy dla spółki akcyjnej w art. 309 § 1 k.s.h.). k.s.h. dopuszcza natomiast możliwość obejmowania udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po cenie wyższej od wartości nominalnej udziałów. W takiej sytuacji nadwyżka wniesionego wkładu (ceny za obejmowane udziały) ponad wartość nominalną udziałów #61485; stanowiąca tzw. agio #61485; jest przelewana nie na kapitał zakładowy, lecz na kapitał zapasowy spółki (art. 154 § 3 zd. 2 k.s.h.). Tym samym w przypadku obejmowania udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po wartości wyższej od ich wartości nominalnej #61485; co będzie miało miejsce w przypadku Spółki #61485; kapitał zakładowy jest powiększany wyłącznie o wartość wkładu odpowiadającą wartości nominalnej objętych udziałów. Natomiast nadwyżka wartości wkładu ponad wartość nominalną udziałów nie powiększa kapitału zakładowego, ale jest przelewana na kapitał zapasowy stanowiący odrębny od kapitału zakładowego kapitał własny spółki. Na podstawie art. 261 k.s.h. zasada ta ma zastosowanie również do podwyższenia kapitału zakładowego. Adekwatne przepisy dla spółki akcyjnej zawiera art. 396 § 2 k.s.h.

W związku z powyższym, także w sytuacji, gdy część wartości wkładów wnoszonych w zamian za obejmowane udziały/akcje jest przeznaczana na poczet kapitału zapasowego, podstawą opodatkowania p.c.c. będzie wyłącznie wartość o jaką został zmieniony kapitał zakładowy danej spółki.

Podobny pogląd był wcześniej potwierdzany w interpretacjach indywidualnych wydawanych w analogicznych stanach faktycznych (np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 24 września 2010 r. IPPB2/436-260/10-3/AF; Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 17 maja 2010 r. IPPB2/436-90/10-2/MZ; Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 5 sierpnia 2010 r. IBPB2/436-I06/10/MZ; Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 24 sierpnia 2011 r. IPPB2/436-270/11-2/AF Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 27 października 2011 r. IPPB2/436 -462/11-2/MZ; Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 9 grudnia 2011 r. IPPB2/436-429/11-2/MK1; Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 19 lipca 2012 r. IPPB2/436-278/12-2/AF).

Reasumując należy stwierdzić, że opodatkowaniu p.c.c. podlega wyłącznie podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej), natomiast nie są opodatkowane wkłady powodujące podwyższenie kapitału zapasowego takiej spółki. A zatem, podstawę opodatkowania powyższym podatkiem będzie stanowiła wartość, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy (ewentualnie pomniejszona o wydatki wymienione w art. 6 ust. 9 UPCC). Natomiast nadwyżka (tzw. agio) przekazywana na kapitał zapasowy nie będzie podlegała opodatkowaniu p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl