ILPB2/436-171/13-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 września 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-171/13-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2013 r. (data wpływu 28 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, a także w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

"A" S.A. (dalej: "Spółka") jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Planowane jest, że Spółka będzie akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: "SKA"), która powstanie w wyniku przekształcenia spółki komandytowej (dalej: "Spk").

Spk posiada znaki towarowe, które nabyła w drodze wkładu niepieniężnego wniesionego jako aktywa niestanowiące przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: Znaki Towarowe) Spk przysługują również prawa ochronne na wskazane Znaki Towarowe wynikające z rejestracji w odpowiednich organach rejestrowych (dalej: Prawa Ochronne), które również były przedmiotem wyżej opisanego wkładu niepieniężnego wraz ze Znakami Towarowymi. Przedmiotowe Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi są podstawowymi aktywami Spk, dzięki którym Spk uzyskuje przychody. W oparciu o Znaki Towarowe Spk prowadzi działalność m.in. w zakresie zarządzania prawami własności intelektualnej oraz ich udostępnianie innym podmiotom. W szczególności Spk udziela na rzecz podmiotów z grupy kapitałowej, do której należy (dalej: Grupa), licencji na korzystanie ze Znaków Towarowych i uzyskuje z tego tytułu przychody w postaci opłat licencyjnych.

W wyniku przekształcenia SKA będą przysługiwały wszystkie prawa i obowiązki przekształcanej Spk. Jednocześnie majątek Spk stanie się w całości majątkiem SKA, która będzie kontynuować dotychczasową działalność Spk jako osobowa spółka handlowa w zmienionej formie prawnej.

Spółka rozważa nabycie wskazanych powyżej Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi. Nabycie nastąpi na podstawie umowy sprzedaży zawartej pomiędzy Spółką oraz SKA, w której zostanie określona cena należna SKA z tytułu Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi.

Przedmiotem sprzedaży będą Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi, które po przekształceniu Spk w SKA pozostaną w posiadaniu SKA. W skład przedmiotu sprzedaży nie wejdą natomiast - w szczególności - wierzytelności, należności ani zobowiązania wiążące się z działalnością SKA związaną z posiadanymi Znakami Towarowymi, prawa ani obowiązki wynikające z umów licencyjnych zawartych przez Spk, posiadane przez SKA środki pieniężne, jak też inne wierzytelności i zobowiązania.

Co więcej przedmiotem omawianej transakcji nie będą także takie składniki przedsiębiorstwa jak jego nazwa, siedziba, księgi.

Jak wskazano powyżej, w ramach transakcji sprzedaży nie dojdzie do przeniesienia na Spółkę praw ani obowiązków wynikających z umów licencyjnych. Przed dokonaniem sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi dojdzie do rozwiązania wszystkich umów licencyjnych zawartych przez SKA z innymi podmiotami (w tym ze Spółką), dotyczących korzystania przez te podmioty ze Znaków Towarowych. Po dokonaniu transakcji sprzedaży, Spółka będzie korzystała ze Znaków Towarowych we własnej działalności gospodarczej oraz będzie udzielała licencji na korzystanie ze Znaków Towarowych innym podmiotom. Nie jest wykluczone, że Spółka będzie zawierała umowy licencyjne na korzystanie ze Znaków Towarowych również z SKA oraz z podmiotami, które przed omawianą transakcją sprzedaży były stroną umów licencyjnych zawartych z SKA. Z tytułu powyższych transakcji pomiędzy Spółką a innymi podmiotami (z tytułu opłat licencyjnych uzyskiwanych od tych podmiotów), Spółka będzie wykazywała podatek VAT należny.

Jednocześnie Spółka pragnie poinformować, że z analogicznym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do transakcji sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi występuje druga strona transakcji - SKA.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prawidłowe jest podejście Spółki, zgodnie z którym transakcja sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi nie będzie podlegała opodatkowaniu na gruncie ustawy o p.c.c.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c., co do zasady, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub zwolniona z VAT. Odnosząc powyższe do planowanej sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, należy uznać, że opodatkowanie p.c.c. przedmiotowej transakcji będzie zależało od jej traktowania na gruncie VAT. Mając na uwadze, że omawiana transakcja sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, zdaniem Spółki, będzie podlegała opodatkowaniu VAT, to w konsekwencji nie będzie ona podlegała opodatkowaniu na gruncie ustawy o p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy, podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Natomiast, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 oraz art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Na tle powyższego zauważyć należy, że w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się zakresie przedmiotowym ustawy, np. umowa sprzedaży jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Artykuł 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi bowiem, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

o umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

o umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z kolei według definicji zawartej w art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przez "podatek od towarów i usług" rozumie się podatek nakładany ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich. Z kolei stosownie do art. 1a pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych "państwo członkowskie" to państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Jednakże o wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Spółki dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy powyższa transakcja podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy. Zatem w przypadku nie objęcia powyższej czynności zakresem ustawy o podatku od towarów i usług powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania czynności sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi przez SKA na rzecz Spółki za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz prawa Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie opisanych Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, w dniu 27 września 2013 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP1/443-566/13-4/MD, w którym Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał zaprezentowane stanowisko za prawidłowe i wskazał, że "transakcja sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi przez SKA na rzecz Spółki będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (...)."

Przechodząc na grunt ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdzić należy, że w analizowanej sprawie znajdą zastosowanie postanowienia art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji, opisana we wniosku umowa sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl