ILPB2/436-124/08-4/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-124/08-4/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2008 r. (data wpływu 20 listopada 2008 r.), uzupełnionym dnia 12 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania zniesienia współwłasności w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania zniesienia współwłasności w drodze darowizny oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 3 lutego 2009 r. nr ILPB2/415-732/08-2/WM, ILPB2/436-124/08-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania - braków formalnych wniosku.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 3 lutego 2008 r. (skutecznie doręczono dnia 5 lutego 2009 r.), zaś w dniu 12 lutego 2009 r. Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wraz z mężem dnia 20 maja 1977 r. nabyła ziemię rolną na podstawie umowy darowizny. Po rozwodzie, Jej były mąż umową darowizny przekazał swoje 2/4 udziałów po 1/4 dwóm córkom Zainteresowanej (umowa darowizny sporządzona była dnia 19 września 2007 r.). Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania z roku 2001, działka została podzielona na sześć działek budowlanych i działki pod drogi dojazdowe, które na mocy decyzji o podziale ostatecznym mają przejść na własność gminy. Wielkość działek budowlanych jest następująca: działka nr 1 - 779 m 2, nr 2 - 633 m 2, nr 3 - 893 m 2, nr 4 - 1047 m 2, nr 5 - 873 m 2, nr 6- 931 m 2.

Na początku 2009 r. planowane jest notarialne sporządzenie umowy zniesienia współwłasności działek budowlanych w ten sposób, że działki nr: 1,4,5 - będą należały do Wnioskodawczyni, działka nr 6 - do córki E., działka nr 2 - do córki J., zaś działka nr 3 będzie należała do obu córek. Działki nr 1 i 4 zawierają się w procentowym udziale przypadającym Zainteresowanej w wysokości 2/4. Żeby działka nr 5 miała jednego właściciela, córki Wnioskodawczyni zrzekną się niewielkiej części swoich udziałów (bez spłat i dopłat) na Jej rzecz. Zainteresowana dodaje, że pozostałe działki wyznaczone pod drogi dojazdowe, które z mocy prawa przejdą na własność gminy, pozostaną we współwłasności z udziałami bez zmian tj. 2/4 - Wnioskodawczyni, 1/4 - córka E., 1/4 - córka J.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy, jeżeli Wnioskodawczyni sprzeda działki nr 1 i 4, będzie musiała zapłacić podatek, jeżeli tak to jaki.

2.

Czy jeżeli sprzeda działkę nr 5 będzie musiała zapłacić podatek, jeżeli tak to jaki.

3.

Czy po notarialnym sporządzeniu umowy zniesienia współwłasności Zainteresowaną obowiązują przepisy podatkowe obowiązujące do 31 grudnia 2006 r. czy po 1 stycznia 2007 r.

4.

Czy Wnioskodawczyni będzie musiała zapłacić podatek od darowizny z tytułu wzrostu udziałów po sporządzeniu umowy zniesienia współwłasności działek budowlanych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie czwarte.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie powinna zapłacić podatku od darowizny związanej z umową zniesienia współwłasności, ponieważ jest to darowizna od najbliższej osoby.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Z uwagi na to, iż ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji darowizny, należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ono polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego - do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów. Oświadczenie darczyńcy, zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego, powinno być złożone w formie aktu notarialnego, przy czym umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. W przypadku darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość wymagana jest forma aktu notarialnego (art. 158 Kodeksu cywilnego).

Ustawą z dnia 10 października 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2008 r. Nr 203, poz. 1267) wprowadzono zmianę do art. 4a ust. 1 ww. ustawy.

Stosownie do art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. - zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgodnie z art. 4a ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w przypadku otrzymania od córek części przypadających im udziałów w przedmiotowej nieruchomości w formie darowizny, dokonanej w ramach zniesienia współwłasności, Wnioskodawczyni na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn będzie zwolniona z zapłaty tego podatku.

Z uwagi na fakt, iż nabycie nieruchomości powinno nastąpić na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, zgodnie z art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zgłoszenia nabycia własności nieruchomości właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. organ informuje, że opisane we wniosku nabycie nieruchomości w drodze zniesienia współwłasności dokonane między osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej wywołuje na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn taki sam skutek podatkowy (w zakresie zwolnienia z opodatkowania), jak darowizna między osobami zaliczanymi do ww. grupy.

Końcowo tut. organ informuje, że w kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości, w dniu 20 lutego 2009 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-732/08-4/WM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl