ILPB2/436-12/11-2/WS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-12/11-2/WS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2011 r. (data wpływu 10 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie konsekwencji podatkowych ciążących na darczyńcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny udziałów (akcji) w polskich spółkach kapitałowych na rzecz spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze oraz podatku od spadków i darowizn w zakresie konsekwencji podatkowych ciążących na darczyńcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Zainteresowany posiada udziały w spółkach z o.o. i akcje w spółkach akcyjnych. Siedziby Spółek znajdują się w Polsce. Wnioskodawca zamierza dokonać przekazania całości lub części posiadanych przez siebie udziałów lub akcji w Spółkach, w drodze darowizny na rzecz spółki kapitałowej, będącej cypryjskim rezydentem podatkowym i posiadającej na Cyprze nieograniczony obowiązek podatkowy (zwanej dalej: EC). Umowy darowizny zostaną poddane polskiemu prawu cywilnemu i spełniać będą wszelkie przesłanki uznania za darowizny dokonane na podstawie polskich przepisów prawa cywilnego.

W szczególności, Wnioskodawca nie uzyska żadnego świadczenia wzajemnego związanego z darowaniem EC udziałów lub akcji w Spółkach.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym przekazanie udziałów lub akcji w Spółkach w drodze darowizny na rzecz EC będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego po stronie Wnioskodawcy w podatku od spadków i darowizn.

2.

Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym przekazanie udziałów lub akcji w Spółkach w drodze darowizny na rzecz EC będzie skutkowało dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu (dochodu) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tutejszy Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 w zakresie podatku od spadków i darowizn. Natomiast w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych (odpowiedź na pytanie nr 2) w dniu 6 kwietnia 2011 r. została wydana interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-41/11-2/WS.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 1, w przedstawionym stanie faktycznym przekazanie udziałów lub akcji w Spółkach w drodze darowizny na rzecz EC nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego po stronie Wnioskodawcy w podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Ze względu na brak legalnej definicji pojęcia "darowizna" w powyższej ustawie, zgodnie z regułami wykładni systemowej można się w tym zakresie odwołać do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) (dalej: Kodeks cywilny).

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Na podstawie powyższego przepisu istotą darowizny jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego. Darowizna polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego, przy czym obdarowany nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

W przedstawionym stanie faktycznym EC, w zamian za otrzymane od Wnioskodawcy udziały lub akcje albo w związku z ich otrzymaniem, nie jest zobowiązana do jakichkolwiek świadczeń na rzecz Wnioskodawcy ani w chwili otrzymania darowizny, ani w przyszłości. Dokonując darowizny, Wnioskodawca przekaże aktywa ze swojego majątku (udziały lub akcje w Spółkach) na rzecz EC, w zamian nie otrzymując żadnych świadczeń pieniężnych bądź niepieniężnych od obdarowanego.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe, tj. przekazanie udziałów lub akcji na rzecz EC stanowi darowiznę.

Zgodnie z przytoczonym powyżej art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, darowizna przekazana na rzecz podmiotów innych niż osoby fizyczne nie podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn. Z przepisu tego wynika, iż darowizna przekazana na rzecz osoby prawnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego na gruncie tej ustawy.

Natomiast w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym darowizna zostanie przekazana na rzecz spółki kapitałowej - EC, która jest osobą prawną. W związku z powyższym, skoro darowizna miałaby zostać dokonana na rzecz osoby prawnej, to na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn nie wystąpi zdarzenie podlegające temu podatkowi.

Niezależnie od powyższych rozważań należy mieć na uwadze, iż zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Wobec tego, w przedstawionej sytuacji przekazanie udziałów lub akcji w Spółkach, w drodze darowizny na rzecz EC, nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego po stronie Wnioskodawcy w podatku od spadków i darowizn.

Na potwierdzenie powyższego stanowiska Wnioskodawca powołał liczne indywidualne interpretacje podatkowe organów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Ponadto, zgodnie z art. 1 ust. 2 ww. ustawy, podatkowi od spadków i darowizn podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Artykuł 5 ww. ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Przepisy ww. ustawy nie definiują pojęcia: darowizna, a zatem należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej: Kodeks cywilny).

Artykuł 888 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Z powyżej zacytowanego przepisu wynika, że podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za otrzymane świadczenie. Istotą darowizny - jako czynności nieodpłatnej - jest więc brak po drugiej stronie ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego.

Darowizna może polegać zarówno na przesunięciach do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych postaciach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn określony w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest katalogiem zamkniętym. Wobec tego wymienione w nim tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią jedyne przypadki podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. Podkreślenia wymaga również fakt, że zakresem podmiotowym ustawy objęto wyłącznie osoby fizyczne.

Zatem opisane we wniosku zdarzenie przyszłe mające za przedmiot umowę darowizny dokonaną na rzecz osoby prawnej (spółki kapitałowej) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W konsekwencji na gruncie ww. ustawy po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo tut. Organ informuje, że powołane przez Wnioskodawcę rozstrzygnięcia organów podatkowych nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl