ILPB2/436-107/14-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-107/14-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. reprezentowanej przez pełnomocników doradców podatkowych przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2014 r. (data wpływu 18 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest podmiotem, który zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego meblami, elementami sprzętu wyposażenia domu oraz materiałami budowlanymi. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Spółka zamierza otworzyć pierwszy wielkopowierzchniowy sklep meblarski, z wyposażeniem domu oraz materiałami budowlanymi.

"A" SA (dalej: A) jest spółką prowadzącą działalność w zakresie handlu detalicznego meblami, sprzętem wyposażenia dla domu oraz materiałami budowlanymi (w ograniczonym zakresie). "A" jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

"A" posiada rozległą sieć sklepów i punktów dystrybucyjnych (86 sklepów) na terenie Polski.

"A" posiada m.in. sklep zlokalizowany w W oraz sklep wielkopowierzchniowy "C" zlokalizowany w B.

Spółka wyjaśnia, że zgodnie z informacjami uzyskanymi od "A", sklepy i punkty dystrybucyjne należące do "A", w tym sklep "C" są/były wydzielone finansowo na potrzeby zarządcze w tym na potrzeby sprawozdawczości zarządczej.

"A" podjęła decyzję o likwidacji sklepu wielkopowierzchniowego "C" zlokalizowanego w B.

Spółka zamierza otworzyć pierwszy wielkopowierzchniowy sklep w Polsce, w lokalizacji kojarzonej z działalnością handlową o zbliżonym profilu. Spółka podjęła decyzję, że sklep zostanie otworzony w miejscu zajmowanym dotychczas przez zlikwidowany sklep "C".

W wyniku uzgodnień poczynionych pomiędzy Spółką i "A" postanowiono, że Spółka:

* przejmie od "A" pracowników zatrudnionych w sklepie "C" w trybie art. 23 (1) Kodeksu pracy (z wyjątkiem pracowników związanych z obsługą księgową, finansową i podatkową sklepu "C"),

* nabędzie od "A" część składników majątkowych jak:

* środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (w tym licencje), które wykorzystywane były przez "A" na potrzeby prowadzenia sklepu "C",

* wyposażenie znajdujące się w sklepie "C" (np. szafki, stoły, krzesła, telefony, kuchenki, skanery, wózki itp.),

* zapasy, jakie pozostały w sklepie "C" po przeprowadzonej przez "A" wyprzedaży poprzedzającej likwidację sklepu,

* wydzierżawi od "A" sprzęt jak np. terminal, drukarki, komputer (łącznie ok. 17 pozycji), jaki "A" dotychczas użytkowała w oparciu o umowę leasingu operacyjnego,

* zwróci "A" koszty związane z zakupem usług związanych z aranżacją, wykończeniem oraz funkcjonowaniem sklepu.

Spółka nie wstępuje w umowy handlowe z dostawcami towarów do "A".

Spółka podpisze we własnym zakresie umowy handlowe z wybranymi przez Spółkę dostawcami towarów handlowych.

Nabyte przez Spółkę zapasy nie umożliwiają kontynuacji działalności handlowej przez Spółkę, stanowią bowiem ok. 12%-14% minimalnego zatowarowania sklepu warunkującego rozpoczęcie działalności handlowej.

Ponadto Spółka podpisze we własnym zakresie umowy związane z ogólnym funkcjonowaniem sklepu takie jak m.in.: support na oprogramowanie, o przejęcie obowiązku odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, o przejęcie obowiązków zbierania zużytych baterii i akumulatorów oraz prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych, na usługi ochrony, na system planowania tras, konserwację i serwis urządzeń dźwigowych, świadczenie usług zewnętrznej służby BHP wynikających z art. 237 (11) § 2 Kodeksu Pracy, serwis oprogramowania, serwis sprzętu kasowego i komputerowego, usługi sprzątania, monitorowania sygnalizacji pożaru, dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, dostawę energii elektrycznej, odbiór odpadów opakowaniowych (dalej łącznie: umowy operacyjne).

Nieznaczną część umów Spółka przejmie w oparciu o cesję umów. Dotyczy to umowy najmu nieruchomości, w której ma być zlokalizowany sklep, umów z dostawcą usług telekomunikacyjnych, dostępu do Internetu oraz nagłośnienia sklepu. Przy czym wstępując jako nowa strona tych umów, Spółka nie przejmuje zobowiązań wynikających z tych umów powstałych w okresie, gdy stroną umów była "A".

Spółka nie przejmuje zobowiązań i należności "A" (pozostaną one częścią aktywów i pasywów "A").

Spółka nie przejmuje stanów kasowych ani środków na rachunkach bankowych, związanych ze zlikwidowanym sklepem "C".

Spółka nie przejmuje od "A" znaków towarowych.

Spółka zamierza wykorzystywać składniki majątkowe wymienione wyżej do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w odniesieniu do podatku od czynności cywilnoprawnych:

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że transakcja sprzedaży opisanego w stanie faktycznym zbioru materialnych i niematerialnych składników majątkowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c.

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja sprzedaży opisanego w stanie faktycznym zbioru materialnych i niematerialnych składników majątkowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 ustawy o p.c.c. podatkowi podlegają:

1.

następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub, dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki;

2.

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3.

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Jednocześnie zgodnie z przepisem art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c., podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W kontekście powyższego w celu określenia czy transakcja nabycia opisanego w stanie faktycznym zbioru materialnych i niematerialnych składników majątkowych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, należy zbadać czy do transakcji tej znajdują zastosowanie przepisy ustawy o VAT.

Zdaniem Spółki opisany w stanie faktycznym zbiór materialnych i niematerialnych składników majątkowych nie stanowi ani przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. W konsekwencji transakcja sprzedaży tego zbioru składników majątkowych podlega przepisom o VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Jednocześnie, z uwagi na fakt, że przedmiotowa transakcja nie kwalifikuje się do zastosowania żadnego ze zwolnień z VAT wskazanych w przepisach o VAT podlega ona opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

W konsekwencji spełniony jest warunek, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c., ponieważ opisany w stanie faktycznym zbiór materialnych i niematerialnych składników majątkowych, nie stanowi ani przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w konsekwencji czego transakcja sprzedaży przedmiotowego zbioru składników majątkowych podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w odniesieniu do podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, tj. zawarcia umowy sprzedaży. Zgodnie natomiast z art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym. Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

Z kolei w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, stawki podatku wynoszą:

1.

od umowy sprzedaży:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,

b.

innych praw majątkowych 1%.

Jednakże od powyższej zasady, w art. 2 pkt 4 ww. ustawy, ustawodawca wprowadził wyjątek, zgodnie z którym nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Według definicji zawartej w art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, "podatek od towarów i usług" to podatek w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Należy jednak zaznaczyć, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja będzie podlegać regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy.

W przedmiocie wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w dniu 18 lipca 2014 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP1/443-325/14-4/AI, w którym Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że: Transakcja sprzedaży opisanego w stanie faktycznym zbioru materialnych i niematerialnych składników majątkowych nie podlega wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, lecz podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji dokonana czynność cywilnoprawna - zawarta umowa sprzedaży, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl